Basketbol

170 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Basketbol Nedir?

En popüler takım oyunlarından biri olan basketbol, kendine has basketbol topu ile beş kişilik iki takım arasında oynanıyor. Elle oynanan basketbolda her takımın pota denilen kendine ait birer çemberi bulunuyor ve oyuncular yerden 3.05 metre uzunluğundaki potadan topu geçirmeyi hedefliyor. Aslen Kanadalı olan ve Amerika’da spor eğiticiliği yapan Dr. James Naismith tarafından keşfedilen oyun, ilk defa 20 Ocak 1892 günü Springfield YMCA’nin spor salonunda oynanmış. Bu tarihten itibaren kısa sürede dünyaya yayılan basketbol, 1896 yılında New York’ta profesyonel lige taşındı ve 1936 yılında Olimpiyat Oyunları arasına katıldı. Basketbol, eğlenceli, dinamik bir oyun oluşuyla ve faydalarıyla bugün en sevilen takım oyunları arasında yer alıyor.

Basketbol Nasıl Oynanır?

Basketbolun gelişim çağındaki çocuklarda boyun uzamasına katkıda bulunduğu biliniyor. Bunun yanı sıra yüksek performans gerektirdiğinden kalori yakımını hızlandırıyor, kalp-damar sağlığını destekliyor. Kandaki oksijen oranını artırarak kasları geliştiriyor. Basketbol maçı izlemekten daha keyifli bir şey varsa o da basketbol oynamak. İdeal boyutları 26x14 metre olan sahada oynanan basketbolda oyun alanı orta çizgi ile ikiye ayrılıyor. Çizginin tam ortasında orta yuvarlak daire denilen bir alan bulunuyor. Sahanın karşılıklı kısa kenarlarında birer pota bulunuyor ve pota kenar çizgisinin 1,2 metre içerisinde yer alıyor. Pota, 1,2x1,8 metre boyutlarında saç bir levhadan oluşuyor. Potanın üzerinde yerden 3.05 metre yükseklikte bir sepet bulunuyor ve sepet 45 santimetre çapında demir bir çembere asılıyor. Oyuncular elle topu yukarıdan çembere atarak fileden geçirmeye çalışıyor. Beş kişilik iki takım halinde oynanan oyunda her takımın en fazla yedi yedek oyuncusu bulunuyor. Karşılaşmalar genel olarak 10 dakikalık 4 periyoda sahip iki devreden oluşuyor. Devre arasında 15 dakikalık mola veriliyor. Beraberlik durumunda beşer dakika devre uzatılabiliyor.

Basketbol Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Yüksek tempolu bir akış gerektiren oyunda oyuncuların hızlı hareket etmesi ve dayanıklı olması gerekiyor. Hareketliliğin ve çevikliğin artırılabilmesi için oyuncuların rahat ve konforlu kıyafetler giymesi oyunun başarısında önemli rol oynuyor. Ayrıca oyuncuya hareket etme özgürlüğü tanıyan basketbol ekipmanları da kullanılabiliyor. Üst forma, şort ve ayakkabı temel basketbol kıyafetleri arasında yer alıyor. Bunlara ek olarak dizlik, baş bandı, kolluk, bileklik ve gözlük gibi basketbol ekipmanları da zorunlu olmamasına rağmen oyuncunun performansını artırıcı niteliğinden dolayı tercih edilebiliyor.

Basketbol Şortu:

Basketbol antrenmanları ve maçlarında giyilen şortların ter tutmayan özel kumaşlar kullanılarak tasarlanması gerekiyor. Nefes alan kumaş yapısına sahip olan kumaşların aynı zamanda esnek yapıya sahip olması oyuncuların hareket kabiliyetinin artırılmasını sağlıyor.

Basketbol Tişörtü:

Tıpkı basketbol şortları gibi basketbol tişörtlerinin de cildin nefes almasını sağlayan özel kumaşlar kullanarak tasarlanması gerekiyor. Ter tutmayan bu kumaşlardan yapılan tişörtler, oyuncunun sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda kumaşın esnek ve hafif yapısı hareket etme kabiliyetini arttırarak performansını yükseltiyor. Basketbol tişörtleri atışlarda rahatlık sağlamak amacıyla genel olarak atlet formunda tasarlanıyor. Decathlon'un basketbol atletleri ve tişörtleri hafif, nefes alan kumaşlarıyla antrenmanlarda sporcunun performansına katkı sağlıyor.

Basketbol Ayakkabısı:

Basketbol ayakkabıları standart tasarımları ile dikkat çekiyor. Ani manevra ve hızlı hamleler gerektiren oyuna uygun ayakkabı seçimi oyuncunun başarısını etkiliyor. Ayakkabının ani durma, yanal hareket, manevra, yüksek atlama, sırama gibi hareketleri güvenle yapmayı desteklemesi gerekiyor. Denge ve koordinasyonun sağlanması için ayakkabının tutuş gücünün yüksek olması aynı zamanda hafif bir yapıya sahip olması öneriliyor. Dayanıklı malzemelerden üretilen darbe emme özelliğine sahip, ayakları güvende tutan ayakkabı modelleri oyuncunun performansını artırıyor.

Basketbol Kafa Bandı ve Basketbol Bilekliği:

Yüksek yoğunluklu performans gerektiren bir spor olan basketbolda oyuncuların en çok terleyen vücut bölgeleri arasında yüz ve kafa derisi geliyor. Oyun sırasında terin gözlere inmesini engelleyen basketbol kafa bandı, oyuncunun konsantrasyonunun artırılmasında önemli rol oynuyor. Kullanılan bilekler ise yüzde biriken terlerin silinmesinde kullanılıyor. Fonksiyonel özelliklere sahip olan kafa bandı ve bileklik aynı zamanda oyuncuya tarz sahibi bir görünüm kazandırıyor.

Basketbol Kolluğu:

Kolun daha sabit olmasını sağlayarak atışların isabetini arttırmaya yarayan kolluklar aynı zamanda eklemlerin aşınmasını da önlüyor.

Basketbol Dizliği:

Basketbol sakatlanmalarının önünde geçmek için tasarlanan basketbol dizlikleri, dizleri kavrayarak darbelerden ve düşmelerden dolayı yaşanabilecek sorunlara karşı koruyor. Decathlon'un profetsyonel basketbol dizlikleri mükemmel kavrama sağlamasının yanı sıra nefes alan dokusuyla hareket kabiliyetini kısıtlamıyor.

Basketbol Gözlüğü:

Basketbolda top sürme olarak bilinen dribbling hareketini geliştirmek amacıyla bazı oyuncular tarafından basketbol gözlüğü kullanılabiliyor. Genellikle top sürme hareketini geliştirmek için antrenmanlar sırasında top sürmede sıkıntısı olan oyuncular tarafından tercih ediliyor.