Olta Makineleri

Olta Makinesi

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
Olta Makinesi - Sienna 2500 FG
Olta Makinesi - Sienna 2500 FG
₺490
SHIMANO

Olta Makinesi - Sienna 2500 FG

(3)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Olta Makinesi - Sienna 1000 FG
Olta Makinesi - Sienna 1000 FG
₺450
SHIMANO

Olta Makinesi - Sienna 1000 FG

(5)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
OKUMA ALARIS ALS - 30 OLTA MAKİNASI
OKUMA ALARIS ALS - 30 OLTA MAKİNASI
₺490
OKUMA

OKUMA ALARIS ALS - 30 OLTA MAKİNASI

Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Okuma Alarıs ALS-40 Olta Makinesi
Okuma Alarıs ALS-40 Olta Makinesi
₺500
OKUMA

Okuma Alarıs ALS-40 Olta Makinesi

Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4/5 Şuna göre: 123 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Olta Makinesi

Olta makineleri, yakaladığınız balığı çıkarmanızı sağlayan olta parçasıdır. Olta makinesi çeşitlerinin sahip olduğu mekanizma, uyguladığınız kol gücünüartırarak daha büyük bir kuvvet elde etmenize yardımcı olur. Bu sayede oldukça büyük balıkları rahatlıkla çekip çıkarabilirsiniz. Farklı kullanım alanları için değişik modeller halinde tasarlanan olta makineleri, balık avı keyfinizi kesintisiz yaşamanızı mümkün kılar.

Olta Makinesi Nasıl Kullanılır?

Olta makinesinin doğru şekilde kullanılması, oltaya takılan balığın kaçırılmadan çıkarılmasında oldukça büyük bir etkendir. Eğer balık yakalandıktan sonra olta makinesi acele bir şekilde sarılırsa, balığında çırpınması ile birlikte misina kopabilir, iğne açılabilir veya balık iğneden kurtulabilir. Bu nedenle özellikle büyük balık yakalandığında oldukça dikkatli hareket edilmesi gerekir. Balık iğneye takıldıktansonra büyüklüğüne göre hemen olta makinesinin ayarının yapılması gerekir. Ardından olta makinesi, boşluk vermeden yavaşça sarılmalıdır. En sık yapılan hatalardan birisi makinenin aralıksız bir şekilde hızlıca çekilmesidir. Kullanılması gereken yöntem, olta kamışının geriye doğru çekilmesi ve hızlı bir şekilde indirilmesi ilemeydana gelen boşluğun sarılmasıdır. Böylece balık zorlayarak değil, oluşan boşlukta sarılır. Özellikle büyük balıkların çıkarılmasında tercih edilen bu yöntem sayesinde hem olta makinenizin zarar görmesini önleyebilir, hem de balığın kaçmasını engelleyebilirsiniz.

Olta Makinesi Atma Teli Nasıl Takılır?

Olta atma makinesi telinin yerine takılması biraz teknik bilgi gerektiren bir işlemdir. Eğer atma teliniz arızalandıysa ve yerine yenisini takmanız gerekiyorsa ilk olarak olta makinenize uygun,doğru yedek parçayı temin ettiğinizden emin olmalısınız. Parçayı takmak içinmakinenin gövdesinde yer alan ve atma telini tutan vidayı sökmelisiniz. Vidayı söktükten sonra atma telini olta makinesinden ayırmak için yavaşça çevirin. Ardından atma teli yayını aşağı doğru iterek yerinden dikkatli bir şekilde çıkarın. Eğer yay ve pimde herhangi bir yıpranma var ise bu parçaları da değiştirmelisiniz. Gerekli bakım işlemini yaptıktan sonrayeni aldığınız yay ve pimi yerine takın. Pimi takarken hafifçe bastırarak yerine oturmasını sağlayın. Daha sonra atma telini olta makinesindeki yerine yerleştirin ve eliniz ile sabitleyin. Vidayı yerine takın ve dikkatli bir şekilde sıkarak atma teli takma işlemini tamamlayın.

Olta Makinesi Nasıl Temizlenir?

Olta makinesi bakımı, sahip olduğunuz ekipmanın daha uzun süre performans gösterebilmesi için oldukça önemlidir. Balık avı esnasında misina çözülüp sarılırken misina üzerindeki tuzlu su olta makinesi üzerinde kalır. Deniz suyunda bulunan tuz, düzenli olarak temizlenmediği takdirde belirli bir süre sonra makineye zarar vermeye başlar. Olta makinesinde tuzlu suyun oluşturduğu yıpranma av performansınızı da olumsuz etkiler. Bu nedenle her av dönüşünde birkaç dakikanızı ayırarak olta makinesinin temizlik ve bakım işlemlerini yapmalısınız. Tuzlu suyu olta makinesinden ayırmak için tatlı su ile yıkamalısınız. Olta makinesini yıkarken suyu yavaş bir şekilde ekipmana tutun. Eğer makineye suyu tazyikli bir şekilde uygularsanız hareketli parçaların üzerinde bulunan yağın da akmasına neden olabilirsiniz. Yıkama işlemi bittikten sonra ıslak parçaları hızlı bir şekilde kurutun. Bununla birlikte olta makinesinin düzenli aralıklar ile parçalarına ayrılıp yağlanması gerekir. Makinenindişlilerini yağlarken gres yağı kullanabilirsiniz. Dış kısmını ise ince bir bakım yağı ile silebilirsiniz. Özellikle yağlama işlemlerini yaparken misinayı bu maddelerden uzak tutmaya özen gösterin.

Olta Makinesi Nasıl Olmalıdır?

Olta makinesi özellikleri, ürünün markasına, modeline ve tasarımına göre değişiklik gösterir. Olta makinesi seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken konuların başında ekipmanın boyu gelir. Yapacağınız avın türüne göre uygun olan olta makinesini tercih etmeniz önemlidir. Spin olta makinesi çeşitleri, en sık kullanılan modellerdir. Bunun yanı sıra surf olta makinesi ve çıkrık olta makinesi tasarımları da yaygın olarak kullanılır.Olta makinesi seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu ise avın nerede yapılacağıdır. Özellikle tuzlu suda avlanılacaksa aşınmaya karşı dirençli ürünler tercih edilmelidir. Okuma olta makinesi modelleri ve Decathlon ürün gamında yer alan olta makineleri kaliteli ve dayanıklı yapıları ile dikkat çeker.Olta makinesi fiyatları da seçim sırasında dikkate alınması gereken konular arasında yer alır. Decathlon ürün yelpazesindeki ekipmanlar veokuma olta makinesi fiyatları, uygun seviyeleri ile ön plana çıkar. Siz de balık avına çıkmadan önce Decathlon balıkçılık ekipmanları kategorisinde yer alan olta makinesi modellerini inceleyerek gereksinimlerinizi karşılayan bir ürüne sahip olabilirsiniz.