Longboard ve Cruiser Kaykaylar

Longboard / Cruiser Kaykay

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
4.5/5 Şuna göre: 200 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Longboardlar ve Cruiser Kaykaylar

Sörf kültüründen doğan ve gelişen Longboardlar ve Cruiser kaykaylar, ekstrem sporlara meraklı olanlar için tasarlanmıştır. Longboard ve Cruiser kaykaylarla sıradışı ve heyecanlı bir yolculuk deneyimi yaşayabilirsiniz. Longboard ve Cruiser kaykaylar temelde aynı olmakla beraber bazı belirgin farklılıklara sahiptir. Longboard'ın Crusier kaykaydan farkı, daha uzun olması, az ivmeyle daha çok yol katedebilmesidir. Crusier kaykaylarla küçük engelleri aşarak kısa şehir turlarına çıkabilirken, Longboardlar ile pek çok akrobatik hareketi ve sürüş tekniğini deneyimleyebilirsiniz. Longboardlar, kayarken asfaltta bir tür dalga sörfü hissi yaşamanızı sağlar.

Cruiser Kaykaylar İle Eğlenceli Gezintiler

Hafif, hızlı ve dinamik Cruiser kaykaylar, kısa mesafeli şehir turları atmanız için idealdir. Önünüze çıkan ufak tefek engelleri aşarak kaymanız ve açık havada gönlünüzce dolaşmanız için tasarlanmıştır. Cruiser kaykaylar; sabitlik, esneklik, kontrol kolaylığı ve hassasiyet yönünden güçlü özelliklerle donatılmıştır. Kısa veya uzun modelleri vardır. Plastik, tahta, Kanada akçaağacı ve kayın ağacından elde edilen sert ahşap gibi malzemelerden oluşan kaykay tahtası, kayarken vücudunuza denge sağlar. Olabildiğince kısa olan dönüş yarıçapları, kısa mesafe gezilerinizde kıvrılarak ilerlemeniz için hassasiyet sunar. ABEC 7 rulmanlar üzerine monte edilen tekerlekler yüksek kayış performansı gösterir. Alüminyum malzemeden üretilen dingillleri ve dayanıklı poliüretan tekerlekleriyle uzun süre yıpranmadan kullanılabilir. Boyutları 59 mm ile 61 mm arasında değişen tekerlekler, yol boyunca dinamizm, hız kazanma ve manevra kabiliyeti sunar. 5 kayın ağacı, 2 Kanada akçaağacından oluşan 7 katmanlı iç bükey bir tahtaya sahip Cruiser kaykay modelleri, tahta boyunca uzanan eğimli yapısı sayesinde daha fazla baskı oluşturur ve tahtanın virajlarda daha hızlı tepki vermesini sağlar. Bu modellerin kuyruk ve burun yapıları çeşitli figürleri yapmanıza ve kaldırım benzeri engelleri kolayca aşmanıza yardımcı olur.

Longboardlar İle Asfaltta Sörf Yapmaya Hazır mısınız?

Asfalt üzerinde yol alırken tıpkı dalga üzerinde sörf yapan bir sörfçü kadar rahat ve kolay bir şekilde ilerlemek istiyorsanız bunun için tasarlanmış Longboardlara sahip olmanız gereklidir. Longboardlar size sadece sıradışı bir yolculuk deneyimi sunmaz; aynı zamanda birçok sürüş tekniği ve akrobatik figürlerle yolculuğunuzun çok daha eğlenceli geçmesini sağlar. Ancak ne şekilde kayarsanız kayın mutlaka kask, eldiven ve çeşitli koruyucu ekipmanları edinmeniz hayati önem taşır. Kayacağınız alan, yoğun trafik akışının olduğu yerler olmamalıdır. Düzgün ve kaymaya elverişli zeminler üzerinde kaymaya özen gösterilmelidir.

Ne Tür Bir Longboarda İhtiyacınız Var?

Longboarlar, kayacağınız zemin ve stile göre farklılıklar gösterir. Bir Longboard satın almadan önce ilk yapmanız gereken şey, kayış stilinizi belirlemek olmalıdır. Stilinize karar verdikten sonra Longboardınızı seçin. Longboardların uzunlukları 90 cm ile 150 cm arasında değişir. Gövde, kuyruk ve burun kısmındaki farklılıklar board stilini belirler. Longboard stilleri Cruising, Dancing, Pumping, Crave-Slalom, Sliding, Downhill ve Freestyle'dir. Cruising; genelde uzun mesafeler için tercih edilen bir sürüş stilidir. Cruiser Longboard modelleri, orta ve büyük kategoride yer alır ve farklı ayak pozisyonlarına olanak tanıyan bir genişliğe sahiptir. Yumuşak tekerleri vardır. Yere yakın olduğu için uzun mesafeler kolayca katedilir. Pumping stilinde kayarken amaç, gövdenizin ağırlık merkezinin kaykay tahtasına göre olan konumunu, dengeli ve ritmik figürlerle değiştirerek tam anlamıyla ileri vermektir. Pumping, uzun süreli Longboard sürüşlerinde enerjinizi ekonomik olarak kullanmanızı sağlar. Longboard tahtasının esnekliği sayesinde ayağınızı tahtadan indirmeden kayabilirsiniz. Downhill stili; ciddi eğimli asfalt yokuşlardan ya da dağlardaki asfalt yollardan aşağı doğru kaymaya bayılanlar için idealdir. Bu stilin en önemli özelliği; yokuş aşağı süratle kayarken aynı zamanda Longboardu kolayca kontrol altında tutabilmenizdir. Bu stilde kayarken hızınız 70-80 km'ye kadar çıkabilir. Bunun için de titreşim ve hıza karşı dayanıklı tasarıma sahip tahtalar seçmek önemlidir.

Downhill stili tüm Lonboard stilleri içinde en tehlikeli olan stil olduğu için mutlaka koruma ekipmanları ve kask edinmeniz gereklidir. Dancing, ya da diğer adıyla Boardwalking stili, teknik bakımdan oldukça zorlu bir tarz olmakla beraber, kaykay tahtasının kuyruğu ve burnu arasında yer alan bölgede ritmik adımlar atarak tahta üzerinde bir nevi dans edilen bir stildir. 100 ile 150 cm boylara sahip olan Longboardlar için yaklaşık 70 - 76 mm civarında tekerlekler tercih edilir. Carve-Slalom, Snowboard'da olduğu gibi slalom yapmaya benzeyen bir stildir. Uzun olan Longboardlar ile Snowboard benzeri, kısa olan tahtalarla kaykay tarzı sürüş hissi yaşayabilirsiniz. Sliding stili, etkili bir frenleme tekniğinden evrilerek özel bir Longboard sürüş tekniğine dönüşmüştür. Teknik, bu stilde çok önemlidir ve sürüş esnasında kesinlikle koruma ekipmanı, kask ve eldiven kullanılmalıdır. Freestyle stili, kondisyon gerektiren, zor ve aynı zamanda estetik bir stildir. Genelde ünlü Longboard kullanıcılarının videolarında görebilirsiniz bu stili. Sliding-Slide stili, kontrollü ve süratli kayış stilidir. Bu stilde de teknik çok önemlidir. Sürüş esnasında kesinlikle koruma ekpimanı, kask ve eldiven takılmalıdır.

Aradığınız tüm Longboardlar ve Cruiser Kaykaylar, Decathlon aracılığı ve güvencesiyle beğeninize sunuluyor. Bütçenize uygun fiyat seçenekleriyle siz de kolayca sahip olabilirsiniz.