Sörf

251 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Sörf Malzemeleri: Sörf Tahtası ve Sörf Kıyafetleri

Sörf, açık deniz veya okyanustan kıyıya vuran dalgalar üstünde tahtayı çağrıştıran özel bir yapı yardımıyla insanların dalgaların içerisinde kayarak yaptığı spordur. Rüzgarın önemli bir faktör olduğu bu spor, yüksek seviyede disiplin ve kondisyon gerektirir.

Sörf Yapmak İçin Hangi Sörf Malzemeleri Gereklidir?

Sörf deneyimini keyifli ve güvenli hale getirmek için kullanılan birkaç temel malzeme vardır. Sörf tahtası, sörf ayakkabısı, sörf kıyafeti ve sörf mayosu bunlardan birkaçıdır.

 • Sörf tahtası: Sizi su üstünde tutan ekipmandır. Seviyeye göre farklı boyutları vardır.
 • Bumba: Sörfte araba direksiyonu işlevi görür. Bumba sayesinde tahtayı yönlendirirsiniz, rüzgarı ne kadar alacağınızı da bumba yardımıyla belirlersiniz.
 • Uzatma: Direk boyunu ayarlamanızı sağlayan parçadır.
 • Trapez: Sörf yaparken vücut ağırlığınızı doğru kullanmanıza imkan tanır.
 • Fin: Tahtanın en arka kısmında yer alır. Rotada doğru şekilde ilerlemenizi kolaylaştırır.
 • Salma: Eğitim tahtalarında yer alır ve tahtanın sallanmasını azaltarak denge sağlar.

Sörf Malzemeleri Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sörf yapmak, gerek ekipman gerekse de kıyafet seçimi açısından dikkat edilmesi gereken birçok farklı unsuru beraberinde getiren bir uğraştır. Sörf malzemeleri alırken de dikkat etmeniz gereken ilk husus, sizin güvenliğinizi sağlayan ekipman kalitesidir. Malzeme kalitesine ek olarak mevsim şartlarına uygun ürünler tercih etmek de sörf deneyiminizi daha iyi hale getirir. Güneşin ve rüzgarın etkisinden koruyan sörf malzemeleri tercih etmek, su üstünde daha uzun süre kalmanızı sağlar.

Sörf Kıyafetleri Nelerdir ve Nasıl Olmalıdır?

Rüzgar ya da dalga sörfü yaparken giyebileceğiniz 6 farklı kıyafet vardır. Bu kıyafetlerin kullanımı mevsim şartlarına göre değişiklik gösterir.

 • Wetsuit: Sörf yaparken üşümenizi engeller, rahatlık ön plandadır ve kış mevsiminde tercih edilir.
 • Lycra: Yaz aylarında kullanılır. Rüzgar ve güneşten korur. Lycra satın alırken UV korumalı olmasına ve yapıldığı materyale dikkat etmek gerekir.
 • Eldiven: Kısa ve uzun parmak olmak üzere ikiye ayrılır. Kısa parmak eldivenler yaz aylarında, uzun parmak eldivenlerse kış aylarında kullanılır.
 • Ayakkabı: Ayaklarınızı çeşitli yaralanmalardan korur. Uzun süreli ayakkabı kullanımının sörf tahtasındaki kaymazın erimesine neden olduğu unutulmamalıdır.
 • Can yeleği: Kazalarda su üstünde tutar ve darbelere karşı koruma sağlar.
 • Başlık: Kış aylarında üşümemek için giyilir.

Sörf Tahtası Çeşitleri Nelerdir?

Üç çeşit sörf tahtası çeşidi vardır. Salmalı şekilde üretilen ve 200 litre hacimdeki tahtalar sörf eğitimlerinde kullanılır. Orta seviyedeki sporcular için 150 litre, uzman sörfçüler için de 100 litrelik tahtalar mevcuttur. Tahta hacmi küçüldükçe üstünde durmak zorlaşır ancak küçük sörf tahtaları daha hızlı gider.

Sörf Tahtası Fiyatları Ne Kadar?

Decathlon kalitesi ve güvencesiyle satılan sörf tahtaları, farklı fiyat aralıklarında kullanıcıların beğenisine sunulur. Üst seviye sörf deneyimi vadeden sörf tahtası fiyatları, Decathlon'da birçok farklı seçenekle kullanıcılarla buluşur.

Sörf Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Sörf ayakkabısı, yaralanmalardan korumaya yönelik şekilde olmalıdır. Tahta üstündeyken dengenizi en iyi şekilde sağlamanın yanı sıra güvenliğiniz açısından da tahtadaki kaymazın erimesini mümkün mertebe geciktirecek kadar kaliteli malzemeden yapılmış olması önemlidir. Hava alan yüzeylere sahip olmalı, aşırı terleme yapmamalı ve size sörf esnasında esneklik kazandırmalıdır. Bir sörf ayakkabısının tahta üstünde dengenizi iyi sağlamanıza da yardımcı olması gerekir.

Sörf Mayosu ve Sörf Bikinisi Çeşitleri Nelerdir?

Decathlon'da kısa, orta ve uzun sörf şortu çeşitleri mevcuttur. Sörf mayosu ve bikinilerdeyse kadın ve çocuk çeşitleri geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Ayrıca Decathlon güvencesiyle satışa sunulan frizbi çeşitleriyle de sörf öncesi ve sonrası rüzgarın keyfini çıkarabilirsiniz.