Olta, Kamış ve Olta Setleri

61 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Deniz Balıkçılığı Olta Seti, Olta Balıkçılığı Kamış Seti | Decathlon

Olta balıkçılığı kamış seti çeşitleri, hem tatlı su balıkçılığında hem de deniz balıkçılığında kullanılabilen oldukça pratik set ürünleridir. Olta makinesi, kamış, misina gibi avcılık ürünlerinin bir arada sunulduğu olta balıkçılığı kamış seti çeşitleri sayesinde balıkçılık için ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri tek bir set ile edinebilirsiniz. Balık avı sporunda doğru olta setini kullanmak önemli farklar yaratır. Örneğin; avın yapılacağı sudaki tuz oranı, sığlık derecesi, tutulacak balığın türü gibi etmenler hangi olta setini seçmeniz gerektiğini belirleyen faktörlerdir. Verimli avcılık faaliyetleri deneyimlemek için kullanım alanınıza yönelik olarak en doğru seçimi yapmalı, ideal oltayı satın almalısınız. Oltanın atar gücü, avlanma tarzınız gibi belirleyici özellikleri göz önünde bulundurarak Decathlon olta balıkçılığı kamış seti çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Olta Balıkçılığı Kamış Seti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Balık avı alanında verimli sonuç elde etmek için en önemli konulardan biri doğru ekipman kullanımıdır. Doğru ekipman seçimi yaparak ava çıktığınızda oldukça keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Olta kamışının ağırlık kaldırma gücü yani diğer bir deyişle çeker değeri, tutacağınız balık türüne göre değişiklik gösterir. Büyük balık avlamayı planlıyorsanız ağırlık kaldırabilen, çeker değeri yüksek kapasiteli bir olta kamışı tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra genellikle küçük balık avı yapıyorsanız çeker değerinin yüksek kapasiteli olmasına gerek yoktur. Olta kamışının atar değeri ise oltayı atarken yem ve kurşunun ağırlığını belirleyen faktördür. Bu noktada göz önünde bulundurulması gereken temel konu, hangi yem çeşitlerini kullanacağınızdır. Buna ek olarak yine avlanma tarzınız da hangi olta kamışını seçmeniz gerektiğine doğrudan etki eden bir faktördür. Örneğin; kıyı balıkçılığı tercih ediyorsanız, uzun olta kamışlarını kullanmanız gerekir. Böylece kıyının uzağında kalan balıklara da ulaşabilir, şansınızı artırabilirsiniz. Tekne ya da iskele gibi alanlar üzerinde olta balıkçılığı yapmayı tercih ediyorsanız kısa olta kamışlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Balık yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelere tekne üzerinde rahatlıkla erişebileceğiniz için özellikle uzun olta kamışı satın almanıza gerek yoktur. Son olarak, oltanın hassasiyet derecesi de verimli bir av deneyimi için önem arz eder. Oltanın yapısı, balık yakalandığında hissedebileceğiniz şekilde dizayn edilmiş olmalıdır. Ergonomik açıdan el ile uyumlu, rahatça kavranabilen bir tasarıma sahip olmalıdır. Olta kamışının hafif bir malzemeden imal edilmiş olması da bu konuda avantaj sağlar.

Deniz Balıkçılığı Olta Setini Diğer Olta Setlerinden Ayıran Özellikler

Deniz balıkçılığı olta setini diğer olta setlerinden ayıran özellikler genellikle avlanma tarzınıza bağlı olarak değişir. Surf tarzında avlanma yapılacak ise 60’lık 70’lik uzun tamburlu olta makineleri tercih edilirken, LRF yapılacak ise 1000’lik, 1500’lük olta makinelerinin tercih edilmesinde fayda vardır. Spin tarzında avlanma yapılacak ise 2000, 3000, 4000’lik hızlı devir oranına sahip makineler tercih edilmelidir. Düşük devirli olta makineleri genellikle yemli balık avlarında kullanılır. Tuzlu suda hassasiyet oranı düşebileceği için deniz balıkçılığı için tasarlanan olta setlerinde olta kamışının ucu ince yapıdadır. Bu da kullanıcıya daha yüksek hassasiyet kazandırır. Deniz balıkçılığında, özellikle teknede yapılacak av faaliyetlerinde ağır yüke uygun olta makineleri tercih edilmelidir. Benzer şekilde olta kamışı da çeker değeri yüksek kapasiteli bir model olmalıdır. Büyük balık avlarında kullanılacak olta setinin darbelere dayanıklı, esneklik seviyesi yüksek bir model olması gerekir. Esneme oranı düşük modeller balık darbelerinde hasar görebilir. Deniz balıkçılığında avcının uzun süre olta elinde beklemesi gerekebildiği için, olta setinin hafif malzemeden imal edilmiş olması büyük önem taşır.