BİSİKLET KASKI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

BİSİKLET KASKI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

İster hobi bisikletçisi ol, ister performans odaklı bir bisikletçi… Kask her seviyeden bisikletçi için vazgeçilmez bir koruma ekipmanıdır. Bisikletten düştüğümüzde yere ilk temas eden noktalarımızdan biri olan kafamıza alabileceğimiz bir darbe dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden “önce güvenlik” ilkesini bisiklet sporunda da benimsemeli ve hiçbir zaman bu konuda taviz vermemelisin.

Şimdi gel, bisiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.

BİSİKLET KASKI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Beden ve Kilitleme

Beden en önemli kıstas. Bisikletlerde olduğu gibi bisiklet kasklarının da farklı bedenleri bulunur. Genellikle S bedenden XL’a kadar beden seçeneği bulunurken zaman zaman bazı marka ve modellerde XS ve XXL seçenekleri de olabilir.

Kask alırken deneyerek almak en güvenilir yolu ama internetten alışveriş yapma durumunda kafanın çevresini mezura ile ölçerek kendin için doğru bedeni bulabilirsin. Deneyerek alıyorsan kaskı taktıktan ve varsa arka tarafta genişlik ayarlama noktasından kafana göre ayarladıktan sonra kafanın kaskın içinde oynayıp oynamadığına bakmalısın. Kafan kaskın içinde oynuyorsa, kask kafandan kayıyorsa denediğin kask sana büyük demektir. Bir diğer nokta; kaskın yan taraflarından kafanı sıkıştırıp sıkıştırmadığına dikkat et. Hiçbir şekilde kafatasına baskı yapmamalı ve kafanı rahat hissetmelisin.

Kendin için doğru kaskı buldun. Gelelim kilitleme aşamasına. Kaskı çenenin altından kilitledikten sonra kayışları hiçbir şekilde boğazına ya da çenenin altına yapışmamalı. Her zaman 2 parmağının girebileceği bir mesafe kalmalı. Neden dersen; herhangi bir düşme/kaza anında kafana alacağın darbenin şiddetine bağlı olarak kaskın geriye doğru gitmesi, kayışın çok sıkı olduğu durumlarda boğazında yaraya sebep olabilir.

Havalandırma

Havalandırma kıstası daha çok performans odaklı sürücülere hitap ediyor. Performas sırasında havalandırması yüksek bir kask kullanırsan kafanla kask arasındaki boşlukta hava sirkülasyonu oldukça sağlıklı bir şekilde gerçekleşir ve daha az terleme yaşarsın. Bir kaskın havalandırma kalitesini ise üzerinde bulunan hava deliklerine bakarak anlayabilirsin. Hava deliklerinin sayısı ve büyüklüğü sana bu konuda net bilgi verecektir.

BİSİKLET KASKI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Aerodinami

Aerodinami başlığımız da yine performans odaklı kullanıcılara hitap ediyor. Yarışlarda veya antrenmanlarda hava ile sürtünme direncinin düşük olması bisikletçiye istisnasız her zaman büyük artılar sağlar. (Zaman, güç tasarrufu)

Bisikletin kadrosu ve giydiğimiz bisiklet tekstil ürünlerindeki aerodinaminin önemi kadar kullandığımız kaskın da aerodinamik yapıda olması oldukça önemlidir. Vücudumuzda rüzgarı ilk karşılayan nokta olan kafamızdaki kaskın rüzgar ile sürtünme direncini sadece aerodinamik formda tasarlanmış olan kasklar ile sağlayabiliriz.

BİSİKLET KASKI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Avrupa Standartlarına Uyumluluk

Alacağınız kaskın mutlaka Avrupa standartlarına uyumluluğunu kontrol et. Kaskın iç kısmına yapıştırılmış bir etikette kaskınızın Avrupa standartlarına uyumluluğuna dair bir etiket göreceksin. Bu etiket yoksa o kaskı almamanı tavsiye ederim.

Avrupa uyumluluk standartlarına uyumlu olan kaskların hepsi belirli test aşamalarından geçerek güvenlik konusunda sınıfını başarıyla geçmiş ürünlerdir. O yüzden kafanı emanet ettiğin bu ürünlerde bu standart olmazsa olmazdır.

Olası Bir Kaza Sonrası…

Bisiklet üzerinde yaşayacağın olası bir kaza sonrasında kaskına darbe aldıysan o kaskı bir daha kullanmaman oldukça önemlidir. Dış yapısında bir deformasyon, kırık veya çatlak olmasa dahi iç yapısında zarar oluşmuş olabilir ve bir sonraki olası kazada koruma işlevini yerine getiremeyebilir. Bunun sonucunda ise dönüşü olmayan sonuçlar doğabilir. O yüzden kaza sonrası kaskını değiştirmeni önemle tavsiye ederim. Kaza sırasında seni koruyan kaskı ise parçalayarak çöpe atman çok önemli. Çünkü bir başkasının alıp kullanması aynı şekilde iyi sonuçlar vermeyecektir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Bisiklet kasklarını zaman zaman motorsiklet kullanıcılarının kafasında görüyorum. Fakat bu kasklar sadece bisiklet üzeride kullanılmak üzere tasarlanmış kasklardır ve motorsiklet üzerindeki hız çok daha yüksek oranda olduğu için olası bir kazada kaskın sizi koruma gibi bir işlevi olamayacaktır. Motorsikletin motor gücü veya yapılan hız ne kadar olursa olsun bisiklet kaskları sadece ve sadece bisiklet üzerinde kullanılmalıdır.

Bir diğer önemli nokta ; kask yüzeyinin erken aşınmasını önlemek. Bu noktada dikkat etmen gereken en önemli şey; kaskı güneş ışınlarına uzun süre maruz bırakmamaktır. Güneş ışınları haricinde ısı kaynaklarından da (60 C üzeri) uzak tutman önemlidir.

Şimdi sen de kendine en uygun kaskı bulmak istiyorsan tüm modellerimizi buraya tıklayarak görebilirsin!Sağlıkla ve sporla kal!

BİSİKLET KASKI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Efe Subaşı

Decathlon Türkiye Atölye Lideri