Voleybol Malzemesi

43 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Voleybol

Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts eyaletindeki Genç Erkekler Hristiyan Birliği (YMCA) isimli spor kulübünde çalışan beden öğretmeni William G. Morgan tarafından geliştirilen voleybol, tarihsel süreç içerisinde geçirdiği değişikliklerle dikkat çekiyor. İlk günden bu yana hem kurallarında hem de kullanılan malzemelerinde birtakım iyileştirmeler meydana gelen voleybolda işlevselliği artıran birçok farklı malzeme bulunuyor.

Voleybol Malzemeleri Nelerdir?

Uluslararası standartlara göre hazırlanmış özel sahalarda oynanan voleybolda gerek oyun kurallarının uygulanmasına yardımcı olan gerekse de sporcuların kullandığı çeşitli malzemeler var.

  • Saha: Düz, engebesiz ve kaymaz bir zemine sahip olması gereken saha, voleybol malzemeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Uluslararası Voleybol Federasyonu'nun belirlediği ölçülere göre saha 18x9 metre uzunluğunda ve dikdörtgen biçiminde olmalı.
  • File: Oyun alanını ikiye bölen file, 10 cm'lik kareler şeklinde örülmüş bir ağ olarak ifade ediliyor. Dört kenarı da beyaz bantla çevrili şekilde üretilen file yandan 1 metre, alt ve üsttense 9.5 veya 10 metre uzunluğa sahip.
  • Top: Voleybol topunun çevresi 65-67 cm, ağırlığıysa 260-280 gram ağırlığında oluyor ve deri ya da sentetik deriden imal ediliyor.
  • Forma: Voleybol oyuncu malzemeleri arasında yer alan formaların üzerinde 1'den 20'ye kadar sporculara verilen numaralar yer alıyor. Numara yüksekliği sırtta 20 cm, göğüste 15 cm ve numara bant genişliğiyle 2 cm olmalı. Ayrıca libero forması diğer oyuncuların formasından zıt renkte tasarlanıyor. Kaptan formasında da göğüs numarası altında 8x2 cm boyutunda bir şerit mevcut. Voleybol hakem malzemeleri ise kısa veya uzun kollu olarak tasarlanabiliyor.
  • Ayakkabı: Hızlı ve hareketli bir spor olan voleybolda sakatlık riskini en aza indirmek için özel ayakkabılar kullanılıyor. Bu ayakkabıların üretiminde esneklik ve yüksek hareket kabiliyeti öne çıkıyor.
  • Aksesuarlar: Dizlik, kolluk, baldırlık, el ve ayak bilekliği gibi voleybol ürünleri sporcu sağlığını korumaya yönelik kullanımlarıyla dikkat çekiyor.

Voleybol Malzemeleri Fiyatları Nelerdir?

Voleybol antrenman malzemeleri fiyatları satın almak istediğiniz ürüne değişiklik gösteriyor. Örneğin kadın spor malzemeleri içerisinde yer alan forma ve şortların fiyat standardını farklı unsurlar belirliyorken erkek spor ürünleri kategorisindeki aksesuarların fiyat aralığını bambaşka özellikler belirleyebiliyor.

Voleybol Malzemeleri Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Voleybol antrenman malzemeleri satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk husus, satın almak istediğiniz ürünün materyal kalitesi. Gerek çocuk spor ürünleri kategorisindeki voleybol malzemelerinde gerekse de su ve yaz sporları arasında sayılabilecek plaj voleybolunda kullanılan malzemelerde tıpkı temel voleybol ekipmanlarındaki gibi kalite ve işlevselliği göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Voleybol Malzemeleri Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Yüksek seviyede hareket kabiliyeti gerektiren bir spor olan voleybolda esneklik ve kuvvet oldukça önemli. Bu nedenle sporcuların fiziksel kapasitelerine katkı sağlayacak özellikteki malzemeleri tercih etmesi tavsiye ediliyor. Kullanacağınız ayakkabı sıçrarken bileğinizi rahatça kavrayacak şekilde olmalı. Öte yandan giyeceğiniz forma ve şort vücut ısınızı olumsuz etkilememeli, sizi rahat hissettirmeli ve terin vücudunuzdan atılmasını sağlamalı.

Sporcuların tercih ettiği aksesuarlar da sakatlık riskini en aza indirecek kalitede seçilmeli. Ayrıca temel oyun kurallarını belirleyen saha, top ve file gibi unsurlar sporcu sağlığını koruyacak şekilde uluslararası standartlara uygun olarak kullanılmalı.

Voleybol Malzemeleri Nasıl Kullanılır?

Voleybol malzemelerinin kullanımı, ürün türüne göre değişiyor. Sporcu kıyafetlerinin kullanım şekli ve amacı bambaşkayken top ve fileninkiyse çok daha farklı. Keza dizlik ve bileklik gibi aksesuarların yanı sıra voleybol ayakkabısının kullanım şekli de değişkenlik gösterebiliyor. Dizlik, bileklik ve baldırlık kullanırken ağrı olan ya da korumak istediğiniz bölgeyi doğru belirlemeniz önemli.

Hem voleybol malzemelerini hem de evde spor yapmak için tüm gerekli ekipmanları Decathlon'u ziyaret ederek temin edebilir ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.