İYİ BİR ÇOCUK SCOOTER’INDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

İYİ BİR ÇOCUK SCOOTER’INDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

Scooter, çocukların yürümeye başladığı süreçten itibaren keyifle kullanabileceği, çocuk gelişimine pek çok açıdan faydası olan eğlenceli bir araç. Yaş gruplarına ve kullanım becerisine göre üç, dört ya da iki tekerlekli olabilen scooter modelleri, renk ve desen noktasında da oldukça fazla alternatifle öne çıkıyor. Çocuk scooter modellerinin üst gövdeleri değiştirilebiliyor. Bu sayede yenisini satın almaya gerek kalmadan yıpranmış gövdeyi yenisiyle değiştirmek mümkün. Bu özellik her seferinde çocuğunuzun farklı renk ve desende bir scooter’a binmesini mümkün kılıyor. Çocuğunuzun hem motor becerilerinin gelişmesine yardım eden hem de parkta ya da sahilde istediği gibi özgür hareket edebilmesini sağlayan iyi bir scooter modeli seçmek için bazı noktalara dikkat etmek şart. Peki çocuğunuza en uygun scooter modelini nasıl seçebilirsiniz ve iyi bir scooter’da hangi özellikler olmalı?

İYİ BİR ÇOCUK SCOOTER’INDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

Çocuk Scooter’ı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

İyi bir çocuk scooter‘ı seçmeden önce bazı püf noktalarına dikkat etmek oldukça önemli. Bu özelliklerin başında yaş geliyor. Genellikle 2 yaşını geçmiş çocuklar rahatlıkla scooter kullanabiliyor. Siz de çocuğunuzun yaşına ve boyuna uygun bir scooter modeli seçerek işe başlayabilirsiniz. Scooter satın alırken tekerlek seçimi ikinci önemli noktayı oluşturuyor. 2 ve 4 yaş arasındaki çocukların dengeyi daha iyi kurabilmesi ve daha kontrollü bir şekilde scooter kullanabilmesi açısından 3 ya da 4 tekerlekli scooter modelleri tercih edilebilir. Eğer çocuğunuzun yaşı daha büyükse ya da denge konusunda iyi olduğunu düşünüyorsanız, 2 tekerlekli scooter modellerini de satın alabilirsiniz. Bu noktada iki tekerlekli modellerin yüksek manevra kabiliyeti sunduğunu ama denge kontrolü sağlamada diğerlerine kıyasla daha zor olduğunu bilmek gerekiyor. Scooter almadan önce dikkat edilecek bir diğer hususu da koruma aksesuarları oluşturuyor. Scooter ile birlikte mutlaka kask, bileklik ve dizlikten oluşan aksesuarlardan satın almalı, çocuğunuzun scooter’a bu aksesuarlar olmadan binmesine müsaade etmemelisiniz.

İYİ BİR ÇOCUK SCOOTER’INDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

İyi Bir Scooter’da Olmazsa Olmaz Özellikler

Çocuğunuza uygun bir scooter seçerken malzeme kalitesine de özen göstermeniz gerekir. Eğer çocuğunuz scooter’ı düz bir zeminde kullanacaksa daha sağlam bir tutuşa sahip olan lastik tekerlekli scooter modellerinden tercih edebilirsiniz. Scooter’da bulunan platform kısmının geniş olması da oldukça önemli. Çocuğunuz kaygan olmayan geniş platformlara iki ayağını da çok rahat koyabilir ve scooter’ı bu şekilde çok daha kontrollü ve rahat kullanır. Eğer çocuğunuz 4 yaşından küçükse daha kolay kullanabilmesi açısından hafif plastik malzemeden yapılmış scooter modellerinden tercih edebilirsiniz. 4 yaş ve üstü çocuklar için ise metal scooter modelleri bir diğer seçenektir. İyi bir scooter’da olan özelliklerden biri de ayarlanabilir direksiyondur. Boyu ayarlanabilen direksiyonlar büyüme çağında olan çocuklar için idealdir. Scooter boyutları genellikle 80 cm’den başlayarak 1 metre 20 cm ya da 1 metre 30 cm boylarında olabilir. Bu sayede çocuğunuzun boyuna uygun bir modeli rahatlıkla seçebilirsiniz.

İYİ BİR ÇOCUK SCOOTER’INDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

İdeal Bir Scooter’da Direksiyon ve Fren Kontrolü

Scooter’ın doğru şekilde tutulabilmesi için ayarlanabilir bir direksiyona sahip olması da önemlidir. Böylece direksiyon çocuğun boyuna uygun şekilde ayarlanabilir ve daha kontrollü şekilde tutulabilir. Çok yüksek ya da alçak olan direksiyonlar çocuğunuzun ideal dengede durmasını sağlar. İyi bir scooter alırken dikkat edilecek özelliklerden biri de fren kontrolü özelliğidir. Fren kontrolü olan scooter modelleri, çocuğunuzun çok daha güvenli bir sürüş elde etmesini sağlar. 2 yaşından itibaren kullanılabilen scooter’lar, çocuğunuzun psikomotor gelişimine ve öğrenmesine yardımcı olur. El, ayak ve göz koordinasyonu sağlayan modeller, çocuğunuzun doğal vücut hareketlerine uyum sağlayacak şekilde hareket eder. Hafif bir scooter seçmek hem sizin hem de çocuğunuzun aracı daha rahat taşımasını sağlar. Bunun yanı sıra kolay kurulan ve katlanabilen scooter modellerinden seçerek konforlu bir kullanım elde edebilirsiniz.


Sağlıkla ve sporla kalın!