Outdoor Ekipmanlar ve Aksesuarlar

Outdoor Ekipmanı ve Trekking Aksesuarı

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
İlk Yardım Battaniyesi
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
İlk Yardım Battaniyesi
₺25
Miktar başına Fiyat ₺7,44M2
4.3/5 Şuna göre: 2948 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Hiking - Trekking, Outdoor Ekipmanları Nelerdir?

Trekking planları yapmaya başladınız ama çantanızda neler olması gerektiğinden tam olarak emin olamıyor musunuz ?

Decathlon doğa yürüyüşü sporunda quechua markasıyla müşterini outdoor ekipmanları ile buluşturmaktadır. Doğa yürüyüşü malzemeleri içerisinde baton malzemelerinden, decathlon boyun yastığına kadar her şeyi Decathlon'da bulabilirsiniz. Bu ürünlerin daha teknik olanları da aslında outdoor ekipman çeşitleri arasında dağ malzemeleri olarak geçmektedir.

Hiking sporu esnasında dengenizi korumanıza ve hareket kabiliyetini arttırmaya yardımcı olacak batonlara yürüyüş batonu veya outdoor batonlar denmektedir. Günübirlik veya birkaç günlük doğa yürüyüşüne çıkacaksanız ve yerlerin özellikle kaygan olduğu bir dönem ise decathlon baton modellerinden birini tercih edin. Bu sayede güvenliğinizi arttırmış olursunuz.

Öncelikle doğa yürüyüşlerine çıkmadan önce iyi hazırlanmak gerektiğini mutlaka belirtmeliyiz; doğru planlama ve doğru ekipmanlarla doğa yürüyüşlerinizde daha keyifli vakit geçireceğiniz gibi, olası aksaklıklara da hazırlıklı olursunuz. Decathlon outdoor ürünleri, trekking ekipmanları ve diğer tüm spor ürünleriyle sizin yanınızda !

Trekking ya da Hiking Yaparken Ne Tür Ekipmanlara İhtiyacınız Olabilir?

Outdoor sporlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Spor esnasında dışarıda olacağınız için spordan önce hava şartlarına göz atmak da fayda var. Doğada yürüyüş ekipmanları bu hava koşullarına gçre çok değişebilir. Mesela hava yağışlı ise outdoor ayakkabı modeller arasından belki bot modelleri veya su geçirmez yürüyüş ayakkabı seçimi sizin için daha doğru olacaktır.

Ekipmanlar haricinde yürüyüş sırasında sırt çantası gibi birçok aksesuar ve giyim ürününe de ihtiyaç duyacaksınız. Hatta bu yüyürüşler için doğa yürüyüşü ayakkabılarını da değerlendirmenizi öneriririz.

Yanınıza mutlaka almanız gerekenler nelerdir?

Yanınıza almanız gereken doğa yürüyüş ekipmanları, outdoor ekipmanları ve trekking ekipmanları hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz..

Hiking & Trekking Yaparken Hangi Ekipmanlara İhtiyaç Duyarız?

Her şeyden önce ihtiyacınız olan en önemli şeyin rahatlığınız olduğunu söylemeliyiz. Rahat, hava geçiren ve vücut ısınızı ideal seviyelerde tutan kıyafetler ilk ihtiyaçlarınızdan biri olacaktır. Eğer profesyonel olarak bu sporu yapmaktaysanız trekking tozluk modellerine de bakabilirsiniz. Doğa yürüyüşü için gerekli malzemeler listesinin başında gelmese de tozluk decathlon tarafından bu spor için önerilen bir ekipmandır.

Ayakkabılar bir diğer önemli nokta! Yapacağınız yürüyüşün ya da turun ne kadar süreceğine bağlı olarak rahat ve dayanıklı ayakkabılar tercih etmelisiniz. Eğer kış aylarında hiking yapmayı planlıyorsanız, kıyafetlerinizin ve ayakkabılarınızın da bu koşullara uygun olması gerektiğini unutmayın.

Yürüyüşünüzü yaz aylarında planlıyor olsanız bile, yüksek bölgelere çıktığınızda yağmurlar ve soğuk ortamlara yakalanma riskiniz her zaman olacaktır; bu yüzden kıyafetleriniz iyi planlamanız gereken ekipmanlardır. Gerektiğinde kat kat giyinip ısınabileceğiniz sıcakladığınızda tekrar çıkarabileceğiniz kolaylık ve hafiflikte kıyafetler tercih etmeye çalışın. Tabii kıyafetlerinizi taşımak için ideal boyutlarda bir çantaya da ihtiyacınız olacak.

Su, barınma ve yemek gibi ihtiyaçların giderilebileceği bir trekking yolculuğuna çıkıyorsanız, kıyafet, kişisel bakım eşyaları, ilk yardım çantası, su ve atıştırmalıklar gibi kalemler için ortalama 30 litrelik bir çantayı yeterli bulabilirsiniz ancak eğer yolculuğunuzda kamplayacaksanız çadır, uyku tulumu, yemek pişirme araçları, decathlon boyun yastığı ve daha fazla su kapasitesi de göz önüne alındığında 50 litreye kadar çıkabilirsiniz. Yolculuğunuzun süresi de çanta boyutlarınızı belirleyen bir diğer unsur olacaktır.

Doğa Yürüyüşü Yaparken Yanınıza Almanız Gerekenler

Doğa yürüyüşlerinizde güneş altında kalacağınız durumlara hazırlıklı olmalı ve yanınızda güneş gözlüğü, şapka ve güneş kremi bulundurmalısınız.Kafa lambası / feneri, el feneri ve yedek piller olmazsa olmazlardan. İdeal boyutta bir matara bulundurmanız su ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır. Eldiven ve decathlon baton kullanarak da çantanızı taşırken ağırlığın sırtınızda eşit dağılmasını sağlamış olursunuz.

Dağda Yürüyüş Ekipmanları Nelerdir?

Dağda yürüyüş yaparken mevsime ve yüksekliğe bağlı olarak hava durumunun hızla düşebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Yanınızda mutlaka eldiven, dolgulu ceketler ya da montlar, su geçirmez ceketler, içlik ve yedek çorap gibi birkaç ekipmanlarınızı aldığınızdan emin olun.

Ani yağmurlardan korunmak için çanta yağmurluğu da yanınızda bulundurmanız gereken bir ekipmandır. Baton, yüksek rakımlı yürüyüşlerde dengenizi korumanız ve olası sakatlıklardan kaçınmanız için iyi bir yardımcıdır ancak yeterli değildir. Çantanızı da dengeli ve taşıyabileceğiniz ağırlıkta hazırladığınızdan emin olmalısınız.

Karda Yürüyüş Yaparken İhtiyaç Duyacağınız Ekipmanlar Nelerdir?

Karda yürüyüş normal şartlardan daha yorucu olabileceği için taşıyacağınız ağırlığın daha az ve dengeli olması gerekebilir. Bunu sağlayabilmek için polar kıyafetler, ince rüzgarlıklar, su geçirmeyen montlar ve yün içlikler tercih etmelisiniz. Kıyafetlerinizin üst üste giyilebilecek ağırlık ve kalınlıklarda olması olası soğuklar ve fırtınalardan korunmanız açısından önemli.

Su geçirmez pantolonlar sizi yağmur ve kar gibi hava olaylarından koruyacaktır. Daha fazla bilek desteği sağlayan botlar da kar yürüyüşünde olası sakatlanmalardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Yürüyüş esnasında yapacağınız yürüyüş aktivitesine göre yukarıdaki ürünlerden yararlanmayı tercih edebilirsiniz. Decathlon olarak sporu herkes için sürdürülebilir olarak ulaşılabilir kılıyoruz.