Avcı Montu - Parkası

14 Adet Adet

Sıralama:

Av montları ve parkalar

Verimli ve konforlu bir av günü için av kıyafeti seçimi oldukça önemlidir. Özellikle yağmurlu, karlı ve soğuk havalar için tasarlanan, sıcak tutan, su geçirmez ve rahat bir av montu, uzun saatler boyunca istediğiniz gibi hareket edebilmenize yardımcı olur. Peki hafta sonlarında av keyfinize keyif katacak, uzun yıllar güvenle kullanabileceğiniz bir av montu almadan önce nelere dikkat etmelisiniz? Sizin için en doğru av montu ve parka özellikleri nelerdir?

İyi Bir Av Montunda Olması Gereken Özellikler

Av mevsiminde kendinizi doğanın kollarına bırakırken güvenle giyebileceğiniz bir av montu seçmeniz oldukça önemlidir. Doğanın sürprizlerine hazırlıklı olmak için sizi her tür koşulda rahat ettirecek bir model seçmeniz gerekir. İyi bir av montundaki özelliklerin başında su geçirmezlik gelir. Av esnasında saatlerce yağmurun altında yürümeniz ya da sabit durmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda sağlam bir yağmurluk modeli seçmeli, nem geçirmeyen özellikte olmasına özen göstermelisiniz. Böylece yağmurun tadını çıkarabilir, rahatlıkla avınıza odaklanabilirsiniz.

Nefes alabilir mont modelleriyle yoğun avcılık faaliyetlerinde çok daha rahat edebilirsiniz. Hava geçişine izin veren bu tür kumaşlarla teriniz dışarı atılır ve her zaman kuru kalırsınız. İyi bir avcı montunun hafif ve hareket özgürlüğü sağlayan bir model olması da önemlidir. Bu sayede zorlu avlarda çok daha rahat manevra yapabilirsiniz. Alacağınız modelin vücut tipinize uygun olması gerektiğini de unutmamalısınız. Ayarlanabilir kapüşonlu modellerle en yoğun yağışlarda bile rahat edebilir, sert bitki örtüsüne karşı dayanıklı kumaşlarla çok daha uzun süreli bir kullanım elde edebilirsiniz. Bol cepli avcı montu ve yağmurluğu modellerini tercih ederek eşyalarınızı daha kolay taşıma imkânına da sahip olabilirsiniz.

Hangi Av İçin Ne Tür Montlar Tercih Edilmelidir?

Yağmurluk ve mont seçimini av türüne göre yapmak da son derece önemlidir. Uzun süre yağmur altında yürümek ya da beklemek zorunda olduğunuz avlar için su geçirmez ve nefes alabilen mont modellerinden seçmeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde ter ya da ıslaklık gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Eğer dağ ya da orman gibi yüksek rakımlı alanlarda ve genellikle kış mevsiminde ava çıkıyorsanız, ısı yalıtımlı modelleri tercih edebilirsiniz. Termal rahatlık adına elyaf dolgu ve polar astarla tasarlanan bu parka modelleri soğuk havalarda sabit durarak yapılan büyük avlarda oldukça etkilidir. Göçmen kuş avcılığı için su tutmaz, sıcak tutan ve yıpranmaya karşı dayanıklı modelleri tercih edebilir, gizliliği korumak ve ara vermeden avınıza devam etmek için sessiz kumaş özellikli modellere göz atabilirsiniz. Eğer kamp yaptığınız, uzun süreli ve büyük avlara çıkıyorsanız, yer kaplamayan, sırt ya da bel çantasına kolaylıkla sığan hafif mont çeşitlerinden satın alabilirsiniz. Açık ve serin havalarda, küçük çaplı avlarda kullanabileceğiniz bir mont arıyorsanız, rüzgar kesen membran ile tasarlanmış, yırtılmalara karşı dayanıklı ve nefes alan mikro delikli mont modelleri de doğru tercih olacaktır.

Montlarda Kamuflajın Önemi Nedir?

Türkçe'ye Fransızca'dan geçen kamuflaj kelimesi gizlenmek anlamına gelir. Özellikle doğal yaşam koşullarında ya da savaşta kullanılan kamuflaj, hayatta kalmayı sağlayan en önemli teknikler arasındadır. Kamuflaj, başarılı bir av için avcılar tarafından da sık kullanılır. Bu noktada, kamuflaj desen ile tasarlanan montlar en önemli av aksesuarlarının başında gelir. Açık ve koyu yeşil renklerden oluşan kamuflaj desenli montlar çok daha kolay saklanabilmenizi ve etrafı gözleyebilmenizi sağlar. Kamuflaj desenli bir mont satın alarak bitki örtüsüne tamamen uyum sağlayabilir ve avınızın sizi fark etmesinin önüne geçebilirsiniz. Kamuflaj av montu seçerken montunuzun su geçirmez, yırtılmalara karşı dayanıklı ve sıcak tutan bir model olmasına özen göstermelisiniz. Av mevsimi gelmeden en iyi av montu, yağmurluk ve parka modelleri için Decathlon 'a uğrayabilir, uygun fiyat seçenekleriyle istediğiniz mont çeşidine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.