Stand Up Paddle Aksesuarları

SUP Aksesuarları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
TEKERLEKLİ ÇANTA - 140L | SSTB100
TEKERLEKLİ ÇANTA - 140L | SSTB100
₺1.199
ITIWIT

TEKERLEKLİ ÇANTA - 140L | SSTB100

Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.4/5 Şuna göre: 50 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Stand up paddle ekipmanları

Yazın formda kalmak ve keyifli zaman vakit geçirmek amacıyla tercih edebileceğiniz, kürek sörfü olarak da adlandırılan stand up paddle, bir çeşit denge sporudur. Durgun suda yapılan kürek sörfü için bazı temel ekipmanlardan edinmek şarttır. Peki stand up paddle nedir? Kürek sörfü malzemeleri nelerdir? Kürek sörfü yapmaya başlamadan önce hangi aksesuarları mutlaka almak gerekiyor? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı;

Olmazsa Olmaz Stand Up Paddle Ekipmanları Nelerdir?

Deniz, göl, durgun su ya da kanallarda yapılan stand up paddle (SUP), sörf tahtası üzerinde denge kurmayı amaçlayan keyifli bir spordur. Olmazsa olmaz stand up paddle ekipmanları arasında sörf tahtası ve kürek başta gelir. Sörf tahtası genellikle sağlam plastik malzemeden üretilmiş, dayanıklı bir ekipmandır. Stand up paddle ile profesyonel olarak ilgilenenler tahtadan üretilmiş sörf tahtalarını tercih etse de plastik sörf tahtaların kullanımı daha yaygındır. Stand up paddle tahtası, gelişmiş denge özelliğiyle ayakta durmayı kolaylaştırır. Üzerinde dik bir açıyla duran kullanıcı, su üzerinde rahatlıkla gezer ve küçük boyutlu dalgaları aşabilir. SUP tahtası hafif malzemeden üretilmiş olması nedeniyle her yere kolaylıkla taşınır. Şişirilebilir yapısı havası indirildikten sonra katlanıp saklanmasını kolaylaştırır. Kaymaz oluşu ise üzerinde dengeli şekilde durmayı sağlar.

Stand up paddle tahtasını şişirmek için bir hava şişirme pompası edinmek şarttır. Manuel ya da motorlu pompalarla sadece birkaç dakika içerisinde sörf tahtasını kullanıma hazır hale getirmek mümkündür. Stand up paddle salması ya da denge yüzgeci olarak bilinen aparat ise tahtanın altına takılarak kullanılır. Sörf tahtasının daha dengeli olmasını sağlayan, kürek çekmeyi kolaylaştıran ve yönünüzü daha iyi kontrol edebilmenize imkân veren stand up paddle salması, gezilerde ya da yarışlarda kullanılabilir.Stand up paddle yapmadan önce elbette bir kürek almayı da unutmamalısınız. Stand up paddle küreği kullanıcıya göre ayarlanabilen, gezintilerde ve küçük dalgalı sularda kullanabileceğiniz bir aksesuardır. İtiş gücü yüksek palası ile dengeli ve rahat bir kullanım sunan SUP küreği, batmama özelliği sayesinde en az 5 dakika boyunca su yüzeyinde kalabilir. Stand up paddle yapmadan önce güneşten koruyan sörf kıyafetlerinden almak ve güneş kremi kullanmak önemlidir. Bu malzemelerin yanı sıra güneş gözlüğü, can yeleği, şapka ve stand up paddle çantası da önemli ekipmanlar arasında yer alır.

İyi Bir Su Sızdırmaz SUP Çantasının Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Stand up paddle suda yapılan bir spor olduğundan suya temas etme riski olan eşyaların korunması oldukça önemlidir. Kürek sörfü ekipmanlarının taşınmasında bu spora özel olarak üretilen stand up paddle çantalarından yararlanılabilir. Uzun yıllar konforlu şekilde kullanabileceğiniz bir SUP çantasının su sızdırmaz özellikte olması gerekir. Bu şekilde eşyalarınızı su sıçramasına ve kısa süreli dalışlara karşı koruyabilirsiniz. Çantanın kapasitesine de dikkat etmelisiniz. 5 ya da 10 litrelik iç hacim seçenekleriyle öne çıkan stand up paddle çantaları; yiyecek, cüzdan, matara ve spor ekipmanlarınızı kolaylıkla taşıyabilmenizi sağlar.

Stand up paddle çantası son derece kullanışlıdır. Kano ve yelken gibi su sporlarında da rahatlıkla tercih edilebilir. Kişiye göre ayarlanabilen ve sabitlenebilen omuzda taşıma askısı büyük rahatlık sağlar. Genellikle TPU laminasyonlu ve PU kaplamalı olan polyester kumaş, darbelere dayanıklıdır. İçerisinde yer alan farklı bölmelerle eşyalarınızı kategorize ederek taşıyabilir, suya karşı dayanıksız olan elektronik cihazların çok daha etkin şekilde korunmasını sağlayabilirsiniz. Stand up paddle çantası içinde hava bırakılarak kapatıldığında suda yüzebilir. Bu şekilde sızdırmazlık özelliği artar. Bu nedenle çantayı kapattığınızda şişkin görünmesine özen göstermelisiniz.