FİTNESS ANTRENMANLARINDA NEDEN FİTNESS ELDİVENLERİ KULLANILMALI? DİĞER

FİTNESS ANTRENMANLARINDA NEDEN FİTNESS ELDİVENLERİ KULLANILMALI? DİĞER SPOR ELDİVENLERİNDEN FARKLARI NEDİR?

Fitness antrenmanı yaparken ayakkabı, pantolon, şort gibi pek çok ürün sporcuların olmazsa olmaz listesinde yer almasına karşın eldiven konusuna gerekli önem verilmiyor. Fitness eldiveni sporcu sağlığı için son derece gerekli olmasına bir ekipman olmasına rağmen sporcular arasında hak ettiği yeri bulamıyor. Antrenman esnasında fitness eldiveni kullanımı hala olması gerekenden çok daha düşük popülariteye sahip. Her ne kadar gereken önem verilmese de fitness antrenmanlarında eldiven kullanmanın önemli faydaları mevcut. Fitness eldiveninin antrenman deneyimine nasıl fayda sağlayacağına dair detayları bilmek istiyorsan yazının devamı tam sana göre.  

FİTNESS ANTRENMANLARINDA NEDEN FİTNESS ELDİVENLERİ KULLANILMALI? DİĞER

Fitness Eldiveninin Özellikleri ve Diğer Eldivenlerden Farkları

Fitness eldivenlerinin özellikle ağırlık antrenmanlarında elleri korumak, bileği desteklemek ve daha iyi tutuş sağlamak üzere belirli özelliklere sahip olduğunu bilmek önem taşıyor. Her şeyden önce iyi bir fitness eldiveninin antrenman esnasında ellerinin terlemesini önleyecek şekilde hava gözenekleri bulunması ve nefes alabilir nitelikte olması gerekiyor. Diğer taraftan avuç içinin ağırlık kaldırırken kaymayı önleyecek kumaş özelliği, bileği doğru şekilde kavramasını sağlayacak cırtlı bandı ve avuç içini koruyacak yumuşak yapısıyla antrenman için koruyucu ve ergonomik niteliklerle tasarlandığına dikkat etmeyi ihmal etmemelisin. Fitness eldivenleri farklı spor gruplarında kullanılan eldivenlerden farklı olarak darbelere karşı koruyan özelliklerden farklı olarak sunduğu ergonomik özellikleri ile ayrılıyor.

FİTNESS ANTRENMANLARINDA NEDEN FİTNESS ELDİVENLERİ KULLANILMALI? DİĞER

Antrenman Esnasında Daha İyi Tutuş, Daha Fazla Konfor ve Ergonomi

Antrenman esnasında fitness eldiveni giymenin sağladığı en önemli avantaj daha iyi tutuş sağlaması olduğunu söylenebilir. İyi tasarlanmış ve antrenmana uygun olarak seçilmiş fitness eldiveni ile kaldırılan ağırlıkların elden kayması sorununun önüne geçebilirsin. Diğer taraftan avuç içi derisinin soyulması önlenerek antrenman sonrasındaki çekilen acıyı en aza indirebilir, çıplak el ile yapılan antrenmanlardan kısa süre sonra acıyla kendini gösteren durumları önleyebilirsin. Diğer taraftan fitness eldivenleri bilek etrafının sararak sağladığı destekle bu bölgede hem sakatlık yaşanmasının önlenmesinde hem de bilek kaslarına verdiği sıkılıkla daha fazla ağırlık kaldırmada sana yardımcı olabilir. Fitness eldivenleri bileklerin yanında parmak eklemlerini de koruyacak özellikler sunuyor. Fitness eldiveni ile çıplak el ile yapılan antrenmanlara kıyasla daha fazla konfor ve verimli çalışma imkanı seni bekliyor.

Fitness eldiveninin antrenman esnasında kullanılması sporcuya farklı bir motivasyon ve tekniğinin geliştirilmesini sağlayabilir. Fitness eldivensiz yapamam düşüncesine kapılmadan doğru tekniklerle yapılan antrenmanların devamlılığının sürdürülebilmesinin yanında çok daha iyi sonuçlar vermesi mümkün. Ayrıca spor salonu gibi kalabalık ortamlarda antrenman yapıyorsan fitness eldiveni ile daha hijyenik spor imkanına kavuşabileceğini göz ardı etmemelisin.

FİTNESS ANTRENMANLARINDA NEDEN FİTNESS ELDİVENLERİ KULLANILMALI? DİĞER

Fitness Eldiven Çeşitleri ve Seçimi

Fitness eldiveni için farklı tasarımlara sahip çeşitler mevcut. Yarım parmak en yaygın fitness eldiven türü olmasına karşın parmaksız, avuç içsiz dört parmak ve beş parmak gibi farklı eldiven çeşitleri bulunabiliyor. Fitness eldiveni seçerken genel tasarım detaylarının yanında eldivenin malzemesi, ter emme özelliği, kolay giyip çıkarılabilmesi ve farklı el ölçülerine uygun seçeneklerinin bulunması gibi kriterleri mutlaka değerlendirmen gerekiyor. Beden seçimi için avuç ve parmak ölçüsünü kontrol etmen önem taşıyor. Ayrıca seçilen ürünün üretildiği malzemenin yıkanmaya uygun olması hem hijyen hem de uzun süreli kullanım açısından fayda sağlıyor.

Antrenman esnasında kullanılması gereken ekipmanlar yaşanılabilecek sakatlıkları tamamıyla engellemesi mümkün olmadığının bilinmesi ve sporcu sağlığı için gerekli tedbirlerin her durumda alınması gerekiyor. Fitness eldiveni kullanmamak sakatlanma riskini arttırırken kullanmak ise bu riski tamamen ortadan kaldırmıyor. Özellikle gerekli ekipmanlar kullanılması durumunda sakatlıkların yaşanması söz konusu ise antrenman uygulamasındaki sorunların köküne inilmesi öne taşıyor. 

Fitness antrenmanlarını daha iyi hale getirmek ve sağlığını korumak için Decathlon’un özel olarak tasarlanan fitness eldivenlerine göz atmak için buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!