Avcı Bıçağı

12 Adet Adet

Sıralama:

BIÇAKLAR

İnsanoğlunun ilk çağlarda hayatta kalabilmek için mecburen yaptığı avcılık, günümüzde yaban hayvanları yakalama sporu olarak kabul edilir. Avcılık Federasyonu tarafından belirlenen kurallara uyularak yapılması gereken bu spor için işlevsel malzemeler kullanmak gerekir. Bu malzemelerden belki de en önemlisi avcı bıçağıdır.

Avcı Bıçağı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Hiçbir avcı, bıçağı olmadan ava tam olarak hazır sayılmaz. Avcı bıçağı avlanmanın yanı sıra sahada birçok işin üstesinden gelebilmek için hayati öneme sahip parçalardan biridir. Av sırasında birçok işe yarayabilen avcı bıçağı modelleri rahat kavranabilmeli ve paslanmaz çelikten üretilmelidir.

Av Bıçağı Modelleri Nelerdir?

Av bıçağı modelleri kullanımam acına göre farklılık gösterir. Klasik av bıçağı denildiğinde akla ilk gelen kamplarda kullanılan ürünlerdir. Bu aletler özel av bıçaklarının yaptığı işlerin çoğunu yapabilen çok amaçlı modeller olarak dikkat çeker. Bowie olarak da bilinen bu model, 19. ve 20. yüzyılın sonları itibarıyla avcılar arasında popüler hâle gelen ve bir klips noktası olan büyük bir türdür. Bir diğer adı skinning olan ve deri yüzmek için kullanılan ürünün postu yırtmadan cilt boyunca kesme işlemini gerçekleştirmesi gerektiği için eğimli, kısa ve ince olması gerekir. Tüm ürünlerin keskin ve dayanıklı olmasının yanı sıra sap kısmının kaymaz olması önemlidir. Bunların dışında en çok kullanılan çeşitler arasında komando bıçağı gelir. Farklı kabza malzemelerine sahip olabilen bu ürün genellikle kamuflaj kılıflıdır. Çok tercih edilen çeşitlerden bir diğeri kasaturadır.

En İyi Av Bıçağı Nereden Alınır?

Sporu herkes için ulaşılabilir kılmaya gayret eden Decathlon av bıçağı almak için de en uygun adrestir. Av malzemeleri ve av kıyafetleri gibi ihtiyaçların yanı sıra av ayakkabıları gibi aksesuar çeşitlerinde de en kaliteli, en sağlam ve en işlevsel avcılık ürünleri Decathlon internet sitesinde kullanıcıların beğenisine sunulur. Profesyonellerin av bıçağı tavsiye, deneyim ve gereksinimlerinden faydalanarak tasarlanan ürünler en iyi fiyat avantajıyla sitede yerini alır. Sizin için en iyi av bıçağı modelleri sizinle Decathlon internet sitesinde buluşur.

Avcı Bıçağı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Avcı bıçağı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik paslanmaz ve dayanıklı bir çelikten imal edilmesidir. Av esnasında kimi zaman zorlu yaşam koşullarıyla karşı karşıya kalındığından bıçağın dayanıklı olması av keyfinizin sürekliliği için oldukça önemlidir. Bir bıçağın dayanıklılığını belirleyen unsur yapımında kullanılan çeliktir. Çeliğin belirli bir kaliteye ve dayanıklılığa ulaşması için ısıl işlemlerden geçmesi gerekir.

Çelikle ilgili dikkat edilmesi gereken bir başka özellik de çeliğin ağırlığıdır. Çelik ağırlığı av bıçağının modeline göre farklılık gösterir. Av bıçağı satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer özellik bıçağın kabza kısmıdır. Eski zamanlarda bıçak kabzaları hayvanların boynuzundan ve kemiklerinden yapılırken günümüzde fiberglas, ahşap ve plastik gibi malzemeler kullanılır. Kabza çeşitleri bakımından değerlendirildiğinde en dayanıklı olan bıçaklar koç ve geyik boynuzundan yapılanlardır. Ancak geyik ya da koç boynuzundan kabza üretmek çok usta bir işçilik gerektirir ve bu kabzalar çok az bulunur.

Av Bıçağı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Av bıçağı fiyatları türe ve kaliteye göre değişir. Avcılığa yeni başlayanların aklındaki av bıçağı nasıl olmalı, benim için en iyi avcı bıçağı hangisi gibi sorularınız Decathlon’daki geniş ürün yelpazesi ile cevap bulur. Avcı bıçağı fiyatları deneyiminize göre seçeceğiniz ürünlere göre de değişebilir. Deneyiminiz ve seçeceğiniz ürünün kalitesi ne olursa olsun en işlevsel ve en uygun fiyatlı av bıçakları Decathlon'da yer alır.