Koruma Ekipmanı

8 Adet Adet

Sıralama:

Koruma Ekipmanları

En popüler dövüş sanatlarından biri olan boks, hobi amaçlı ya da profesyonel olarak yapılabilir. Koruyucu ekipmanlar, boks sporu yapanları olası darbelerden korumak amacıyla tasarlanmış ürünlerdir. Amatör, orta seviye ve profesyonel sporcular için ayrı ayrı hazırlanan koruyucu ekipmanlar, boksu daha rahat ve güvenli yapabilmenizi sağlar. Müsabakalarda dövüş esnasında rakibin darbelerinden korunmak için bölgesel koruyucuların yanı sıra antrenmanlarda sporcunun kendini koruması için kullanabileceği farklı spor ekipmanları da vardır. Koruma ekipmanları, sporcuların tamamen o ana odaklanıp daha yüksek performans sergileyebilmesine yardımcı olur.

Boks Koruma Ekipmanları Nelerdir?

Boks koruma ekipmanları, amatör veya profesyonel sporcuları bölgesel olarak koruyan malzemelerdir. El, yüz, bacak ve baş gibi darbe alındığında risk yaratan bölgeler için ayrı ayrı koruyucu ekipmanlar bulunur. Bunlardan bacak koruması için kullanılması gereken ayak ve kaval kemiğini kapatacak şekilde olan tekmeliktir. Boksta temel olarak yumruklama vardır. Dolayısıyla boks koruyucu ekipman denilince ilk sırayı ellerin korunması amaçlı olarak bandaj ve iç eldivenler alır. Boks eldiveni altına giyilen iç eldivenler veya bandajlar, hem bileği koruma altına alır hem de fazla teri emerek rahat hareket etmenizi sağlar. Aynı zamanda ellerin sert kullanımı söz konusu olduğu için bandajlar güçlü vuruşlar karşısında el kemiklerini de korur.

Başlık ve kasklar, başınıza ve yüzünüze alabileceğiniz ciddi darbelerin etkisini azaltmanın yanı sıra yüz, çene, baş, kulaklar, elmacık kemikleri ve alın bölgesinde yumuşak doku hasarlarına karşı da koruma sağlar. Boks maçı sırasında dudak patlamaları ve diş kırılmalarına karşı koruma sağlamak amacıyla üretilen ağızlık ve dişlikler aynı zamanda rahat nefes almanıza da yardımcı olur.

Kogi olarak da adlandırılan belden aşağı vuruşlarda kasık bölgesi için tasarlanan koruyucular, kadınlar için özel tasarlanan göğüs koruması diğer boks koruyucu ekipmanlarındandır. Kick boks gibi tekme ve yumruğun bir arada kullanıldığı boks türleri için de kaval kemiği ve ayak kemiğini koruyucu ürünler bulunur.

Boks Koruma Ekipmanları Fiyatları Nelerdir?

Boks koruma ekipmanları, kullanım amacına göre farklı özelliklerden oluşur. Bunun yanı sıra amatör ve profesyonel olarak da ürün gruplarındaki çeşitlilik değişir. Boks koruma ekipman fiyatları; fonksiyonel özellikler, materyal kaliteleri, model ve ne amaçla kullanılacağına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu spora gönül verenler, Decathlon'un ayrıcalıklı fiyatlarıyla koruyucu ürünlere bütçelerini sarsmayan alternatiflerde sahip olabilir.

Boks Koruma Ekipmanları Çeşitleri Nelerdir?

Koruyucu ekipmanlar, antrenmanlar ve müsabakalar için farklı özelliklerde üzetilir. Sert müsabakalar için kullanılacak ekipmanların darbelere karşı koruma özellikleri daha yüksektir. El bandajlarının uzunluk ve elastikiyet derecesine göre farklı çeşitleri bulunur. Farklı renklerde tasarlanan bandajlar aynı zamanda spor aksesuarları olarak da kullanılır. Antrenmanlar için daha az sıkı olan bandajları, müsabakalar için daha sabitleyici ve koruyucu olan sıkı bandajları tercih edebilirsiniz. Boks kask ve başlıkları; açık kask, kapalı kask, yüz korumalı ve tam korumalı başlıklar olarak çeşitlere ayrılır. Tam korumalı kasklarda kulaklar dahil baş bölgesi tamamen koruma altına alınır. Antrenmanlar, amatör ya da profesyonel müsabakalar için farklı modeller tercih edilebilir. Dudak ve dişleri korumak için kullanılan dişlik modelleri, şeffaf veya renkli olarak tasarlanır. Jel ve silikon malzemelerden üretilen dişlikler, kutulu ve kutusuz çeşitlere ayrılır.

Kasık bölgesi koruyucu ürünler, tek başına şortun içine giyilen ve koruyuculu şortlar olarak iki farklı şekilde tasarlanmıştır. Kadınlar için göğüs koruması, ayak ve kaval kemiği için koruyucu modeller de dahil tüm ürünlerde beden ve renk seçenekleri de bulunur.

Boks Koruma Ekipmanları Nasıl Kullanılır?

Boks koruma ekipmanlarını öncelikle kullanım amacınıza göre doğru seçmeniz önemlidir. Profesyonel olarak yapılabilmesinin yanı sıra evde spor yapmak isteyenlerin de ideal sporlarından biri olan boks için çalışma koşullarınıza uygun ürünleri seçmelisiniz. El bandajlarını elinizi doğru açıda sabitleyerek sarmaya dikkat etmelisiniz. Bandajın bir ucunda bulunan biye baş parmağa geçirilmeli ve ilk olarak bileğe doğru sarılmalıdır. Bilek kısmı desteklendikten sonra tekrar başparmak ve ellerin vuruş yapılan kemikli kısımları sarılıp, bandaj sabitlenmelidir. Bunu yaparken bandaj uzunluğunuzu düşünerek elde eşit koruma sağlamalısınız.

Dişlikler, ağız yapınıza göre şekil alabilmesi için jel ve silikon gibi malzemelerden yapılır. Kullanım talimatına uygun olarak gerekli sürede sıcak suda beklettiğiniz dişliği daha sonra kısa süreliğine soğuk suya batırıp üst damağınıza doğru yerleştirin. Parmaklarınız ve dudaklarınızla baskı uygulayarak dişliğin ağzınıza göre şekil almasını sağlayın. Aynı işlemi tekrar uygulayıp bu kez dişlerinizle bastırdığınızda size özel formunu almış olur.

Bunun dışında yer alan kask, göğüs ve kasık bölgesi koruma ekipmanlarını bedeninize uygun olarak seçmeniz ve nefes alışınızı engellemeyecek şekilde ayarlama yapmanız gerekir.

Siz de amatör ya da profesyonel olarak boks ile ilgileniyorsanız, ihtiyacınız olan boks koruma ekipmanları için Decathlon'un geniş ürün yelpazesinden ve avantajlı fiyatlarından faydalanabilirsiniz.