Protein Tozu

Protein Tozu

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
SHAKER
KEŞFET
0,33 LT AKMINA LEMON
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
0,33 LT AKMINA LEMON
₺3,40
Miktar başına Fiyat ₺10,30L
AKMINA

0,33 LT AKMINA LEMON

(6)
Sadece mağazada mevcut
OPTIMUM NUTRITION WHEY STRAWBERRY 2.2 kg
OPTIMUM NUTRITION WHEY STRAWBERRY 2.2 kg
₺1.399
Miktar başına Fiyat ₺616,30KG
OPTIMUM WGS ÇİKOLATA 2.2 Kg
OPTIMUM WGS ÇİKOLATA 2.2 Kg
₺1.399
Miktar başına Fiyat ₺616,30KG
4.4/5 Şuna göre: 49 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Protein Tozu

Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin önem kazandığı günümüzde, yeterli ve dengeli beslenmeye ek olarak takviye kullanımı da yaygınlaşmıştır. Özellikle ağır fiziksel aktivitelerin yer aldığı sporlarda protein tozu en çok kullanılan ek besinler arasındadır. Peki, protein tozu nedir?

Protein tozu; soya fasulyesi, bezelye, pirinç, patates gibi bitkisel ve yumurta ya da süt (kazein veya whey protein) gibi hayvansal kaynaklardan elde edilen konsantre bir protein çeşididir. Protein tozu içeriği, ürünün besin komposizyonuna göre değişir. Bazı ürünler vitamin ve minerallerle, özellikle kalsiyumla takviye edilmiştir.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Kas ve dokuların gelişimi, ağız ve diş sağlığının korunması, vücut fonksiyonlarının sürdürülebilmesi için elzem bir besin olan proteinin besinlerle alımı bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Örneğin yaşlı kişiler, iştahın azalmasına bağlı olarak yeterli oranda protein içeren besin tüketmeyebilir. Aynı zamanda düzenli spor yapanlar kas kütlesini artırmak, genel vücut kompozisyonunu iyileştirmek ve protein ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için organik protein tozu çeşitlerine ihtiyaç duyabilir. Vegan ya da vejetaryen beslenme programına dâhil olanlarda da protein eksikliği görülebilir. Vegan protein tozu çeşitleri, bu besleme şeklini tercih edenler için ideal bir çözümdür. Protein tozu faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur.
  • Kas gelişimini destekler.
  • Antrenman sonrası hasar gören kasların iyileşme sürecini kısaltır.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozu kullanımı; kişinin sağlık durumuna, yapılan spor aktivitesinin süresi ve çeşidine, beslenme durumuna ve öğün zamanlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle protein tozu aşağıdaki gibi kullanılır:

  • Sabah kalkar kalkmaz uzun süre aç kalan vücudun kasları parçalayıp enerji üretmesini önlemek amacıyla protein tozu alınabilir.
  • Özellikle vücut geliştirme antrenmanları öncesinde protein tozu alarak kasların antrenman sonrası onarımı için hazır protein kaynağı sağlamış olursunuz.
  • Antrenman sonrası, çalışan kasların hızlı bir şekilde toparlanabilmesi için protein sağlamak amacıyla protein tozu alınabilir.
  • Gün içinde çalışan kasların uyku sırasında yeniden inşa edilmesi için protein tozu kullanılabilir.

Protein Tozu Kaç Ölçek Alınmalı?

Yeterli ve dengeli bir beslenme programına ek olarak, kişinin fiziksel aktivite yoğunluğu ve şiddeti göz önüne alınarak protein tozu ölçek ayarlama yapılabilir. 1 ölçek protein tozu yaklaşık 10 gram ile 30 gram arasında protein içerir. Yetişkin bir bireyin protein ihtiyacı ise kilogram başına günlük 0.8 ile 2.2 gram arasında değişir. Fiziksel aktiviteniz yoğunsa ve besinlerle protein ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız protein tozu kullanabilir, kaslarınızın gelişimine destek olabilirsiniz. Ayrıca vegan beslenenler ve ileri yaştakiler de beslenme uzmanına danışarak protein tozu önerisi alabilir. Uzman kontrolünde ihtiyaç duyduğu miktarı belirleyebilir.

Protein Tozu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Vücudun ihtiyaç duyduğu proteinin fazlasını tüketmek, böbreklerin aşırı çalışmasına neden olarak ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Protein tozunun miktarının doğru ayarlanması gerekir. Vücut yapısına uygun protein tozu seçmek de önemli bir ayrıntıdır. Kilo probleminiz varsa sadece kas gelişimini destekleyen izole protein tozu kullanmalısınız. Eğer hem kilo almak hem de kas gelişimi sağlamak isterseniz karbonhidrat içeriği yüksek, izole olmayan kompleks protein tozlarına yönelmelisiniz. Kişisel özelliklerinize, fiziksel aktivite ve beslenme durumunuza göre protein tozu karşılaştırması yapabilir, ihtiyacınıza en uygun ürüne karar verebilirsiniz.

Protein Tozuna Ne Zaman Başlamalı?

Protein tozu kullanmak bir gereklilik değil, bir takviyedir. Takviye kullanabilmek için öncelikle beslenmenin yeterli ve dengeli olması gerekir. Protein tozu beslenme ile yeterli miktarda protein alamayanlar tarafından kullanılmalıdır. Kasların onarımı ve yeniden inşası için beslenmenin yetersiz olduğunu kas kaybından anlayabilirsiniz. Kendinizi yorgun ve güçsüz hissediyor ve antrenman yaptığınız halde kas gelişiminde bir artış göremiyorsanız protein tozuna başlayabilirsiniz.

Protein Tozu Fiyatları Ne Kadar?

Protein tozu fiyatları en ucuz 17 TL iken en yüksek protein tozu fiyatı 869 TL olarak sitemizde yer almaktadır.

Protein Tozu Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Protein tozunun etkisi kişinin antrenman verimliliğine bağlıdır. Besin takviyesinin asıl amacı antrenman sonrası kasların onarımına yardımcı olmaktır. Aynı şekilde beslenme yetersizliğine bağlı olarak gelişen kas kaybının desteklenmesini sağlar. Protein tozunun etkisi kişinin beslenme durumuna da bağlıdır. Yeterli ve dengeli beslenen bir birey protein tozu ile diyetini desteklediğinde kısa sürede kas düzeyinde gözle görülür bir gelişme hissedebilir. Düzenli antrenman ve protein tozu kullanımı ile 6 ay içinde etkilerini görmek mümkündür. Protein tozunun etkilerini artırmak için sporcu besinleri ile de beslenmenizi destekleyebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza uygun en iyi protein tozu çeşitleri için Decathlon ürünlerini inceleyebilirsiniz. Protein tozu fiyatları satın almak istediğiniz ürünün markasına, içeriğine ve miktarına göre farklılık gösterebilir. En kaliteli protein tozu çeşitleri arasından dilediğiniz ürünü, en uygun protein tozu fiyat seçenekleri ile hemen satın alabilirsiniz.