Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
38
Adet Adet

Trekking & Outdoor Bot

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Geçmişten Günümüze Kışlık Botlar

Tarihteki ilk botların taban ve bileklik kısımları birbirinden ayrı olarak kullanılmıştır. Dönemin teknolojisiyle üretilmişdiğer ayakkabı türlerine nazaran daha fazla koruma sağlaması için bu ayrı bölümler birbirlerine bağlanarak giyilmiştir. M.Ö. 100 civarlarında bu ayrıparçalar, ayağı ve bacağı korumak için tek parça haline getirilmiş ve bugün bot dendiğinde aklımıza gelen kavramın ilk tohumları atılmıştır. Doğu Asya'daki göçebelerin giydiği yumuşak deriden yapılmış bot modelleri, Moğol istilasıyla birlikte M.S. 1200 – 1500 yıllarıarasında Çin'e, Rusya'ya ve Hindistan'a yayılmıştır. Eskimolar ise ren geyiği ya da fok derisinden yaptıkları, fok bağırsağı, köpek tüyleri ve kurt kürküyle süsledikleri kar botlarını tasarlamışlardır. 17. yüzyılın Avrupa'sına gelindiğinde botların tasarımı artık askeri tarzdan ilham almaya başlamıştır. Çevrilebilir üst parçaları ve kalın tabanlarıyla bu tasarım, öncelikle ata binen askerlere koruma sağlamak için üretilmiştir. Günümüzde hala modası geçmeyen kovboy çizmelerinin atası da, 1700’lerde Amerikan Devriminde savaşmış paralıaskerlerin giydiği çizmeler olmuştur.

Günümüzün Kışlık Bot Modelleri

Günümüzde karda, sığ sularda ve çamurda hareket etmeye yönelik dayanıklı botlar deri, kauçuk ve keten gibi malzemelerden üretilmekte, taban ve üst kısımları sıkı dikişlerle birbirine dikilmektedir. Başka ayakkabılarda da bulunan bağcık ve dil gibi bölümleri, kar, su, çamur ve toprak girmesini engellemek için daha sağlam ve sıkı tasarlanmaktadır. Binicilik, balıkçılık, yürüyüş ve kar sporları gibi belirli alanlarda kullanmak için de elverişli bir ürün olan botlar, genelde su geçirmez malzemelerden üretilmektedir. Karda ve soğuk hava koşullarında kullanılmak üzere tasarlanış olan botlar yeni teknoloji termal yalıtım malzemeleri ile şıçaklığı içerde tutarken aynı zamanda ayyakabının hava almasınada izin vermektedir.

Decathlon olarak bizim de amacımız sportiflik ve şıklığı birleştirerek, sporu herkes için ulaşılabilir kılmaktır. Decathlon’un her zevke uygun erkek bot ve kadın bot modelleri sayesinde artık siz de her türlü etkinliğinizde şık ve konforlu olabilirsiniz. Vakit kaybetmeden siz de zevkinize ve bütçenize uygun botunuzu alın, soğuk kış günlerinde spor yapmanın tadını çıkartın.