Fitness Eldiveni ve Aksesuarları

14 Adet Adet

Sıralama:

Fitness Eldiveni ve Aksesuarları

Spor yaparken birçok aksesuar performansa doğrudan etki etmeye yönelik tasarlanmıştır. Basit yapıda olduğu düşünülmesine rağmen eldiven, kemer, yay, destek kemeri gibi birçok farklı malzeme antrenman süresince rahat etmeniz için yardımcı olur. Fitness eldiveni kullananlar, kullanmayanlara göre ağırlığa daha iyi hakim olur, hareketleri daha doğru pozisyonlarda yapar ve kullanmayanlara oranla aynı sürenin sonunda daha verimli çalışır. Siz de aksesuarları daha iyi tanıyarak spor yaparken yanınızdan ayırmamaya özen gösterin ve performansınızı yükseltip sporun hayatınızdaki yerini sağlamlaştırın.

Fitness Eldiveni Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Hemen hemen birçok sporda ellerinizi aktif olarak kullandığınız için hem avuç içlerinizi korumak hem de kullandığınız ekipmanı daha iyi kavramak için yardımcı bir aksesuar tavsiye edilir. Spor eldiveni ile basit görülen şınav çekme hareketi bile daha güvenli hale getirilebilir. Fitness eldiveni kullanmanın en avantajlı olduğu yer ağırlık kaldırmaktır. Ağırlık üzerinde daha iyi kontrol sağlamanın yanı sıra sürtünme kuvveti sayesinde yüksek tutuş sağlayan eldiven, yorgunluk anında ağırlığın aniden kayıp gitmesi nedeniyle sakatlanma riskinizi azaltır. Ayrıca hem ağırlıklı hem de şınav gibi ağırlıksız hareketlerde ellerinizin terleme nedeniyle kayganlaşmasının da önüne geçersiniz. Havlu kullanarak terlemenin yaratacağı sorunlardan uzaklaşacağınızı düşünebilirsiniz ancak çalıştığınız setler uzunsa bu sırada ellerinizin terlemesi önemli sorunlara sebep olabilir. Avuç içleriniz terlese de ter eldivenin dış tabakasına taşınmayacağı için ağırlık hakimiyeti kaybolmaz.

Fitness Yaparken El Yayı Kullanmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Ellerin daha iyi kontrol sağlaması için ağırlık eldiveni kullanırken bir yandan da el yayı ile tutuşunuzun kalitesini ve kavrama gücünüzü de geliştirmeniz mümkün. El yayı, halk arasında “sık sık”, “bük bük” gibi isimlerle de tanınır. Uzun yıllar kullanmaya yönelik dayanıklı yapıda olan ve yay şeklinde kıvrılan metalin uçları düz şekilde uzar ve sıkma hareketinin yapılacağı bu uçlar kauçuk veya plastik gibi malzemelerle kaplanır. Tutulan kısımlardaki malzemeler daha iyi kavramaya ve gücü tamamen yaylara aktarmaya yarar. El yayı ile el, bilek ve ön kol kasları gelişir ve vücut ağırlığının ellerden destek alınarak kullanıldığı şınav, barfiks gibi hareketler daha kolay yapılır. Her yayın uygulanacak kuvvete göre farklı kapasitesi vardır, zamanla daha yüksek kapasiteli yaylara geçilerek gelişim hızla devam ettirilebilir. Antrenman sırasında tekrar sayıları uzatılarak da daha güçlenmenin yanında kasları şekillendirmek ve daha uzun ve düzenli hale getirmek de el yayının faydaları arasındadır.

Bel Desteği Kemeri Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Spor salonlarının ve evde yoğun fitness antrenmanları yapanların vazgeçilmezleri arasındaki bel destek kemeri, ağırlık kemeri olarak da bilinir. Farklı adlarından da anlaşılacağı gibi ağırlık kaldırırken bele destek olur. Ayarlanabilir olması nedeniyle vücut ölçüleri değişse de tam uyum sağlar. Yanlış pozisyondan veya belin güçsüz kalmasından kaynaklanabilecek sorunların önüne geçmek için kullanılan bel destek kemeri, kemersiz olarak kaldırdığınız ağırlığın daha fazlasını da kaldırabilmeye imkan tanır. Deadlift, halter gibi çalışmaların yanında ağırlıksız olarak çalışılan squat gibi hareketlerde de aynı desteği sağlar ve twist, mekik gibi hareketler dışında tüm antrenman boyunca kullanılabilir.