Balıkçılık Aksesuarları

168 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Balıkçılık Aksesuarları

Üç yanı denizler ile çevrili olan Türkiye'de en popüler aktiviteler arasında balıkçılık önemli bir yer tutuyor. Özellikle kıyıdan ya da küçük tekneler ile yapılan balık avlama yöntemleri arasında kamışlı olta balıkçılığı oldukça yaygın bir teknik olarak öne çıkıyor.

Balıkçılık Dünyasına Giriş

Balık avı malzemeleri deyince, akla ilk olarak olta gelse de aslında olta balıkçılığı sürecinde kullanılacak pek çok aksesuar bulunuyor. Balık tutma malzemelerine kısaca bir göz atılacak olursa konuya olta ile başlamak gerekir. Olta; misina adı verilen şeffaf renkli ve naylon ipin ucuna takılan özel bir iğneden oluşur. Kıyı balıkçılığı yapanlar, genellikle at - çek (spin) balık oltasını tercih ederler. Oltanın uçuna taktığınız yem ya da yem benzeri bir tüy aracılığı ile çipura, istavrit, sardalya gibi balıkları yakalayabilirsiniz. İstavrit gibi küçük balıklar için 0,25'lik misina, 3,5 metrelik olta kamışı, 10'lu tüy çapari, 25 gram kurşun ve ince bir fırdöndü yeterli olacaktır. Ancak çipura gibi daha büyük balıklar yakalamak istiyorsanız misinanın kalınlığını 0,30'a yükseltmeniz ve yem olarak ise tavuk göğsü ya da sardalya kullanmanız gerekir.

Oltanın Boyu Balıkçılıkta Ustalaştıkça Artar

Balık malzemeleri arasından olta seçimi yapacak amatör bir balıkçının başlangıç için alacağı kamış oltanın boyu yaklaşık 3,5 metre civarında olmalıdır. Balıkçılıkta ustalaştıkça, oltanın boyu uzayabilir ve zamanla 4,5 metreyi bulabilir. Oltanın ardından gelen balık tutma malzemeleri; misina, olta ucu, suni yem ve kamış olarak sıralanabilir. İşe tam takım bir olta almakla başlayabilirsiniz. Alacağınız olta ile avlamak istediğiniz balık türüne göre farklı malzemeler de satın alabilirsiniz. Mesela, istavrit ya da sardalya avlamak için kullanacağız malzeme ile levrek ya da çinekop yakalamak için kullanacağınız malzeme aynı değildir. Ancak balık tutmaya yeni başlayacak acemi balıkçıların en çok düştüğü hatalar biri, balık av malzemeleri alışverişi sırasında hevesle her şeyi almak istemesidir. Örneğin; boğazda balık tutmak istiyorsanız, yanınıza sahte balık şeklindeki yemler olarak tabir edilen rapaladan almanıza gerek yoktur. Yanınıza sadece çapari, yemli takım ve kurşun alabilir. Burada önemli olan çaparinin inceliği ve kurşunun ağırlığı olacaktır.

Bir Balıkçının Çantasına Neler Olmalıdır?

Bir balıkçının çantasında bulunması gereken olta malzemeleri genellikle şunlardır: Olta kamışı, olta makinesi, misina, iğne, kurşun, sahte yem ve fırdöndü... Balıkçıların balık avı malzemeleri konusunda dikkat etmesi gereken en önemli püf noktası ise yanında götüreceği her bir malzemenin mutlaka yedeğinin de olmasıdır. Her bir malzemeyi yanınızda yedeği ile taşımanız, balık avı sırasında karşılaşma ihtimalinizin olduğu herhangi bir olumsuzluk karşısında yaşayacağınız sorunu en aza indirecek, hatta kimi zaman tamamen ortadan kaldıracaktır.

Yardımcı Aksesuarları Unutmayın

Temel balık av malzemelerine ek olarak, kullanabileceğiniz çapari, kaşık, zoka gibi çeşitli yardımcı aksesuarlar da vardır. Suni yemin tek bir bedene bağlanması ile oluşturulan olta takımı çapari olarak adlandırılır. Temelde sahte yem olarak bilinen kaşık, daha çok at - çek balıkçılığında kullanılan bir yem çeşididir. Suya atılan kaşığın döne döne hareket etmesi, turna balıklarının onu gümüş balığı sanmasına neden olur. Bu sebeple turna balığı avcılığında sıkça kaşık yöntemi kullanılır. Zoka ise genellikle büyük balıkların avlanması için kullanılan bir yöntemdir. Ucu değişik numaralardaki iğnelerden oluşan bir tür kurşun parçası olarak tanımlanabilir. Balık tutma malzemeleri ile ilgili aradığınız tüm araç ve gereçleri Decathlon'da bulabilir ve tek bir tık ile hızlı ve güvenli bir şekilde kapınıza kadar ulaşmasını sağlayabilirsiniz.