Kramponlar

24 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Futbol Ayakkabısı, Krampon Modelleri

Dünyanın en çok sevilen ve takip edilen spor dallarından biri olan futbol için kullanılan Forma, şort, çorap ve futbol topları gibi ayakkabıları da kendisi kadar ilgi görüyor. Decathlon Kipsta futbol markamız olarak her kullanıcıya en uygun fiyatla krampon üretmekteyiz. Özellikle futbol için özel olarak tasarlanan krampon modelleri, sahanın özelliğine göre farklı modellere ayrılıyor. Güçlü zemin tutuşları ile ön plana çıkan krampon modelleri, maç ya da antrenmanlar sırasında oyuncunun hareket kabiliyetini ve manevra yeteneğini de arttırıyor. Dişli yapısı sayesinde zemine iyi bir tutuş sağlarken, kayma gibi olumsuz durumları da önler. Futbol ayakkabıları genel olarak krampon olarak üretilmektedir. Fakat oynanan saha zemine göre, uzun ya da kısa dişli olarak farklı modellerde üretilmektedir. Kısa ve daha sık dişli bir taban, sert/kuru zemin bir saha için yani Halı Saha Ayakkabısı olarak tasarlanmaktadır. Daha seyrek ve uzun dişli bir taban, yumuşak/ıslak zemin bir saha için yani Krampon olarak tasarlanmaktadır

İyi Bir Krampon Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? Hangi Pozisyon, Hangi Kramponları Giymelidir ?

Zeka, yetenek ve kondisyonun bir bütünü olan futbol oyunundaki başarıyı etkileyen en önemli etkenler arasında doğru ekipman seçimi yer alıyor. Performansa dayalı bir spor dalı olan futbolda oyuncunun kendini rahat ve konforlu hissetmesi büyük önem taşıyor. Farklı teknolojik özellikler ve stillerde tasarlanan futbol ayakkabısı modelleri seçiminin doğru yapılması hem oyuncunun performansını hem de başarısını arttırıyor. Krampon alırken iki konuya dikkat edilmesi gerekiyor. İlk olarak oyuncunun sahanın hangi bölgesinde futbol oynadığı, ikinci olarak da sahanın zemin yapısı oyuncunun performansını etkileyebiliyor.  Saha bölgelerine göre erkek krampon modelleri şut, pas ve hız olmak üzere üçe ayrılıyor. Takımı koruyan kale görevi gören defans oyuncuları için dayanıklı kramponlar öneriliyor. Darbelere karşı koruyucu özelliği olan zemin tutuşu güçlü kramponlar tercih ediliyor. Merkez orta saha oyuncuları için pas kramponları tasarlanıyor. Top hâkimiyetini ve kontrolünü en üst düzeye çeken pas kramponları sunduğu güçlü top teması ve konforu sayesinde oyuncunun uzun ya da kısa pas atabilme kabiliyetini artırıyor. Hız ve çevikliğin önemli olduğu forvet oyuncuları ise giyildiğinde ileri hareketi destekleyen hız krampon modelleri ile çok daha hızlı performans sergiliyor.  Halı saha, çim saha, kapalı alanlarda ve sokaklarda giyilen krampon çeşitleri birbirinden farklı özellikleri ile dikkat çekiyor. Genel olarak kramponlar ıslak zemin ve kuru zemin olmak üzere ikiye ayrılıyor. Zeminin özelliğine göre krampon kullanımı futbolcunun oyun sırasındaki performansını etkiliyor.

Saha Zeminine Göre Krampon Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Temeli top hâkimiyetine dayalı olan futbol oyununda oyuncunun bastığı zemine de hâkim olması büyük önem taşıyor. Doğru krampon seçimi ile hem zemin hem de top hâkimiyeti sağlanabiliyor. İster amatör ister yarı amatör olsun en çok kullanılan futbol zeminlerinin başını halı sahalar çekiyor. Beton zemin üzerine suni çim yerleştirilerek elde edilen halı sahalarda tabanı yumuşak ve esnek yapıya sahip kramponlar öneriliyor. Kısa dişlere sahip kramponların tercih edildiği halı ve suni çim sahalarda zemin tutuşunu arttıran silikon tabanlı ve sık dişli krampon modelleri ideal seçenekler arasında yer alıyor. Toprak zemin üzerine yerleştirilen çim sahalar ise çimin kendi doğasına uygun esnek ve yumuşak zemin içeriyor. Daha rahat ve daha hızlı bir oyuna zemin sağlayan çim sahalarda zemine tutunma performansını arttıran kramponlar tercih ediliyor. Çim saha için krampon seçerken ayakkabı tabanının dış yüzeyinin güçlendirildiği ve daha sert olduğu modeller öneriliyor. Çim saha kramponlarının sert ve uzun dişlere sahip olması oyuncunun performansını en üst noktaya taşıyor. Aynı zamanda kaymayı önlüyor ve hızlı yön değiştirme kabiliyeti sunarak çalım ve koşu performansını arttırıyor. Kapalı spor salonları için tasarlanan krampon modellerinin ise uzun ya da orta dişli olması öneriliyor. Hafif ve yumuşak malzemeler kullanılarak üretilen salon kramponlarına aynı zamanda futsal ayakkabısı adı veriliyor.

Kramponu Diğer Ayakkabılardan Ayıran Özellikler Nelerdir?

Futbol için özel olarak tasarlanan erkek futbol ayakkabısı modeli kramponları diğer ayakkabılardan ayıran en önemli farklılıkların başını taban kısmına yerleştirilen çiviler çekiyor. Zemin tutuş kabiliyetini ve zemin hâkimiyetini en üst noktaya taşıyan çiviler, kramponların en önemli detayları arasında yer alıyor. Uzun, orta ve kısa diş olmak üzere üç çeşide ayrılan krampon çivileri zemini cinsine göre kullanılıyor. Futbol sırasında ani hızlanmalara, sıçramalara ve çalımlara ayrı bir hız kazandıran kramponlar, yumuşak ve esnek taban yapıları ile diğer spor ayakkabılarından ayrılıyor. Kramponların üst kısımları ayağın hareketine göre şekil almayı kolaylaştıran kaliteli materyaller kullanılarak tasarlanıyor. Oyuncunun top üzerindeki hâkimiyetini arttıran bu özelliği ile diğer spor ayakkabılardan farklılaşan kramponlar, top tutuşu ve top hâkimiyeti konusunda üstün bir performans sergiliyor. Futbola uyumlu yapısı ile diğer ayakkabılardan ayrılan krampon fiyatları ile de farklılık gösteriyor.