Basketbol Çorapları

Basketbol Çorapları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
4.6/5 Şuna göre: 146 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Basketbol Çorapları

Basketbol kıyafetleri içerisinde çok önemli bir yeri olan basketbol çorabı, hem zihinsel hem de fiziksel açıdan üst seviye dayanıklılık gerektiren bu sporun olmazsa olmaz parçalarından biridir. Terlemeye karşı koruma ve konfor sağladığı gibi darbelere karşı da sporcuların yanında olan bu ürün, şıklığınızı da en iyi şekilde tamamlar. Basketbol ayakkabısı modelleriyle de son derece uyumlu şekilde kullanılabilen basketbol çorapları birkaç farkı çeşide sahiptir.

Basketbol Çorabı Çeşitleri Nelerdir?

Basketbol ekipmanları dendiğinde akla ilk gelen ürünlerden biri olan basketbol çorapları birkaç farklı çeşitle kullanıcıların beğenisine sunulur. Uzunluk ve üretim materyali açısından farklılaşan bu ürünler birçok farklı renk çeşidiyle de satın alma deneyimini daha keyifli hâlegetirir.

Kullanılacağı basketbol ayakkabısı modeline göre değişse de basketbol çoraplarıuzun ve ortaboy olmak üzere ikiye ayrılır. Orta boybasketbol çorapları aslında standart çoraplardan daha uzundur fakat bu çoraplar ayakkabı hizasının biraz üstünde kaldığı için bu şekilde isimlendirilir. Uzun boybasketbol çoraplarıysa diz bölgesinin biraz aşağısına kadar çıkma kapasitesine sahiptir. Uzun basketbol çorabı modelleri, kısa modellere göre daha fazla koruma sağlar. Darbelere ve sürtünmelere karşı da daha dayanıklıdır.

Havlu tabanlı basketbol çorabı modelleri de kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bunun nedeni ayakkabı tabanında sporculara sağlanan rahatlıktır. Basketbol oynarken ayak tabanında sorun yaşanmasının önüne geçen havlu tabanlı basketbol çorapları, çok yumuşak yapıdadır. Havlu çoraplar genelde topuksuz olarak üretilir ve bu özellik de çorabın topukta kaymasını önleyerek rahatsızlık hissini ortadan kaldırır.

Basketbol çorapları, pamuklu ve sentetik bileşenli olarak üretilir. Fakat pamuk oranının daha fazla olduğu ürünler terlemeye karşı daha konforlu bir kullanıcı deneyimi vadeder. Sentetik ağırlıklı çoraplar bu konuda biraz daha az tercih edilen ürünler arasındadır. Ayrıca kaymaz tabanlı basketbol çorapları da kullanıcıların beğenisine sunulur. Ayakkabı modeli fark etmeksizin ayağınızın ayakkabı içerisinde kaymasını engelleyen bu çorap, hareket kabiliyetinizi artırmanıza yardımcı olur.Basketbolun ne denli tempolu ve hareketli bir spor olduğu düşünüldüğünde kaymaz tabanlı çorapların sağladığı fayda çok daha iyi anlaşılabilir.

Basketbol Çorabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Basketbol çorabı satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk husus materyal kalitesidir. Terleme esnasında hava alma kapasitesi yüksek ürünler tercih etmeniz tavsiye edilir. Bu sayedeterleme esnasında konforunuzu ve oyun konsantrasyonunuzu korursunuz. Önemli olan bir diğer husus da kullanılan ayakkabı modeline uygun çorap satın almaktır. Yüksek bilek ayakkabıya sahipseniz uzun çorap satın almanız önerilir. Ayrıca basketbol çorabı ucuz olsun diye düşünüp materyal kalitesi düşük çorapları satın almak ayak sağlığınızı olumsuz etkiler.

Basketbol çoraplarının kullanım ömrünü belirleyen faktör uzunlukla ilgili değildir. Çorabın üretildiği materyalin hava alma kapasitesi, havayla temas şekli ve terlemeye karşı sporcuya sağladığı konfor kullanım ömrünü belirleyen faktörler arasında bulunur. Şayet basketbol çorabı uzun kullanırsanız ve ürünün hava alma kapasitesi düşükse yıpranma daha kısa sürede başlar.

Uzun Basketbol Çorabı Özellikleri Nelerdir?

Uzun basketbol çorabı darbelere ve sürtünmeye karşı daha dayanıklıdır. Yüksek bilek ayakkabılar da dahil olmak üzere birçok farklı basketbol ayakkabısı modeliyle uyumlu kullanım imkânı sağlayan bu ürünler, diğer basketbol kıyafetleriyle birlikte şıklığınızı en iyi şekilde tamamlar.

Basketbol Çorapları Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Decathlon basketbol çorabı başta olmak üzere basketbol çorapları fiyatları belirlenirken materyal kalitesi ve çorap uzunluğu göz önünde bulundurulur. Pamuk oranının daha fazla olduğu uzun ve kaymaz tabanlı çoraplar diğer çeşitlere biraz daha yüksek fiyata sahipolabilir. Siz de Decathlon'un web sitesini ziyaret ederek hem kaliteli hem debütçe dostu alışveriş deneyiminin keyfini yaşayabilirsiniz.