Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
9
Adet Adet

Kramponlar

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Krampon ve Tarihçesi

Futbolun geçmişinin M.Ö 300-200 yıllarında Çin askerleri tarafından eğitim amaçlı olarak kullanılan kıl ve tüyle doldurulmuş bir topu 30 ila 40 cm yükseklikteki kaleye sokmaya çalıştıkları cujuya oyununa dayandığına inanılmaktadır, günümüzde oynanan futbolun tarihçesi ise 1526 y​ılına dayanmaktadır. Bu senelerde futbolun en büyük hayranlarından biri de o zamanın İngiltere kralı olan VIII. Henry’den başkası değildi. 16. yüzyılda daha çok bir aristokrat oyunu olan futbol 19. yüzyılın başlarında İngiltere’de daha çok işçi kesimi tarafından yaygınca oynanan bir spor haline gelmiştir. Bu yıllarda futbol daha çok fabrika işçileri tarafından oynanan bir spor olduğundan, işçiler futbolu ağır iş botları ile oynuyorlardı. Bu işçi botlarının burunları çelikle güçlendirilmişti, uzun bileklikleri vardı ve kaymayı engellemek içinde tabanlarında metal çiviler bulunuyordu. Günümüzdeki futbol ayakkabılarının tasarımını bu işçi botlarından aldığını biliyor muydunuz? Eski krampon modelleri sabit olmayan vidalı sistemle kullanılıyordu. 2000’li yılların başıyla birlikte bu yöntemin yerini ayakkabıya sabit kramponlar almıştır. Bu değişiklikle birlikte krampon fiyatları ciddi anlamda ucuzlayarak sadece profesyonel oyunculara değil her kesime hitap eder hale gelmiştir.

Günümüzün Futbol Ayakkabıları

Günümüzde kramponlar sahaya ve saha koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde futbol ayakkabılarında vidalı sistemden sabit sisteme geçilmesi ile hem kullanış hem de konfor açısından çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Krampon modelleri günümüzde kuru zemin ve ıslak zemin için olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Islak çim yani başka bir değişle çamurlu zemin için olan modellerinde tutunma ve kaymama özelliği önemlidir. Kuru çim modellerinde ise hız ve hareket kabiliyeti ön plandadır. Çim sahalarda hava koşullarına göre doğru seçim yapılmadığı takdirde değil futbol oynamak koşmak bile mümkün değildir.​

Decathlon olarak amacımız her kesim için uygun fiyatlarımızla sporu herkese erişebilir kılarak, spor yapmanın zevkini herkesin tatmasını sağlamaktır. Decathlon’un uygun krampon fiyatları sayesinde artık siz de futbol oynamanın tadına sonuna kadar varabilirsiniz. Onun için vakit kaybetmeden sizde futbol ayakkabınızın siparişini verin ve yeşil sahalarda siz de bir an önce yerinizi alın.