Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
18
Adet Adet

Uyku Tulumu

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Uyku Tulumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uyku tulumu tercihi, yapılması planlanan aktiviteye göre değişir. Örneğin kampçılık yapıyorsanız uyku tulumu seçimini konfor açısından yüksek olanlardan yana yapmanız gerekir. Tırmanış veya doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapmayı planlıyorsanız taşıması kolay, hafif yapılı bir uyku tulumu tercih etmeniz daha mantıklı olur. Uyku tulumu seçerken dikkat etmeniz gereken temel nokta uyku tulumlarının üzerinde bulunan ısı dereceleridir. Bu derecelerden üst limit; standart bir erkeğin terlemeden uyuyabileceği maksimum ısı değerini belirtir. Alt limit; standart bir erkeğin 8 saat boyunca rahatça uyuyabileceği ısı değerini ifade eder. Konfor sıcaklığı; standart bir kadının rahatça uyuyabileceği ısı değerini gösterir. Ekstrem sıcaklık; standart bir kadının uyku tulumunun içinde hipotermi riski olan bir sıcaklık derecesinde yaklaşık altı saat hayatta kalabileceği ısı değeridir. Uyku tulumunu kullanacak kişinin cinsiyeti de uyku tulumu seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Kadın ve erkeklerin vücut ısıları birbirinden farklı olduğu için uyku tulumları da farklıdır. Kadın uyku tulumları standart 1.68 boyunda, uzun modellerde ise 1.83 boyundadır. Kadın uyku tulumlarının ayak kısmında ekstra ısı yalıtımı bulunur. Bu tulumların, erkek uyku tulumlarına göre omuz kısmı dar ve kalça kısmı geniştir. Erkek uyku tulumlarında kısa olanlar 168 cm, standart olanlar 183 cm, uzun olanlar ise 198 cm uzunluğundadır.

Uyku Tulumumu Neye Göre Seçmeliyim?

Uyku tulumu seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise uyku tulumunun üretildiği maddedir. Uyku tulumları sentetik yapılı olabileceği gibi kuş tüyünden üretilmiş de olabilir. Kuş tüyünden üretilmiş olan uyku tulumları hafif yapıları sayesinde taşıması kolay ürünlerdir. Ayrıca hacimce küçük oldukları için de sırt çantasında kolaylıkla taşımaya elverişlidir. Bu özelliği sayesinde kuş tüyü uyku tulumları, dağcılık ve doğa yürüyüşü gibi uyku tulumunu sırtta taşımanın gerekli olduğu sporlarda kolaylık sağlar. Sentetik uyku tulumları özellikle nemli hava koşullarında çok iyi yalıtım sağlar. Islansa bile ıslaklığı tulumun içine geçirmeyen sentetik uyku tulumları, ağır ve hacim olarak geniş bir yapıya sahiptir. Sırt çantasında uzun süre taşımaya çok elverişli değildir. Kuş tüyü uyku tulumlarına nazaran fiyatları daha uygun olmakla beraber, dayanıklılık anlamında ise kuş tüyü tulumların gerisindedir. Sentetik uyku tulumu temizliği, kuş tüyü uyku tulumlarına göre daha kolaydır. Pratik bir şekilde çamaşır makinesinde yıkanabilirler. Uyku tulumları, dikdörtgen kesim ve mumya kesim olmak üzere ikiye ayrılır. Hangi kesimde uyku tulumunu tercih edeceğinize gideceğiniz bölgenin mevsim özelliklerine göre karar vermeniz gerekir. Mumya tipi uyku tulumu modelleri, özellikle soğuk havalarda kolaylıkla ısınmanızı sağlarken baş kısmından ayak kısmına doğru daralan yapısı ile dikdörtgen kesim uyku tulumlarına göre daha düşük konfor sunar. Dikdörtgen kesim uyku tulumları ise ilkbahar ve yaz aylarında kullanabileceğiniz, oldukça konforlu uyku tulumlarıdır. Isınma yönünden avantaj sağlaması ve pratik kullanım özelliği ile mumya tipi uyku tulumları daha çok tercih edilir.

Uyku Tulumumu Neden Decathlon'dan Almalıyım?

Decathlon uyku tulumları kaliteli yapıları ve uygun fiyatları ile doğayla buluşmalarınızda yanınızda olur. Mumya tipinden dikdörtgene, sentetikten kuş tüyüne kadar oldukça geniş bir yelpazede ürün çeşitliliği sunan Decathlon'un uyku tulumları ile aradığınız konfora kolaylıkla ulaşabilirsiniz.