Olta, Kamış ve Olta Setleri

Olta, Kamış ve Olta Setleri

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre
Fiyat

En yüksek fiyat en düşük fiyattan küçük olamaz.

4.2/5 Şuna göre: 496 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

OLTA, KAMIŞ VE OLTA SETLERİ

Hafta sonu aktivitesi dendiğinde ilk akla gelen sportif faaliyetlerden biri balık tutmaktır. Kendine özgü bir keyif sunan balık tutma aktivitesinin verimli ve konforlu geçebilmesi için en önemli faktör, doğru olta takımı seçimi ve kaliteli malzeme kullanımıdır. Balık tutma işleminin en önemli ekipmanlarının başında olta kamışı, olta iğne takımı ve balık olta takımı yer alır. Olta kamışı çeşitleri; tutmak istenilen balığın cinsine, suyun yapısına ve kullanıcının amatör ya da profesyonel olup olmasına göre farklılaşır. Olta kamışları grafit, komposit ya da fiberglas materyaller kullanılarak tasarlanır.

Grafit yapıdaki olta kamışları, karbon olta kamışı olarak da adlandırılır. Çok hassas yapıya sahip olduklarından dolayı daha çok profesyonel olta seti için ideal bir seçimdir. Olta kamışı fiyatları kullanılan materyalin kalitesine göre farklılık gösterir. Teleskopik ve spin olta takımı fiyatları, özellikle balık avlamaya yeni başlayanlar için uygundur. Karbon fiber olta kamışı fiyatları ve surf olta takımı fiyatları ise diğer çeşitlere göre daha yüksek bir değere sahip olabilir. En çok kullanılan olta çeşitleri;

 • Teleskopik olta kamışı: Genellikle amatör balıkçılar tarafından tercih edilen teleskopik spin olta kamışı, iç içe geçen halkalardan oluşur ve kolay taşınabilir.
 • Parçalı olta kanmışı: Parçalı ve iç içe geçen halkalardan oluşan model, genellikle tatlı su balıkçıları tarafından tercih edilir. Katlanır olta kamışı olarak da bilinen model, hobi amaçlı balık avlayanlar için uygundur.
 • Porselensiz olta kamışı: Diğer olta kamışı türlerinden farklı olarak misina halkalarının kullanıldığı model, genellikle gölde balık avlamak isteyenler için ideal bir seçenektir.
 • Fly olta kamışı: Kendine ait fly makinesi ile birlikte tasarlanan olta kamışı modeli, yapay yem ile kullanılır. Hem tatlı su hem de deniz olta kamışı olarak tercih edilebilir.
 • Çıkrık olta kamışı: Genellikle çıkrık makineleri ile kullanılan model, tekne olta kamışı olarak da tercih edilebilir. Tekne veya bot üzerinden balık avlayanlar bir tür çıkrık olta kamışı olan jig olta kamışı kullanır. Jigging yani seyirtme olarak da bilinen bu teknikte jig olta seti avın başarısını etkiler. Hafif yapıya sahip ancak güçlü jig olta takımı ile akya, sinarit, orfoz, trança, levrek ve kolyoz gibi iri balıklar avlanabilir.
 • Spin olta kamışı: Hem tatlı hem de tuzlu su da avlanan balıkçıların kullanabildiği ürün, çok uzun mesafelerde kullanıcıyı yormadan atabilme fırsatı sunar. Bu nedenle spin olta seti kıyı balıkçılığında tercih edilebilir.

Surf Olta Kamışı Nedir?

Surf Casting ya da Surf Fishing adı verilen kıyıya yakın ve derin kayalıklar civarında balık avcılığı disiplini için özel olarak tasarlanan surf olta kamışı, sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Boyu 3,9 ile 4,5 metre civarında olan olta kamışının 15 metreye kadar uzayan çeşitleri de vardır. Genellikle deniz kıyısında kullanılan surf olta kamışları ile birlikte ağır kurşunlar kullanılır. Denizde dalgaların kırılma noktaları genellikle balıkların en çok avlandıkları bölgelerdir. Verimli bir av için oltanın dalgaların kırılma noktalarına kadar atılabilmesi önemlidir. Bu atışı gerçekleştirebilmek için kaliteli bir surf olta seti bulunmalıdır.

Özellikle akıntının hızlı olduğu denizlerde ve tatlı sularda surf olta takımı ile balık tutmak daha kolay ve eğlenceli olabilir. Denizlerde köpek balığı, kılıç balığı ve orkinos gibi balıkları avlarken tercih edilen surf olta kamışı, sazan olta kamışı olarak da kullanılabilir. Surf olta kamışı fiyatları, ürünün markasına ve tasarımında kullanılan materyallerin kalitesine göre farklılık gösterir. Kaliteli bir olta kamışına sahip olmak isterseniz okuma olta kamışı modellerini inceleyebilirsiniz.

Olta Kamışı Nasıl Olmalıdır?

Olta kamışı özellikleri hangi balığı avlamak istediğinize ve hangi suda balık tutacağınıza göre farklılaşır. Olta kamışı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken faktörler:

 • Eğer kıyıdan balık tutmak isteseniz uzun kamışları tercih etmelisiniz. Spin kamış seti kıyıdan ya da iskeleden balık tutmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Spin olta takımı fiyatları, tasarımında kullanılan materyallerin kalitesine göre değişiklik gösterir. Eğer tekneden balık tutmak isterseniz kısa kamış olta takımı modellerini tercih edebilirsiniz.
 • Olta kamışının gücü de balık avlayacağınız suya ve balığın çeşidine göre farklılaşır. Eğer denizde avlanmak ve büyük balık tutmak istiyorsanız güçlü ve esneklik kabiliyeti düşük kamışları ve deniz olta takımı modelleri beklentinizi karşılayabilir.
 • Olta kamışı seçiminin en önemli noktalarından biri de misinayı olta kamışına bağlamak için kullanılan kılavuz halkalardır. Düzgün hizalanmış kılavuz halkalarına sahip balık olta seti seçerek balık avında başarı sağlayabilirsiniz. Balık avı malzemeleri konusunda uzman okuma olta seti modellerini inceleyebilirsiniz.
 • Kullandığınız yem de olta takım seti ve kamış seçiminde oldukça önemlidir. Suni yem ile balık tutarsanız, balığın hareketini tam olarak hissedebilmek için hafif yapılı olta kamışı ve olta iğne seti kullanmalısınız.
 • Avlamak istediğiniz balık türü de olta kamışı seçiminde önemli rol oynar. İstavrit, kefal gibi küçük balıklar için hassas olta kamışları uygundur. Bu balıklar için özel olarak tasarlanan kefal olta seti iyi bir seçimdir. Kefal olta takımı ile surf tipi olta kamışını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer daha büyük lüfer, levrek gibi balık avlamak isterseniz daha güçlü olta kamışları ile levrek olta takımı ya da lüfer olta takımı tercih edebilirsiniz. Turna, çinekop, alabalık gibi balık çeşitleri için ise teleskopik olta kamışları ile çinekop olta takımı, alabalık olta takımı, çipura olta takımı ya da palamut olta takımı kullanabilirsiniz.

Sazan Olta Takımı Nasıl Olmalıdır?

Sazan balığı avcılığı tüm dünyada yaygındır. Sazan olta takımı, balığa özgü detaylara sahiptir. Sazan olta takımı çeşitleri, sazan avına özel çift kalamalı güçlü makaralardan oluşur. Sazan balığı avında okuma olta takımı modellerini tercih edebilirsiniz. Güçlü makaralara sahip olan okuma olta takımları özellikle profesyonel sazan avcıları tarafından tercih edilir. Sazan avı için en uygun olta iğne takımı kullanılacak yeme göre 2-6 numara arasındaki iğnelerden oluşur. Sazan olta takımı hazırlama için 3.20 m teleskopik kamış, 0.35 mm ana misina, 1:3 turlu bir makara kullanılabilir. Eğer taşıma sorununuz yoksa parçalı olta kamışını da tercih edebilirsiniz. Sazan olta seti ile birlikte kullandığınız kamışın boyu ortalama 360-390 santimetre olması önerilir.

Hafta sonu aktivitelerinizi ve tatillerinizi balık avcılığı ile değerlendirmek isterseniz; spor aksesuarları ve spor giyim dünyasının lider markalarından biri Decathlon'un farklı tasarım ve özelliklere sahip balık olta takımı ve olta kamışı modellerini keşfedebilirsiniz.