İYİ BİR OUTDOOR AYAKKABIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

İYİ BİR OUTDOOR AYAKKABIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

Spor denildiğinde şüphesiz ilk olarak sahil kenarında yapılan koşu veya kapalı spor salonunda uygulanan bir egzersiz programı akla geliyor. Ancak soğuk kış aylarında yapacağınız kısa yürüyüş ve trekking sayesinde de hayatınızı pekala dinamik ve sağlıklı hale dönüştürebilmeniz mümkün. Üstelik spor yaparken çetin geçen kavurucu soğuklardan ve yağışlardan endişe duymanıza da gerek yok. Çünkü ayağınıza geçireceğiniz iyi bir outdoor ayakkabı, soğuk havalarda zorlandığınız sportif aktivitelerinizi daha konforlu hale dönüştürecek. Peki açık doğa alanlarında  hangi tür spor ayakkabıları tercih etmek gerekiyor? Outdoor tutkunları için derlediğimiz aşağıdaki öneriler sayesinde artık spor keyfinizi artıracak donanımlı ayakkabıyı kolayca belirleyebileceksiniz.

İYİ BİR OUTDOOR AYAKKABIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

Zemin Türüne Uygunluk

Outdoor yürüyüş ayakkabısı alırken öncelikle kullanılacak zemin yapısına dikkat etmelisiniz. Eğer arazi çok engebeli ve pürüzlüyse derin dişli modelleri kullanmanız daha doğru olacaktır. Dağcılık için dizayn edilmiş bu bot modelleri, iyi bir tutuş sundukları için kayma risklerini en az düzeye indirgiyor. Böylelikle outdoor aktivite esnasında karlı ve çamurlu dik yamaçlara rahat bir şekilde tırmanabiliyorsunuz. Üstelik sert yapıları sayesinde vücut ağırlığı fazla olanlar için de uyum sağlıyor. Esnek özellikli bot çeşitleri ise genellikle düz arazi zeminleri için ideal bir seçenek oluşturuyor.

İYİ BİR OUTDOOR AYAKKABIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

Tabanda Kullanılan Donanımlar

Dağcılıkta ve trekking sporlarında kullandığınız ayakkabıların taban yapısı oldukça önemli bir kriter. Çünkü yumuşak ve esnek yapılı outdoor ayakkabı modelleri, daha rahat ve özgür hareket etmemize yardımcı oluyor. Crosscontact özellikte olan bu kalın tabanların ayrıca darbe emici özellikleri de var. Sağlam formları sayesinde ayakkabılarınızı çarpma-çizilme durumları yaşamadan güven içinde kullanabiliyorsunuz.

Mevsim Koşulları

Hangi mevsimde doğa sporu yapmayı seviyorsunuz? Eğer cevabınız kış ayları ise seçeceğiniz ayakkabıda mutlaka su geçirmez özellik bulunmalı. Çünkü bu ekstra özellikler sayesinde yağmurlu ve karlı havalarda dahi spor yapmanın tadını doyasıya çıkartabileceksiniz. Kış aylarında yağış durumundan dolayı özellikle Novadry benzeri su geçirmez astarı bulunan outdoor bot seçeneklerini tercih etmelisiniz. Oturma veya kalkma durumunda dahi su girişini engelleyen modeller, ayağınızın nem dengesini korurken diğer yandan bilek desteği de sunuyor. Ancak yağışın olmadığı ve havaların ılık geçtiği yaz mevsimini seviyorsanız cordura türdeki modeller tam size göre. Kuru ve sıcak iklimler için tasarlanan bu sentetik kumaş ayakkabılar, hafif olmanın yanı sıra rahatlık açısından da son derece avantajlı. İyi nefes aldıkları için bunaltıcı sıcak havalarda dahi yürüyüş keyfinizi devam ettirmenize destek oluyor.

İYİ BİR OUTDOOR AYAKKABIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

Dayanıklılık Durumu

Açık alanda spor yapmanın keyfi kuşkusuz ayakkabılarınızın dayanıklı olmasına da bağlı. Ayakkabılarınızın sağlam yapıda olup olmadığını taban/deri birleştirme metodu sayesinde hemen tespit edebilirsiniz. Günümüzde outdoor modellerde birleştirme tekniği olarak yapıştırma ve dikiş olarak iki farklı üretim şeklinden yararlanılıyor. Yapıştırma yöntemleri az dayanıklılık sunmakla birlikte botlarınızın kullanım ömrünü de etkiliyor. Ancak dikişli botlar, uzun yıllar deforme olmadan rahat bir kullanım olanağı sağlayabiliyor.

İç Astar Yapısı

Kaliteli iç yüzeye sahip olan outdoor modeller, hem hareket kabiliyetinizi artırıyor hem de ayak sağlığınızı etkiliyor. Dolayısıyla ayakkabı alırken astar yapısına dikkat etmeniz daha doğru bir seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. Hava ve nem geçirgenlik özelliği taşıması, esnek ve sağlam olması, ayağı kavralayabilmesi, koku barındırmaması, kolayca kuruyabilmesi göz önünde bulundurmanız gereken özelliklerinden birkaçı. Ayrıca yumuşak bir tutuş sağlaması için ince ve sentetik dokuda olup olmadığını da mutlaka test etmelisiniz.

İhtiyaçlarınıza uygun şekilde her sezon çeşitlenmeye devam eden Decathlon outdoor koleksiyonuna göz atarak oksijeni ve yeşili bol doğal ortamlarda spor yapmanın özgürlüğünü doyasıya yaşayabilirsiniz.Sağlıkla ve sporla kalın!