Badminton Malzemeleri

36 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Badminton Ürünleri

Dünyada severek oynanan ve herkesin kolayca öğrenebileceği bir oyun olan badminton, özellikle gelişme çağındaki çocuklar için oldukça idealdir. Temelde tenis ya da masa tenisi gibi sporlarla benzerlik gösterse de bazı noktalarda bu sporlardan ayrılan özellikleri vardır. Özellikle yumuşak bir topla oynandığı için herhangi bir risk taşımayan badminton, her yaştan insanın yapabileceği zevkli bir aktivitedir. Sporcuları zorlamayan fakat eğlenceli bir spor olması sebebiyle özellikle son yıllarda birçok yaş grubu tarafından tercih edilen bir etkinliktir. Badminton malzemeleri fiyatları da bütçenizi sarsmayan basit ekipmanlardır.  

Badminton Nedir?

Badminton temelde kaz tüyü bir top ve 2 raketle oynanan, tenise benzeyen fakat farklılıkları olan bir spordur. Çinlilerin milattan önce 5. yüzyılda icat ettikleri Ti Jian Zi, bugünkü badminton sporunun atası sayılabilir. Badminton sahası ortasında bulunan file üzerinden topu karşı oyuncunun yarı sahasına düşürerek puan almayı amaçlayan oyun, her yaştan sporcunun oynayabileceği basit bir spordur. Badminton malzemeleri olarak sayabileceğimiz badminton raketi ve topu, oyun için gerekli ekipmanlardır. En avantajlı badminton fiyatları Decathlon top ürünleri arasında sizi bekliyor.  

Badminton Nasıl Oynanır?

Badminton teke tek oynanabileceği gibi ikişer kişilik gruplar halinde de oynanabilir. Badminton için gerekli malzemeler 2 adet badminton raketi ve kaz tüyü hafif bir toptan oluşur. Badminton sahasının tam ortasında bir adet file bulunur. Oyunun amacı badminton topunu bu filenin üzerinden geçirerek diğer oyuncunun yarı sahasına düşürmektir. Sadece servis kullanan sporcu puan kazanabilir. Genellikle 3 setten oluşan oyunun her bir seti 15 puan kazandırır. Badminton her yerde oynanabilen bir oyun olsa da topun hafifliği sebebiyle açık alanda ve rüzgarlı havada oynanması daha zor olabilir. Bu yüzden kapalı salonlarda oynanması tercih edilir. 

Badminton Kaç Kişiyle Oynanır?

Badminton 1 ya da 2 kişiden oluşan takımlar arasında oynanan bir oyundur. Teke tek oynanabildiği gibi ikişer kişilik takımlar halinde de oynanabilir. Bu yönüyle takım ruhunu da yansıtan zevkli bir spor dalıdır. 

Badminton Kaç Setten Oluşur?

Badminton kuralları bakımından oynanması oldukça basit ve net bir spor dalıdır. Oyun 3 set halinde oynanır. Her bir set 15 puandan ibarettir. Bir sette 15 puana 2 farkla ulaşan ilk taraf seti kazanmış olur. Eğer puan farkı 1 ise, 2 puan farkı olana kadar oyuna devam edilir. Servisi kullanan sporcunun topu raket ile karşı tarafa göndermesi, yani başlama vuruşu sırasında iki ayağı yerde olmalıdır. 

Badminton Kuralları Nelerdir?

Badminton kurallarını yazı ile düzenleyen ilk kişi ünlü badminton oyuncusu J. L. Baldwin’dir. Oyunun icadından beri bilinen bu kurallar düzenli şekilde yazıya aktarıldıktan sonra, 1934 yılında dünya çapında önem kazanan spor için Badminton Federasyonu kurulmuştur. Badminton oyununun temel prensibi, topu karşı tarafa geçirerek puan kazanmaktır. Yalnızca servisi kullanan sporcu puan alabilir. Oyun 3 setten oluşur ve her set 15 puandır. 2 taraf arasındaki puan farkı 2 olana kadar oyun devam eder. Oyun, hakem tarafından yazı tura atılarak başlatılır. Topun fileyi aşamaması, sahadan çıkması ya da boy hizasını aşması durumunda puan kaybı olur. Badminton sahasının eni 6,10 metre, boyu ise 13,40 metredir. 

Badminton Malzemeleri Nelerdir?

Badminton oynarken ihtiyacınız olan temel malzemeler badminton sporuna özel raket ve badminton topudur. Bu malzemeleri koyacağınız bir badminton çantası edinmeniz de kullanışlı olacaktır. Badminton oyun malzemeleri, boyu 65,5 cm olan badminton raketi ve şekli badmintona özgü bir adet toptur. Dışarıda oynanan oyunlarda plastik top tercih edilebilir fakat orijinal badminton topu kaz tüyü bir toptur. Tek tek satın alabileceğiniz gibi toplu halde de edinebileceğiniz badminton seti fiyatları bakımından da bütçeye uygun seçenekler sunar. Özellikle çocuğunuz için alacağınız badminton raketi ve topu fiyatları bütçenize uygun seçeneklerle Decathlon'un çocuk spor malzemesi ürünleri arasında bulabilirsiniz. Daha kullanışlı ve her şarta uygun plastik badminton topu fiyatları bu sporu yapabilmeniz için daha uygundur. Badminton raketi fiyatları da yine tek başına satın alırken bütçenizi zorlamayan seçenekler ile Decathlon'da sizi bekliyor.