Dalış Elbiseleri

Dalış Elbiseleri

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Erkek Tüplü Dalış Wetsuiti - 3mm - 100
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Erkek Tüplü Dalış Wetsuiti - 3mm - 100
₺1.399
SUBEA

Erkek Tüplü Dalış Wetsuiti - 3mm - 100

(1)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Dalış Eldiveni - 2 mm
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Dalış Eldiveni - 2 mm
₺249
SUBEA

Dalış Eldiveni - 2 mm

(42)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.5/5 Şuna göre: 73 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Tüplü Dalış Elbisesi

Dalış sporuna yeni başlayanlar için uygun dalış elbisesi seçimi, kullanılan ekipmanlar, giyim şekli ve seçim kriterleri bazen kafa karıştırıcı olabilir. Farklı özellikler sunan ve farklı kesimlere sahip modeller arasından seçim yaparken kullanılan malzeme ve modeller hakkında bilgi sahibi olmak performansınızı ciddi oranda etkiler.

Dalış Elbisesi Nasıl Kullanılır?

Dalış kıyafeti tipi hangisi olursa olsun, kullanımdan sonra özen gösterilmesi gereken ürünlerdir. Tüplü dalış, zıpkınla balık avlama ya da su üstü sporları gibi alanlarda kullanılan elbise modelleri farklılık gösterir. Ancak hangi alanda kullanılırsa kullanılsın dalış elbisesi mutlaka dalış sonrası tatlı su ile yıkanmalı, gölgede kurulanmalı, aşırı ısıdan korunmalı ve üzerine ağırlık konmamalıdır. Ayrıca 3 ayda bir tatlı su içerisinde bir miktar yumuşatıcı ile dinlendirilmesi sayesinde jarse alanların tuzlu su ile sertleşmesi önlenmiş olur.

Dalış Elbisesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dalış elbisesi seçimi yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken nerede kullanılacağıdır. Burada amaç kullanılacağı alana göre seçilen modelin vücut ısısını koruma özelliğine sahip olup olmadığıdır. Bunun için dalış yapacağınız alandaki su sıcaklığını bilmeniz seçim yapmanızı kolaylaştırır. Bu konuda sizden önce o bölgede dalış yapan kişilerden dalış elbisesi tavsiye ile gereken ekipmanlar konusunda bilgiler alabilirsiniz.

Dalış elbisesi seçerken vücudu dış etkenlerden koruyabilen modeller tercih edilmelidir. Örneğin; kayalık alanda dalış yapılacaksa oluşabilecek küçük sıyrıklara karşı kol ve bacakları koruyan bir model tercih edilmesi gerekir. Elbisenin yıpranmaması için dirsek ve diz alanlarında ekstra koruma olması gerekir. Ayrıca dalış alanındaki su altı canlıları da elbise seçiminde önem taşır. Bazı modeller yüzerlik ve konfor açısından ideal gibi dursa da dalış bölgesindeki alerji yapabilecek canlılar ile deniz analarından koruyamayabilir.

Dalış elbisesinin dar veya bol olması en çok merak edilen unsurlar arasındadır. Üretim malzemesi neopren olduğu için kalın yapıda olan ‌wetsuit modeller, elbette günlük kıyafetler kadar rahat olmaz. Elbise giyildiği zaman nefes almak zor oluyorsa ve hareketler kısıtlanıyorsa o elbise size uygun değildir. Bol olduğu durumlarda ise bilekler, kol altları ve özellikle boyun kısmında bolluk olur. Bol dalış elbisesi, dalış esnasında suyun elbise içerisinde sirküle olmasına neden olacağından vücut ısınızı koruyamazsınız. Dilerseniz seçim öncesinde dalış elbisesi beden tablosu hakkında bilgi alabilir, seçiminizi daha doğru yapabilirsiniz. İdeal seçim sonrası elbise üzerinize tam oturmalı ancak hareketlerinizi kısıtlamamalıdır.

Son olarak seçim yapılırken kalite ve bütçe değerlendirilmelidir. Piyasada ucuz dalış elbisesi modelleri olduğu kadar yüksek kaliteye sahip pahalı olanlar da satışa sunulur. Kullanacağınız alana bağlı olarak en ucuz dalış elbisesi de alsanız ya da en pahalısını da kullansanız, önemli olan yılda kaç kez kullanacağınız ve doğru şartlar altında saklayabileceğinizdir. Çok pahalıya aldığınız bir dalış elbisesini dalış sonrası tatlı su ile yıkamazsanız ve gölgede kurutmazsanız zaten uzun ömürlü olmayacaktır. Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı bir model almak isterseniz, dalış elbisesi kampanya ve indirimlerini sıkı takipte olmanız gerekir.

Dalış Kıyafeti Ekipmanları Nelerdir?

Dalış kıyafetleri su altı sporuna yeni başlayanlar için ıslak dalış kıyafetleri, kuru dalış kıyafetleri ve yarım ıslak dalış kıyafetleri olarak farklı özellikler sergiler. Bunun yanı sıra dalış elbisesi ile birlikte kullanılan önemli ekipmanlar da bu sporun olmazsa olmazlarıdır.

Dalış Maskesi Su altında başı ve saçları koruyan, genellikle neopren malzemeden üretilmiş yumuşak başlıklardır.

Ağırlık Kemeri: Dalış ekipmanlarının bazıları artı yüzerlik özelliği gösterdiği için nötr yüzerlik sağlamak amacıyla kullanılan kurşun ağırlıklardır.

Eldiven ve Patik: Soğuk su dalışlarında kullanılan, el ve ayaklardaki ısı kaybını önleyen malzemelerdir.

Bunların dışında kullanılan palet, maske, şnorkel, su altı lambaları, dalış şamandıraları, basınç saati, derinlik göstergesi, dalış bilgisayarı, su altı termometresi, manifold ile regülatör gibi ekipmanlar da kullanılır.

Dalış Elbisesi Nasıl Giyilir?

Dalış elbisesini kolayca giymek için ortalama 500 ml şampuanlı su elbisenin içerisine boşaltılır ve su çalkalanır. Önce bacaklar giyilir ya da alt kısım giyilir. Daha sonra elbise düzgün şekilde yukarı çekilerek üst kısım giyilir. İki parçadan oluşan modellerde de aynı yol izlenir. Üst kısmın etekleri alt parça üzerinde sabitlenir.

Dalış Elbisesi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dalış elbisesi fiyatları belirlenirken elbisenin sahip olduğu özellikler göz önüne alınır. Buna göre dalış kıyafeti fiyatları için dikkat edilen başlıca kriterler kısaca şu şekildedir:

  • Üretim malzemesi
  • Kalınlık ve yalıtım özellikleri
  • Çift parça ya da bahçıvan stili

Sizde su altının büyülü dünyasını keşfe çıkarken kaliteli ekipmanlar ile keyfiniz yarıda kalmasın istiyorsanız, Decathlon dalış elbisesi modelleri ile dalış ekipmanlarına göz atabilirsiniz.