Atlama İpi

12 Adet Adet

Sıralama:

  • Seçiminiz: (0) Filtreleri kaldır
  • Fiyat

  • Renk

  • Kullanıcı Yorumu

Atlama İpi

Çocukların en sevdiği oyuncaklar arasında yer alan atlama ipi, aynı zamanda yetişkinler için de ideal bir spor ekipmanıdır. İster amatör ister profesyonel sporcu olun, etkili ve yüksek tempolu kardiyo antrenmanları yapmak için gereksinim duyacağınız en temel ekipman uygun bir atlama ipi olacaktır.

Atlama İpi Nasıl Seçilir?

Yapacağınız antrenmana ve fiziksel yapınıza uygun bir atlama ipi seçimi bu aktiviteden daha çok keyif almanızı sağlar. Sportif sakatlanmalarla ilgili istatistikler ip atlamanın en güvenli egzersiz biçimlerinden biri olduğunu gösterir. Bunda bilinçli sporcuların doğru teknikleri kullanarak atlaması ve kaliteli, uygun atlama ipleri tercih etmelerinin payı büyüktür. Kendinize en uygun atlama ipini seçebilmeniz için öncelikle atlama ipi çeşitlerini bilmelisiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Atlama İpi İle Egzersiz Önerileri

İpinizin boyunu kendinize göre ayarlayın. Ortasına bastığınızda tutamakları göğüs seviyenize geliyorsa boyu ideal demektir. Başlamadan önce ısınmayı unutmayın. Uygun bir ayakkabı seçin ve parmak uçlarınızda sıçrayın. Topuklarınızın yere değmediğinden emin olun. İp atlarken ipi başınızın üzerinden geçirebilmek için kollarınızı kullanmayın. Bileklerinize dairesel hareketler yaparak tempo ve ritme odaklanın

Atlama İpi İle Zayıflama

İp atlama tüm kasları hareket ettirdiğinden çok etkili bir kardiyo antrenmanıdır. Sadece ip atlayarak saatte 590 kalori yakmanız mümkün. Hızı artırmak, ayak bileklerine ağırlık takmak, çiftli veya üçlü atlama gibi ileri teknikler ise yaktığınız kalori miktarını artıracak ek seçenekler. İp atlama sporunun faydaları sadece kilo vermekle bitmiyor. Denge, koordinasyon, hız gibi kazanımların yanı sıra güçlenen eklemler ve gelişen kardiyovasküler kapasite ile sağlığınıza da olumlu etki ediyor.

Dokuma Atlama İpi

Çocukken sahip olduğunuz en temel ip çeşidi olan dokuma ipler, bir amaca özel olarak üretilmemiş genel kullanım amaçlı ipler olduğundan sportif kullanıma uygun değildir. Ağır ve yüksek sürtünme direncine sahip olduklarından hız antrenmanları gibi aktivitelerde sporculara destek olamazlar.

Plastik Boncuklu Atlama İpi

Rengarenk plastik boncuklar ile çok çeşitli renk kombinasyonlarında üretilebilen plastik boncuklu atlama ipleri, sundukları hoş görüntü sayesinde yarışmaların ve ip atlama şovlarının vazgeçilmez atlama ipi modelidir. Aynı zamanda yere her çarptığında çıkardığı ses sayesinde başlangıç seviyesi sporculara tempo ve ritim geliştirme konusunda da yardımcı olur.

Deri Atlama İpi

Mike Tyson, George Foreman ve Muhammed Ali gibi dünyaca ünlü şampiyon sporcuların tercihi olan geleneksel deri atlama ipi, özellikle hız ve koordinasyon antrenmanlarında etkilidir. Genellikle ahşap tutamaklara sahip olan deri atlama ipleri hafif olmaları sayesinde hızlı bacak hareketleriyle yapılan atlamalara uyum sağlar. Deri doğal yapısı gereği dış mekanlarda kullanıma uygun değildir. Açık havada yapılan antrenmanlarda çok çabuk yıpranabilir.

Plastik veya PVC Atlama İpi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve en sık tercih edilen atlama ipi çeşidi plastik veya PVC atlama ipleridir. Hemen hemen her uzunlukta ve farklı kablo boyutlarında bulunan bu iplerle her seviyedeki sporcu kendisine en uygun olan ebadı tercih edebilir. Tek amacınız hızlı atlamak değilse ve açık hava dahil farklı koşullarda kullanılabilecek dayanıklı ve uzun ömürlü bir atlama ipi istiyorsanız PVC atlama ipi sizin için ideal bir başlangıç noktası olabilir.

Çelik Atlama İpi

Çelik kablolar ile üretilen bu atlama ipi modeli daha çok cross fit sporcuları arasında popülerdir. Hız için tasarlanmış olan çelik atlama ipleri cross fit antrenmanlarında sıklıkla uygulanan çift atlama egzersizleri için biçilmiş kaftandır. Bir sıçrayışta ipin 2 kez döndürülmesi anlamına gelen çift atlama stili hız artışı sağlamak konusunda oldukça etkili bir egzersizdir.