Sporcu Sütyenleri

Kadın Fitness ve Pilates Sporcu Sütyenleri

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Kadın Fitness Sporcu Sütyeni - 100
Kadın Fitness Sporcu Sütyeni - 100
₺80
DOMYOS

Kadın Fitness Sporcu Sütyeni - 100

(31)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Kadın Fitness Sporcu Sütyeni - 540
Kadın Fitness Sporcu Sütyeni - 540
₺300
DOMYOS

Kadın Fitness Sporcu Sütyeni - 540

(1)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Kadın Fitness Sporcu Sütyeni - 500
Kadın Fitness Sporcu Sütyeni - 500
₺200
DOMYOS

Kadın Fitness Sporcu Sütyeni - 500

(1)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.7/5 Şuna göre: 67 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Fitness Sütyeni

Spor yapmayı seven kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından biri de fitness sütyenidir. Egzersiz sırasında muhtemel göğüs ağrılarını önleyen ve oldukça konfor sağlayan fitness sütyenleri, kullanıcısına rahatlık ve şıklık sağlayan en gözde parçalardan biridir.

Fitness Sütyeni Ne İşe Yarar?

Ortalama bir kadın göğsünün ağırlığı 250-300 gram arasında değişir. Koşu ve fitness gibi sporlar yapılırken hareketin yönüne bağlı olarak yukarı-aşağı, sağa-sola ve yanlara doğru hareket eden göğüslerde ağrı meydana gelebilir. Özellikle göğüslerin destekleyicisi olan liflerde oluşan bu denli yoğun hareket uzun süreli egzersizler sırasında gerilmeye neden olduğu için memeyi dik tutmaya çalışan askı bağlarda uzama yani sarkma oluşabilir. İşin kötüsü bu durumun da geri dönüşü mümkün değildir. Hem egzersiz sonrası ağrı yaşanmaması hem de liflerde sarkma olmaması için sporcu sütyeni kullanımı son derece önemlidir.

Fitness dışındaki spor aktivitelerinde de fitness sütyeni kullanılabilir. Düşük etkiye sahip sporlardan olan yürüyüş, ağırlık kaldırma, bisiklet ve yoga kıyafetleri seçilirken de fitness sütyeninden destek alınabilir. Benzer şekilde orta etkili sporlar olan paten, kayak, snowboard ve jogging ya da yüksek etkiye sahip basketbol, koşu, aerobik, futbol gibi spor dallarında da uygun kıyafet seçimi yapılırken meme dokusu üzerindeki gerilimi ve stresi azaltarak anatomiyi korumak amacıyla fitness sütyeni kullanılabilir.

Fitness Sütyeni Nasıl Olmalıdır?

Fitness sütyeni modelleri çeşitli kesim, renk, destek, fermuar ya da desenlere sahip olabilir. Ancak sağlık ve konfor açısından düşünüldüğünde tamamen sarma ve sıkıştırma özelliklerine sahip olmalıdır. Çoğunlukla esnek malzemeden üretilen fitness sütyenleri göğüsleri sıkıştırır ve göğüs hareketini engelleyen forma sahiptir. Bu tür modeller küçük ve orta boydaki göğüsler için idealdir. Cup adı verilen pedlere ihtiyaç duyulmadığından kullanımı kolaydır ve "racerback" sütyenler olarak bilinir.

Diğer sarmalama formuna sahip olan fitness sütyenlerinde ise destekli cup'lar bulunur. Bu tür sütyenler aynı zamanda beli sarar ve balen eklentileri ile ekstra destek sunar. Genellikle büyük göğüslü kadınlar tarafından tercih edilir.

Son olarak hem sarmalama hem de sıkıştırma özelliğine sahip fitness sütyenleri de mevcuttur. Bu tür modeller 90 beden ve üzeri göğüs büyüklüğüne sahip olan kadınlar ve uzun mesafe koşusu yapan atletler için uygundur.

Fitness Sütyeni Nasıl Seçilir?

Fitness sütyeni seçerken öncelikle sütyenin alt kısmındaki bel desteği önemsenmelidir. Göğüslerin aşağıya sarkmasını önleyen ilk kısım olan bu alanda geniş bant desteğinin kullanılması, dar bantlı olanlara göre daha avantajlı kullanım sunar. Benzer şekilde balen adı verilen, plastik ya da metal bir malzeme ile göğüslerin alt kısmını destekleyen kısımların varlığı da önemlidir. Spor sonrası ağrıların oluşmasını engelleyen bu kısım sütyenin duruşuna ekstra destekli bir form kazandırdığından spor kombinlerine şık bir görünüm de katar.

Fitness sütyeni seçerken mutlaka omuz askılarına da dikkat edilmelidir. Geniş formdaki askılar daha fazla konfor sunarak ağırlığı omuza eşit şekilde dağıttığından her daim daha ideal bir seçimdir. Özellikle büyük göğüslü sporcularda mutlaka kalın askılar tercih edilmelidir. Öte yandan yukarı ve aşağı hareketi azaltmak için askıların minimum esneklikte olması ile kullanıcının vücuduna göre ayarlanabilmesi de önemlidir.

Son olarak seçim aşamasında fitness sütyeninin kumaş türüne de dikkat edilmelidir. Nemi vücuttan uzaklaştıran ve özellikle havaların ısınmaya başladığı açık havada bahar sporları yaparken serin tutan bir model seçilmelidir. Öte yandan dikişler ve omuz askılarının kesim yapısının sürtünmeye neden olmaması da ekstra önem taşır.

Kendi vücut yapınız için en ideal fitness sütyenini ancak deneyerek anlayabilirsiniz. Sütyeni giydiğinizde ön ve arka kısmının aynı seviyede olduğundan, kap kısmının tamamen göğüslere oturduğundan ve ellerinizi kaldırdığınızda bantların göğüs kafesi üzerinde hareket etmediğinden emin olmanız gerekir.

Siz de vücut yapınıza en uygun modeli arıyorsanız Decathlon'un geniş ürün seçkisi sunan fitness sütyenleri arasından beklentilerinize en çok uyan modeli seçebilirsiniz.

Pilates Sütyeni

İster reformer ister mat pilates yapın, spor sütyenleri söz konusu olduğunda destek ve rahatlık son derece önemlidir. Farklı stil, boyut ve teknik malzemelerden oluşan geniş yelpazeli koleksiyonda sizin için en doğru modelin hangisi olduğuna karar vermenin zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak doğru pilates sütyenini seçmek, antrenmandan keyif almanız ve en iyi performansı göstermeniz için oldukça önemlidir. Konfor ve antrenman seviyenize en uygun pilates sütyenini satın almak için daha fazlasını keşfedebilirsiniz.

Pilates Sütyeni

Sporcu sütyenleri genellikle yüksek, orta ve düşük destekleyicilik özelliklerine göre sınıflandırılır. Pilates ve yoga gibi egzersizler, vücuda daha az doğrudan kuvvet uygular. Bu nedenle pilates için geliştirilen sütyenler genellikle düşük destekleyicilik özelliklerine sahiptir. Pilates sütyenlerinin genel özellikleri aşağıda sıralandığı gibidir:

Pilates sütyenleri hafiftir, rahattır ve günlük kullanım için uygundur.

Yumuşak ve nefes alabilen sütyenler, pilates egzersizleri sırasında vücudunuzla uyumlu şekilde esner.

Bazıları, istediğiniz zaman uyumunu değiştirebileceğiniz ve kolayca çıkarılabilen pedlerle birlikte gelir.

V yaka, yüzücü sırtı ve üçgen sütyen gibi klasik pilates sütyen modelleri, antrenman sırasında ihtiyacınız olan desteği sunar.

Daha trend bir tasarım arayanlar için büstiyer, çapraz askılı, kare yaka ve asimetrik kesimli pilates sütyeni modelleri de mevcuttur.

Pilates Sporcu Sütyeni Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her türlü pilates antrenmanı ve aktivite için doğru spor sütyenini seçmek çok önemlidir. Göğüs ölçünüz ne olursa olsun, size uyan bir sütyeni nasıl bulacağınızı aşağıdaki maddeler yardımıyla keşfedebilir; sütyeninizi uyumlu bir pilates şortu veya taytla kullanabilirsiniz:

Malzeme: Pilates sütyenleri pamuk, bambu, polyester, mikrofiber ve elastan gibi çeşitli malzemelerden oluşur. Pamuklu sütyenler yumuşaktır ve nefes alabilir, ancak yüksek düzeyde terlemeye neden olan pilates antrenmanlarda polyester ve elastan karışımları daha uygundur.

Doğru Ölçü: Tam saran ve destekleyen bir sütyen için doğru bedeni bulmak son derece önemlidir. Göğüslerin dışarı taşması, sütyenin çok küçük olduğunun açık bir işaretidir. Bol bir sütyen de ihtiyacınız olan yeterli desteği sunmayabilir.

Askı: Pilates sütyenleri ince veya kalın askılardan oluşur. Askıların ayarlanabilirlik özellikleri, ihtiyacınız olan uyumu ve desteği bulabilmenizi sağlar. Ayarlanamayan sütyenlerin ise askıyla teninizin arasına parmağınızın sığabileceği sıkılıkta seçilmesi gerekir.

Nefes Alabilirlik: Birçok pilates sütyeni, yanlarda file panellere veya kesik detaylara sahiptir. Bu, antrenman yaparken doğal hava akışına izin verebilir. Özellikle yüksek yoğunluklu pilates antrenmanları ve sıcak yaz günleri için nefes alabilirlik özelliğine sahip sütyenleri seçebilirsiniz.

Ped: Bazı pilates spor sütyenleri, hareket sırasında rahatlık katabilecek ped adı verilen hafif bir dolguya sahiptir. Bu, spor sütyeninizin stili ve işlevselliği için kişisel bir seçimdir. Genellikle A ve B cup’tan büyük olmayan göğüsler için pedsiz sütyenler de yeterli olacaktır.

Pilates Sütyeni Nasıl Olmalıdır?

Kardiyo veya yüksek etkili egzersizler yerine pilates gibi hafif etkili egzersizler tercih ediyorsanız minimum destek sunan sporcu sütyenleri kullanabilirsiniz. Pilates sütyenlerinin genellikle düşük destekleyicilik özelliklerinin yanı sıra esnek ve yumuşak olması gerekir. Bu nedenle pilates sütyeni, dikişsiz veya rahatsız etmeyecek dikişleri olan bir tasarıma sahip olmalıdır. Böylece hareket sırasında yaygın olarak gerilen alanlarda aşınma ve yıpranmayı önler. Cildinize baskı yapmaması, ter tutmaması ve aynı zamanda yumuşak malzemelerden oluşması da son derece önemlidir.

Geniş yelpazeli Decathlon sporcu sütyeni koleksiyonunda farklı pilates antrenmanları için kendi konforunuzu yönetebileceğiniz modeller yer alır. Tek başına veya pilates atleti ve tişörtünün içerisinde kullanabileceğiniz Decathlon pilates sütyeni modellerini ulaşılabilir fiyat ayrıcalıklarıyla hemen satın alabilirsiniz.