YÜZME GÖZLÜĞÜNDE OLUŞAN BUĞULANMA SORUNU NASIL GİDERİLİR?

YÜZME GÖZLÜĞÜNDE OLUŞAN BUĞULANMA SORUNU NASIL GİDERİLİR?

Vücudun tüm kaslarını çalıştıran yüzme, zayıflamaya yardımcı olan sporların başında geliyor. Havuzda veya denizde kullanılan yüzücü gözlükleri ise rahatlık sunan özellikleri sayesinde hem yetişkinlerin hem de küçük çocukların vazgeçilmezi oluyor. Üstelik bu gözlüklerin artık numaralı türleri bile var. Eğer göz bozukluğunuza bağlı gözlük kullanmak zorundaysanız su içerisinde takılabilen numaralı deniz gözlüğü çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. Yüzücü gözlüğü modelleri, konforlu kullanım sunarken diğer yandan da gözünüzü güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyor. Böylelikle su içerisindeyken hiç bir sorun yaşamadan yüzme keyfi yapabilmeniz mümkün hale geliyor. Ancak bazen buğulanma sorununa yol açmaları, kullanıcılarına can sıkıcı bir durum yaşatabiliyor. Peki bu buğulanma sorununu nasıl gideriliyor? Hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor? İşte tüm merak ettiğiniz detaylar…

YÜZME GÖZLÜĞÜNDE OLUŞAN BUĞULANMA SORUNU NASIL GİDERİLİR?

Öncelikle Antifog Özelliğine Dikkat Edin!

Yüzücü gözlüğü seçerken modelin antifog özelliğine dikkat ederseniz buğu sorunu ile daha az karşılaşabilirsiniz. Çünkü antifog özelliği, camların buğu yapmasını engelleyerek yüzme esnasında daha net ve berrak bir görüntü vadediyor. Decathlon deniz gözlüğü çeşitlerinde antifog özelliğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Özellikle ultraviyole modellerin hemen hemen hepsinde buğu yapmayı engelleyen bu özelliğe yer veriliyor. Kalp sağlığını destekleyen ve esnekliği artıran yüzme sporu için Decathlon ürün grupları arasından gözünüz için en uygun gözlüğü seçebilirsiniz.

YÜZME GÖZLÜĞÜNDE OLUŞAN BUĞULANMA SORUNU NASIL GİDERİLİR?

Camları Kir ve Yağdan Uzak Tutun!

Gözlüklerinizi her kullanımda mutlaka soğuk su ile yıkamaya özen gösterin. Ancak bu yıkama esnasında sakın iç yüzeylerine dokunmayın. Çünkü gözlüklerin iç yüzeyinde konik sivri dikencikler bulunuyor. Bu ince dikencikler, küreler halinde olan su damlacıklarının cam yüzeyinde birikmesine engel oluyor. Küreler patladığında da su damlacıkları cam yüzeyine yayılarak buğu oluşmasını önlüyor. Böylelikle rahat, sağlıklı ve eğlenceli bir şekilde yüzmeniz kolaylaşıyor. Eğer iç cama dokunursanız, gözlüğünüz hem hassasiyetini kaybedecek hem de üzerinde çizikler oluşacaktır.
Eğer gözlükleriniz ıslaksa, tekrar takabilmek için mutlaka kurumasını bekleyin. Çünkü camların kuru olması, gözlüğün iç camında klor birikmesini engelleyerek daha uzun yıllar kullanıma olanak tanıyor.

YÜZME GÖZLÜĞÜNDE OLUŞAN BUĞULANMA SORUNU NASIL GİDERİLİR?

Temizleyici Sprey ve Kalem Kullanın!

Gözlük üzerinde meydana gelen buğu; su, vücut sıcaklığı ve nem oranı gibi pek çok etkenden dolayı kaynaklanabiliyor. Ancak en sık görülme nedenlerinden bir tanesi de çizilme veya aşınma. Eğer buğu sorununu gidermek istiyorsanız gözlüklerinizin iç kısmına dokunmadan temizleyici sprey sıkın ve bir süre bekledikten sonra yıkayarak kurulamaya bırakın. Dilerseniz microfiber bez ile nazikçe ve dairesel hareketler ile yaydırarak da silebilirsiniz. Böylelikle hem buğu sorununu giderebilecek hem de gözlüklerinizin aşınma sorununu önlemiş olacaksınız. Yüzücü gözlükleri, her ne kadar buğulanma önleyici bakım ürünleri ile temizlense de bir süre sonra buğulanma özelliği azalıyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için de buğulanma karşıtı olan kalemlerden kullanabilirsiniz. Gözlüğünüzü kullandıktan sonra da mutlaka kapalı şekilde kutusunda muhafaza etmelisiniz.

YÜZME GÖZLÜĞÜNDE OLUŞAN BUĞULANMA SORUNU NASIL GİDERİLİR?

Spor tutkunlarının vazgeçilmez markası olan Decathlon, yüzücü ekipmanları arasında bakım ürünlerine de yer veriyor. Su sızdırmayan yüzücü gözlükleri ise hem başlangıç hem de profesyonel yüzücüler için kullanıma uygunluk gösteriyor. Decathlon’un sitesinden hem ihtiyacınız olan gözlük modellerine hem de  buğu giderici sprey ve kalem ürünlerine sahip olabilirsiniz. Buğu giderici bakım ürünleri, gözlüğünüzün uzun ömürlü olmasına ve konforlu şekilde kullanılmasına yardımcı oluyor.

Buğu önleyici spreyler, su damlacıklarını yüzeye yayarak buğuyu itiyor ve gözlük üzerinde düzgün bir film oluşturuyor. Hidrofilik özellikleri ise üst katmandaki yapının kalıcılığını artırıyor. Antifog özelliğini koruyan spreyler ile gözlüğünüzün bakımını gerçekleştirebilir ve antrenmanlar esnasında maksimum rahatlık elde edebilirsiniz.

Sağlıkla ve sporla kalın!