Balıkçılık Aksesuarları

164 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Balıkçılık Aksesuarları

Denizin sakinleştirici etkisini hissedebileceğiniz ve adeta meditasyon yapmış gibi zihninizi boşaltabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de balıkçılıktır. Ancak "Misina nedir, balık avı malzemeleri nelerdir, fırdöndü nedir ve balıkçı yağmurluk fiyatları ne kadardır?" gibi sorular balıkçılığa başlamak isterken aklınızı kurcalayabilir. Bu soruların cevaplarına baktığınızda ise, balıkçılığın başlaması çok da zor olmayan bir av sporu olduğunu fark edersiniz.

Balıkçılık Aksesuarları Nelerdir?

Balıkçılık esnasında kullanılması gereken misina, olta, sahte yem seti gibi pek çok malzeme bulunur. Balık tutma malzemeleri arasında kullanılması zorunlu olanlarla birlikte zorunlu olmayan, ancak kullanıldığında konfor sağlayan ürünler de vardır. Olta ipi, olta iğnesi gibi ürünler zorunlu olanlar arasında yer alırken katlanır sandalye, balıkçı tipi yağmurluk ve su geçirmez çizmeler kullanılması zorunlu olmayan aksesuar kategorisinde yer alır. Tüm bunlarla birlikte iğne, olta kurşunu, livar, sahte yem çantası ve üçlü fırdöndü gibi daha pek çok aksesuar balık malzemeleri arasında yer alır. Hepsinin ortak noktasına bakıldığında ise, farklı işlevleri yerine getiren bu parçaların her birinin keyifli bir deneyime katkı sağladığı görülür.

Olta Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Uzunluk, olta seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenlerin başında gelir. Uzun oltalar uzağa atış yapmanızı kolaylaştırır, ancak bu durumda manevra yapmak zorlaşır. Kısa oltalar ise çok daha fazla kontrol sağlar, ancak yemleri atabileceğiniz uzaklığı sınırlandırır.
  • Oltalar fiberglas, grafit veya ikisin karışımı olan kompozitten üretilir ve olta malzemeleri performans üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle seçiminizi yaparken oltanın yapıldığı malzemeye de dikkat etmeniz gerekir.
  • Olta satın alırken ürünün dayanıklılığına ve ağırlığına önem vermelisiniz. Dayanıklı olan olta çeşitleri daha fazla balık türünü tutabilmenizi mümkün kılarken daha hafif olanlar ise rahat kontrol edilir ancak büyük balık yakalarken tercih edilmez.
  • Olta makineleri surf, spin, jig, çıkrık, bait runner ve bait casting gibi başlıklar altında kategorize edilip her biri farklı avlanma türlerine uygun olacak şekilde üretilir. Bu sebeple olta makinesi seçerken dikkat etmeniz gerekir.
  • Avlanma çeşidinizi belirleyerek buna uygun balık av malzemeleri tercih etmeli ve oltanızı beklentileriniz doğrultusunda seçmelisiniz. Örneğin, çaparinin fırdöndü kullanılarak oltanın ucuna takılması ile oluşan çapari olta uskumru, kolyoz ve istavrit gibi balıkların avlanmasında kullanılır. Ancak farklı balık türleri için değişik olta çeşitlerini değirlendirmek daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir.

Misina Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Misina balık tutmak için gerekli olan malzemelerden biridir ve temel seviyede kullanılan 4 tane misina tipi vardır. Bunlar ip misina, monofilament misina, flourocarbon misina ve çelik teldir. Doğru misina çeşidini seçmek için avalanacağınız alanın özelliklerini ve avlanma tekniğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Monofilament misinalar, naylondan üretilen ve yavaş batan yapısıyla dikkat çeken misina çeşididir. Pek çok balıkçılık tekniğiyle de uyumludur. Üstelik misina fiyatları arasında en uygun olanlardan biridir. Kolay düğüm tutması, aşınmaya karşı dirençli olması ve esnek yapısı bu çeşidi öne çıkaran özelliklerden bazılarıdır. 1980’li yıllardan sonra popülerleşmeye başlayan ip misina, sentetik termoplastik kullanılarak üretilir. Sunduğu uzun mesafeli atış imkanı, güneş ışınlarına karşı dayanıklılık ve büyük balıklara karşı mücadele kolaylığı balıkçılar tarafından tercih edilmesinin ana nedenlerini oluşturur. İp misina fiyatları da tıpkı mofilament misinalar gibi uygun seviyelerdedir. Bir diğer misina çeşidi olan flourocarbon misina; suda görünmez, aşınmaya karşı dayanıklıdır ve bu sebeple ip misina ile birlikte sıklıkla kullanılır. Çelik tel ise derine inilmesi gereken avlarda ve dişli balıkların avlanmasında kullanılır.

Amatör Balıkçının Çantasında Bulunması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Amatör olarak balıkçılıkla uğraşan kişinin çantasında olta, misina ipi ve fırdöndü gibi zorunlu ekipmanları bulundurması gerekir. Bunlarla birlikte balık tutmak için yem kullanmak da şarttır. Bu sebeple amatör balıkçıların çantalarında, içinde sahte yem çeşitleri olan sahte yem seti bulundurması da tavsiye edilir. Bu sahte yem kutusu içinde sahte silikon yem gibi farklı balık çeşitlerinin avlanmasında kullanılan ürünler bulunmalıdır. Ayrıca balığa gidenlerin zorunlu malzemelerin haricinde, yanlarında balıkçı yağmurluk takımı ve balık kutusu da götürmesi tavsiye edilir.

Eğer siz de uygun çapari fiyatları, sahte yem fiyatları, fırdöndü fiyatları; kısacası uygun balık av malzemeleri fiyatları arıyorsanız Decathlon'un kaliteyi ve ulaşılabilir fiyatları bir araya getiren geniş ürün yelpazesinde beklentilerinizi karşılayacak ürünleri rahatlıkla bulabilir ve hemen sipariş verebilirsiniz.