AYAĞINIZA GEREKEN ÖNEMİ VERİN! OUTDOOR AYAKKABILAR HAKKINDA…

AYAĞINIZA GEREKEN ÖNEMİ VERİN! OUTDOOR AYAKKABILAR HAKKINDA…

Doğa ile iç içe olmak isteyenler için trekking, hiking, dağcılık, dağ bisikleti, kampçılık, kaya tırmanışı gibi outdoor sporlar en keyifli aktiviteler arasında yer alıyor. Ancak hem temiz havanın keyfini sürebileceğin hem de beden ve zihin sağlığını destekleyebileceğin outdoor sporları yaparken aktivitene özel ekipmanlar seçmen gerekiyor. Doğru ekipman seçimi sadece performansın için önem taşımıyor, aynı zamanda güvenli bir şekilde hareket etmene de olanak tanıyor. Bu ekipmanların başında ise taban yapıları ve tasarımları ile diğer spor ayakkabılardan farklılaşan outdoor ayakkabı modelleri geliyor. Uygun outdoor ayakkabı modelleri ile düşme, kayma gibi durumların neden olabileceği sakatlık riskini en aza indirebilir, sadece hedeflerine odaklanabilirsin.

AYAĞINIZA GEREKEN ÖNEMİ VERİN! OUTDOOR AYAKKABILAR HAKKINDA…

Outdoor Ayakkabıların Özellikleri

Outdoor ayakkabı modellerinde kullanılan sentetik malzemenin koruyucu membran içermesi büyük önem taşıyor. Kullanılan malzeme dışında dayanıklılık da en önemli özellikler arasında yer alıyor. Dayanıklılık, malzeme yanında taban-deri birleştirme yöntemini de kapsıyor. Birleştirme yöntemlerinden dikiş yöntemi, yapıştırma metoduna göre daha uzun süreli kullanım sunuyor. Outdoor ayakkabıların diğer bir özelliği ise özel taban yapıları oluyor. Tabanda kullanılan teknoloji ve donanımlar, ayakkabının kullanılacağı zemine ve mevsime göre farklılık gösterebiliyor.

AYAĞINIZA GEREKEN ÖNEMİ VERİN! OUTDOOR AYAKKABILAR HAKKINDA…

Outdoor Ayakkabıların Tabanı Nasıl Olmalı?

Açık hava aktivitelerinde ayakkabı tabanı dikkat edilmesi gerekenlerin başında geliyor. Outdoor ayakkabıların dış tabanları sert ya da esnek formda olabiliyor. Sert ve derin dişli tabana sahip outdoor ayakkabılar genel olarak dağcılık, kaya tırmanışı gibi aktivitelerde tercih ediliyor. Sert ve ağır taban, vücut ağırlığı yüksek olan kişiler için de rahatlık vadediyor. Esnek yapılı modeller ise kamp veya yürüyüşlerde rahatlık sağlıyor. Bu tarz outdoor ayakkabı modellerinde dış tabanda derinliği daha az olan dişler kullanılıyor. Arazi sporlarında ayakkabıların zeminden gelen darbeleri emmesi de büyük önem taşıyor. Outdoor ayakkabıların tabanları özel donanımları sayesinde şok emicilik görevini de üstleniyor. Bu sayede ayakların çarpmalardan daha az etkileniyor.

AYAĞINIZA GEREKEN ÖNEMİ VERİN! OUTDOOR AYAKKABILAR HAKKINDA…

Outdoor Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi spor dalı ile ilgileniyorsan ilgilen, zemin ve ayakkabı uyumu konfor ve güvenlik için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Outdoor ayakkabılarının taban kısmının da ayakkabıyı giyeceğin zemin yapısına uygun olması gerekiyor. Eğer çok engebeli bir arazide yürüyüş yapmak için outdoor ayakkabı seçimi yapıyorsan, taban kısmının derin dişlere sahip olması gerektiğini aklında bulundurmalısın. Tırmanış ve dağcılıkla ilgileniyorsan, zorlu yüzeylerde güçlü tutuş sunan sert tabanlı ayakkabılara yönelmelisin. Çamurlu ya da karlı dik yamaçlara güvenli bir şekilde tırmanabilmen için tabanın kaymayacak yapıda olduğundan emin olmalısın.

Derin dişli sert taban yapısı aynı zamanda dik yamaçlardan aşağı inerken de güvenli bir şekilde ilerlemene imkan veriyor. Daha yumuşak yani esnek dış tabana sahip ayakkabı modelleri ise düz arazi yürüyüşlerinde rahatlık sunuyor. Esnek taban yapısı kontrollü zeminlerde özgürce hareket etmene olanak tanıyor. Ayrıca darbe emiş işlevi de ayakkabı seçiminde göz önüne alman gerekenler arasında bulunuyor.

Decathlon, farklı outdoor ayakkabı modelleri ile doğa sporları ile ilgilenen sporseverlerin tüm beklentilerini karşılıyor. Sen de kullanacağın zemine en uygun ayakkabıyı avantajlı outdoor ayakkabı fiyatları ile rahatlıkla satın alabilirsin.Sağlıkla ve sporla kal!