STAND UP PADDLE NEDİR? KÜREK SÖRFÜ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ…

STAND UP PADDLE NEDİR? KÜREK SÖRFÜ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ…

Yazın su üzerinde yapacağınız küçük keşif gezileriyle form tutmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise, yeni nesil su sporları arasında yerini alan ve kürek sörfü olarak da adlandırılan stand up paddle’ın (SUP) tam size göre bir spor dalı olduğunu söyleyebiliriz. Peki kürek sörfü aslında nedir? Nasıl yapılır? Hangi aksesuarları alarak işe başlayabilirsiniz?

STAND UP PADDLE NEDİR? KÜREK SÖRFÜ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ…

Kürek Sörfü Nedir?

SUP nedir sorusuna kısaca, “durgun ya da hafif dalgalı denizlerde, göllerde ya da akarsularda kürek ve sörf tahtası ile yapılan bir spor” cevabı verilebilir. Stand up paddle’da denge hakimiyeti kurmak esastır. Sörf tahtası üzerinde suya dik şekilde duran kişi dengesini korumaya çalışarak küreği kullanır ve ilerler. Küçük dalgalarda ilerleyebilecek şekilde tasarlanan stand up paddle sörf tahtası ve küreği dayanıklı plastik malzemeden üretilmiştir.

STAND UP PADDLE NEDİR? KÜREK SÖRFÜ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ…

Stand Up Paddle Malzemeleri Nelerdir?

Stand up paddle sporunun olmazsa olmazı, su üzerinde rahatlıkla ilerleyebilen ve köpük yüzeyi sayesinde kaymayı önleyen şişirilebilir bir sörf tahtasıdır. Bu şişirilebilir sörf tahtasının kullanımı oldukça kolaydır. Gelişmiş denge özelliği sayesinde 80 kilo ve üzerindeki kullanıcılar üzerinde rahatlıkla gezebilir. Stand up paddle sörf tahtası ile küçük dalgalar rahatlıkla aşılabilir. Darbelere dayanıklı sağlam malzemesi aynı zamanda hafiftir. Havası indirilerek katlanır ve kolaylıkla her yere taşınır. Kaymaz malzemeden üretilen tahtalar, kullanıcıların sörf tahtası üzerinde dengesini kaybetmeden durabilmesine yardımcı olur.

Stand up paddle antrenmanı için gerekli bir diğer malzeme ise kürektir. Stand up paddle küreği ile tahta üzerinde ilerlemek kolaylaşır. Kullanıcıya göre ayarlanabilen kürek, itiş gücü yüksek palası sayesinde kişinin dengesini sağlamada oldukça etkilidir. Hafif yapısı ise kolaylıkla taşınmasını sağlar. Kürek alırken batmama özelliğine sahip bir kürek almak önemlidir. Stand up paddle yapmak isteyenler, sörf tahtasını şişirmek amacıyla bir hava şişirme pompası da edinmelidir. Şişirme pompası ile kısa sürede şişirilen sörf tahtası kullanıma hazır hale gelir.

Stand up paddle salması, yani denge yüzgeci ise sörf tahtasının alt kısmına takılarak kullanılır. Sörf tahtasının daha dengeli olmasını sağlayan yüzgeç, kürek çekmeyi kolaylaştırır. Stand up paddle çantası ise kürek sörfü eşyalarınızı taşımanızı sağlayan, su sızdırmaz, geniş hacimli ve sağlam bir çantadır. Bu çantayı kano ya da yelken gibi sporlarda da kullanabilir, arabanızın arkasına atarak her yere taşıyabilirsiniz. Stand up paddle sporuyla ilgileniyorsanız, koruyucu malzemelerden de edinmelisiniz. Sıklıkla güneşe maruz kalacağınızdan güneş kremi sürmeli ve korumalı sörf giysilerinden giymelisiniz. Bunun yanı sıra koruyucu bir şapka ve güneş gözlüğü de sörf tahtası üzerinde rahat etmenizi sağlar. Hafif dalgalı sularda daha güvenli ilerlemek için ise yüzücü yeleği giyebilirsiniz.

Stand Up Paddle Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Stand up paddle sporunda doğru malzeme seçimi oldukça önemlidir. Denge kurabilmek adına yüzeyi köpük olan sörf tahtalarından almak gerekir. Denge yüzgeci kullanarak denge kontrolü çok daha iyi sağlanabilir. İyi derece yüzme bilmeyenler mutlaka yüzücü yeleği takmalı, çok dalgalı yerlerde kürek sörfü yapmaktan kaçınılmalıdır. Stand up paddle’da suya temas etme riski olan eşyaların taşınması ve saklanması önemlidir. Bu nedenle su geçirmez stand up paddle çantası almak gerekir. Kumaşı sayesinde eşyaları su sıçramasına ve kısa süreli dalışlara karşı koruyan bu çanta geniş kapasitesiyle de oldukça kullanışlıdır. Stand up paddle çantasında kaymaz deniz ayakkabısı, yiyecek, cüzdan ve matara gibi eşyaları taşıyabilir, suya karşı korumasız elektronik cihazlarınızı güvenle saklayabilirsiniz. Stand up paddle yaparken güneşten etkilenmemek adına gereken önlemleri almayı da unutmamalısınız.


Sağlıkla ve sporla kalın!