Olta Makinası

26 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Olta Makinesi Modelleri, Shimano Olta Makinesi Fiyatları | Decathlon

Olta makinesi modelleri daha az efor sarf ederek daha ağır avları çekmenizi kolaylaştırır ve balıkçılık sporundan daha fazla keyif almanıza olanak tanır. Olta kamışı ile istediğiniz uzaklığa gönderdiğiniz çapari veya yemli kanca, eğer şanslıysanız yakaladığınız balıklar ile birlikte çekerek toplamanızı kolaylaştırmak için tasarlanmışlardır. Çeşitli balık avcılığı stilleri için farklı ebat ve teknik özelliklerde tasarlanarak üretilen olta makinalarının avlayacağınız balık türüne uygun olarak seçilmesi, zevkli ve konforlu bir kullanım sunar. Sportif balıkçıların oldukça büyük bir bölümü kıyı şeridinden at çek tabir edilen stille avlandığından, olta makinesi modelleri arasında bu amaca hizmet eden ve spin cast olarak bilinen ürünlerin sayısı oldukça fazladır. Bununla birlikte long cast, surf cast, bait cast gibi isimlerle adlandırılan ve sahte yem ile avcılıktan sırtı balıkçılığına kadar farklı avcılık stillerine ve balık türlerine göre tasarlanarak üretilmiş modeller de mevcuttur.

Uygun Ölçüde Olta Makinası Nasıl Seçilir?

Farklı uzunlukta üretilen olta kamışları, farklı avcılık teknikleri ile farklı balık türleri için kullanılır. Genel olarak 1000 ila 10.000 arasında numaralandırılarak sınıflandırılan olta makinaları sporcular arasında küçük, orta ve büyük boy olarak adlandırılır. Olta makinası seçiminde göz önüne almanız gereken en önemli etken kamışınızın uzunluğudur. Sporcunun boyu ve kullandığı ağırlığa bağlı olarak değişmekle birlikte, kıyıdan avcılıkta en çok tercih edilen kamış boylarının 2.70 ila 3.30 metre arasında olduğu düşünüldüğünde, ideal olta makinası boyu orta boy olarak tabir edilen 4000 - 5000 arası boy olacaktır.

Rulmanlı Olta Makinası Nedir?

Bilyalı rulmanlar olta makinesinin hareketli parçaları arasında sürtünmeyi azaltarak pürüzsüz bir çekiş sağlar. Daha az kuvvet gerektiren ve daha kolay kontrol edilebilen olta makinaları, sporcuların dikkatlerini avlarına yönelterek konsantre olmalarına yardımcı olur. Kullanım alanlarına ve boyutlarına göre farklı rulman sayısına sahip olabilen olta makinaları üzerlerinde görülen 1, 1+2, 1+3 gibi ifadeler makine içerisinde yer alan bilyalı rulman sayısını ifade eder. Shimano olta makinesi fiyatları sahip olduğu rulman sayısına göre farklılık gösterir. Amatör amaçlı at çek balıkçılık için tek rulmanlı olta makineleri çoğu zaman yeterliyken daha ağır balıklar ve uzun süren avlar için rulman sayısı artırılmış olta makineleri sportif balıkçıların işlerini kolaylaştırır.

Olta Makinasında Devir Ne İşe Yarar?

Yüzlerce metre uzunlukta misinalar kullanan sportif balıkçılar için avı kaçırmadan misinayı uygun hızda geri toplamak çok önemlidir. Olta makinesi kolunun bir tam tur döndüğünde makine kafasının kaç tur sarım yaptığını ifade eden oranlar, olta makinesinin devir sayısını gösterir. Örneğin; olta makinası üzerinde 4:1 ifadesi bulunuyorsa bu makinanın kolunu bir tam tur çevirdiğinizde kafasının 4 tur dönerek sarım yapacağı anlamına gelir ve 4 devirli bir makina olduğu anlaşılır. Düşük ve yüksek devirli olta makinaları farklı balık cinsleri ve avlanma stillerine uygun olacak biçimde tasarlanmıştır. Örneğin; yeminizi yavaş yavaş çekerek balıkların fark etmesini ve peşine takılmasını istiyorsanız düşük devirli; hızlı ve sert hareketlerle çektirme yaparak avlanmak istiyorsanız ise yüksek devirli bir olta makinesi tercih etmeniz gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise devir ve gücün ters orantılı olduğudur. Devir düşükse güçlü ama ağır bir hareket uygulanabilirken yüksekse hızlı fakat nispeten düşük güçlü bir çekiş hareketi uygulanır.

Olta Makinesinde Fren Var Mıdır?

Drag veya kalama adıyla bilinen fren mekanizmaları, olta makaranızın emniyet kemerleridir. Hassas ayarlanmaları gerekir ve bu ayar tecrübe gerektirir. Çok sıkılırsa misinanızı koparıp kamışınıza zarar verebilir. Çok bol bırakılması halinde ise siz fark etmeden balıklar yeminizi alıp gider. Olta takımınızı kullandıkça kazanacağınız hassasiyet ve alışkanlık sayesinde kalama ayarınızı rahatlıkla kendiniz yapabilirsiniz.