MAT TERCİHİNE DİKKAT! HANGİ SPORA HANGİ MAT?

MAT TERCİHİNE DİKKAT! HANGİ SPORA HANGİ MAT?

Tüm egzersiz matlarının aynı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Her matın amacı birbirinden farklıdır ve ne tür bir matın yaptığınız spor için uygun olacağını anlayabilmek için çeşitlerini ve özelliklerini bilmeniz gerekir. Matlar genellikle yastıklama veya destek için kullanılır. Farklı antrenmanlar farklı seviyelerde destek gerektirir ve doğru mat seçimi yaralanmanızı önler. Zemin egzersizleri herhangi bir spor programının önemli bir parçası olduğundan, uygun egzersiz matını kullanmadığınız takdirde karın, esneklik egzersizleri ve izometrik egzersizlerin çoğunu hem yetersiz şekilde yapmış olursunuz hem de yaralanma riskiniz artar.

MAT TERCİHİNE DİKKAT! HANGİ SPORA HANGİ MAT?

Mat Modelleri Nelerdir?

Fitness matı: Fitness matları kalın ve geniştir. Genellikle en az 2 cm kalınlığında ve 1,5 metre uzunluğundadır. Belirli bir seviyeye kadar olan darbelerin şokunu emer ve genel egzersiz sırasında siz ve zemin arasında destek sağlar. Bu şekilde, en rahatsız edici egzersiz hareketini yaparken bile rahat hissedip sporunuza odaklanabilirsiniz. Fitness matları çoğunlukla kapalı hücreli PVC’den yapılır ve kolay temizlenebilen vinil bir kılıfa sahiptir. Profesyonel fitness matları ise 2,5 ila 5 cm kalınlığındadır ve jimnastik gibi profesyonel spor aktivitelerinde kullanılır. Bu matlar diz, ayak bileği, boyun veya omurgaya zarar verebilecek her türlü şokun etkisini yok edecek kadar kalın bir yapıdadır.

MAT TERCİHİNE DİKKAT! HANGİ SPORA HANGİ MAT?

Yoga matı: Daha düşük etkili egzersizler için tasarlanan yoga matları, pilates matlarından genellikle daha incedir.Yoga matlarının kalınlıkları genellikle 3 mm ile 6 mm arasındadır. Hafiflikleri sayesinde kolayca taşıyabilirsiniz. Bu matlar kapalı hücreli PVC, pamuk veya kauçuk gibi farklı malzemelerden üretilebilir. Tabanları yapışkandır ve sert bir zemin yüzeyine sıkıca tutunabilir. Ancak ince olmaları sizi yanıltmasın, bu matlar yoga egzersizleri süresince destek sağlamak ve yoga uygulayıcısının kaymasını veya yaralanmasını engellemek için özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca su ve sabunla temizlenmeleri de oldukça kolaydır.

MAT TERCİHİNE DİKKAT! HANGİ SPORA HANGİ MAT?

Pilates matı: Pilates matları, yoga matlarına benzer ancak genellikle daha uzun ve kalındır. Hareketler arasındaki geçişler sırasında vücudunuzu ve eklemlerinizi korur. Sağlam bir pilates matı en az 1,5 cm’lik bir dolgu malzemesi içerir.
Taban kısmı pürüzsüz bir yüzeye sahip olan pilates matları, hareketlerinizi kayma riskiniz olmadan hızlı ve kolay bir şekilde yapmanızı sağlar. Temizlikleri yine yoga matlarında olduğu gibi kolaydır.

Doğru Mat Seçimi Nasıl Yapılır?

Yoga matı alırken tercihlerinize bağlı olarak PVC, geri dönüşümlü kauçuk, organik veya doğal pamuk ve jüt elyafından yapılan yoga matları arasından seçim yapabilirsiniz. Her biri farklı bir sünger seviyesi sağlar ancak çoğu uygulayıcı PVC malzemeden yapılanları tercih eder. Bunun nedeni bu matların yapışkanlık seviyelerinin yüksek, dokularının hafif ve yapılarının daha yumuşak olmasıdır. Bunun yanı sıra, eğer lateks alerjiniz varsa doğal kauçuktan üretilen matlara karşı dikkatli olmalısınız. Yoga matı fiyatları, bu özelliklere göre yapacağınız seçime göre farklı olur.
Bir mat seçerken düşünülmesi gereken en önemli şey, üzerinde yapmayı planladığınız aktivite türü ve ne sıklıkta egzersiz yaptığınızdır. Alacağınız matın konforuna, boyutuna ve dayanıklılığına bu soruların cevabına göre karar vermelisiniz. Ne sıklıkla antrenman yaparsanız, o kadar fazla konfora yani mat kalınlığına ihtiyaç duyarsınız.
Esneme veya pilates gibi egzersizler yapıyorsanız, sıklıkla zemine temas edeceğiniz ve ayaklarınız çıplak olacağı için yaklaşık 5 mm kalınlığında, yumuşak bir mat seçmelisiniz.
Mat seçerken boyunuzun uzunluğunu da hesaba katmanız gerekir. Zemine sıkça temas ettiğiniz bir egzersiz yapıyorsanız, çoğunlukla oturma veya diz çökme pozisyonunda olacağınız için daha uzun bir mata ihtiyacınız olur.
Mat fiyatları türüne, sunduğu özelliklere ve üretildiği malzemeye göre değişiklik gösterebilir. Hangi tip matı seçerseniz seçin kaliteli bir mat aldığınızdan emin olmak adına Decathlon’u tercih edebilirsiniz.


Sağlıkla ve sporla kalın!