Şehir ve Hobi Bisikleti

11 Adet Adet

Sıralama:

Şehir ve Hobi Bisikletleri

Koşturmacanın, taşıtların havaya verdiği zararların ve keşmekeşin yoğun olduğu şehir hayatı içerisinde bir nebze nefes alabilmek, ulaşım yükünü üstlenmek ya da sağlıklı bir aktivite bağlamında spor yapmak amacıyla kullanılan şehir ve hobi bisikletleri, kullanılacak yer ve amaç doğrultusunda özel olarak tasarlanır. Şehir içerisinde bisiklet sürmek keyiflidir; insana uçsuz bucaksız bir yol hissi, özgürlük arzusu kazandırır. Bireyselliğin hazzı spor ile birleşir ve ortaya şehir bisikletleri çıkar. Dağ tırmanışları yapmak ya da zor zemin koşullarına uyum sağlamak gibi amaçlar ile üretilmeyen şehir bisikletleri, hafiflikleri ve sağladıkları konfor düzeyi ile oldukça işlevseldir. Şehir bisikletleri Avrupa'da da oldukça yaygındır, özellikle düz alanlarda kurulu yerleşim yerlerinde bisiklet sürmek, ulaşımı sağlamanın yanı sıra eğlenceli bir aktivite de vadeder.

Şehir bisikletini diğer bisikletlerden ayıran özellikler nelerdir?

Şehir bisikletleri, sahil boyu bisiklet sürmek isteyenlerin ya da gündelik hayatta hem ulaşımı sağlamak hem de keyifli bir spor yapmak isteyenlerin amaçları doğrultusunda tasarlanır. Vites sayısının fazlalığı, rahat bir sürüş imkanı verir. Bu doğrultuda şehir bisikletlerinde genellikle 21 vites bulunur. Şehir bisikletleri asfalt yollarda ya da hafif arazi koşullarında da rahatlıkla kullanılabilir.Bisiklet türlerine göre değişkenlik gösteren maşa kısmı, şehir bisikletlerinde amortisörsüz, düz bir şekilde tasarlanır. Maşa, ön tekerin bağlı olduğu parçaya verilen isimdir ve maşanın düzlüğü hafifliği sağlar. Engebenin az olduğu şehir içi, amortisörü bir zorunluluk olmaktan çıkarır. Süspansiyonlu maşalar ve yüksekliği ayarlanabilen, döndürülebilen gidonlar sayesinde konfor artırılır ve rahat bir sürüş amaçlanır. Şehir bisikletlerinde gövdenin hafifliği oldukça önemlidir. Şehir bisikletleri genellikle 17 kilo civarında bir ağırlığa sahiptir.Şehir içi akan trafikte bisikletlilerin fark edilebilirliğinin nispeten düşük olması, güvenlik problemine yol açabilir. Böyle bir sorunun önüne geçmek için şehir bisikletlerinde dinamolu aydınlatma ve reflektörlü şeritlere sahip lastikler kullanılır. Özellikle gece sürüşlerinde güvenliği sağlayan bu önlemler, şehir bisikletlerinin görülebilirlik oranlarını da artırmış olur.Şehir bisikletlerine yol tutuş açısından bakıldığında; gereğinden fazla yol tutuşun önemli olmadığı için dişsiz lastiklerin kullanıldığı görülür. Şehir içi asfalt yollarda kalın lastik kullanımı konfor ve sürüş rahatlığını olumsuz etkiler, bu nedenle ince ya da orta kalınlıktaki lastiklerin kullanılması gerekir. Bu tarz lastikler aşırı eğimli patikalar ya da dağlık, engebeli yollar dışında yeterli olacaktır. Zaten şehir bisikletinden beklenilen de tam olarak budur.

İyi bir hibrit bisiklette olmazsa olmaz özellikler nedir?

Şehir bisikletlerinin dağ bisikletlerine oranla daha hafif ve konforlu olduğunu; yapısı gereği engebeli arazilerde ya da çetin zemin koşullarına uyumlu olmadığı söyledik. Peki hem şehirde kullanım amaçlanıyor hem de engebeli yollarda dahi sürüş imkanı isteniyorsa nasıl bir bisiklet tercih edilmeli?Şehir bisikletleri, yol bisikletleri ve dağ bisikletlerinin yapısal farklılıklarının başarılı bir kombinasyonu olarak tanımlanabilecek olan hibrit bisikletler, şehir bisikletleri ile dağ bisikletlerinin ortalaması sayılabilecek bir niteliğe sahiptir. Hibrit bisikletlerin lastik kalınlığı ne şehir bisikletlerininki kadar ince ne de dağ bisikletlerininki kadar kalındır. İnce lastikler fazla efor gerektirmez, kalın lastikler ise zor koşullara uyum sağlar. İyi bir hibrit bisikletten beklenen ise konfordan taviz verilmeden uyumlu bir performans göstermesidir.Hibrit bisikletlerin kadrosu hafifliği ve rahatlığı bir arada sunmak, aynı zamanda işlevselliği sağlamak amacıyla tasarlanır. Bundan dolayı hibrit bisikletlerdeki alüminyum kadro, ideal rahatlık için alçaltılmış bir geometri ile tasarlanabilir. Bisiklet modelleri açısından bakıldığında bisiklet sürecek kişinin boyu da önemlidir, bu sebeple iyi bir hibrit bisikletin boy seçenekleri olmalıdır. Şehir içi kullanımda hobi amaçlı sürüş için keyifli, konforlu, işlevsel ve güvenlikli bir bisiklet seçimi için ideal olan şehir bisikletleri ya da spesifik anlamda hibrit bisikletler, tasarımları sayesinde kullanım amacına uygunluk sağlar. Tüm bileşenler ergonomik bir biçimde geliştirildikleri için gereksiz bir parça bulunmaz, her detay özenle düşünülür. Decathlon, her spor dalında olduğu gibi bisiklet konusunda da üstün performanslı modelleriyle tüm ihtiyaçları karşılar. Bir Decathlon markası olan B'TWİN, şehir bisikleti ve hibrit bisiklet seçenekleri ile bu sporu yapma arzusunda olanlar için uygun bisikletleri sunar. Siz de durmayın, B'TWİN bisikler modelleri ile özgürlük hissini sonuna kadar yaşayın!