Paten

67 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

PATEN MODELLERİ VE FİYATLARI

Paten sporuna başlamaya karar verdiyseniz, pateninizi seçmeden önce kaç çeşit paten modeli, paten çeşidi ve türü olduğunu bilmeniz size yarar sağlayabilir. Özellikle başlangıç seviyesindeyseniz, kolaylıkla kontrol edebileceğiniz bir paten seçmeniz gerekir.

Paten Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paten türü, paten alışverişine gitmeden önce seviyenizi ve patenleri hangi amaçla aldığınızı belirlemeniz çok önemli. Çeşitli paten modelleri arasından, çocuk paten, erkek paten ve bayan paten kategorilerine göz atabilir, size en uygun olanı seçebilirsiniz. Başlangıç seviyesi için ideal kabul edilen fitness paten türü daha çok spor yapmak için kullanılır. Sahil yolu gibi düz zeminler için kullanılır. Düz zeminlere ek olarak engebeli zeminlerde de kullanılabilen urban patenleri, başlangıç seviyesi için tercih edilebilirsiniz. Topuk frenleri bulunmayan slalom paten, manevra kabiliyeti yüksek bir paten türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi yüzeyde belirli aralıklarla sıralanmış koniler arasından yüksek hızda slalom yaparak geçebilmek için kullanılır. Slalom patenler başlangıç seviyesi için önerilmez. Eğer ileride patenle rampa atlayışları yapmak isterseniz, başlangıç aşamasında agresif paten tercih edebilirsiniz. Küçük tekerlekleri olan agresif patenler, yüksek yerlerden atlamak için de uygundur. Tekerlekleri diğer paten çeşitlerine göre büyük olan hız patenleri, sürücünün olabildiğince hızlı gidebilmesine olanak sağlar. Fakat bu patenler başlangıç seviyesi için önerilmez. Her gördüğünüz patenin altındaki tekerleklerin boyu, sertliği ve kalitesi farklıdır. Sizin için en uygun olanı yine sizin belirlemeniz gerekir. Tekerleklerinizin boyutunu belirleyerek işe başlayabilirsiniz.Decathlon'da paten fiyatlarını görmek için paten fiyatlarının olduğu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Çocuklar İçin Paten

Çocuk paten alırken dikkat etmeniz gereken ilk noktalardan biri çocuğunuzun bu konudaki denge becerisi olur. Artık, çok küçük yaştaki çocukların dahi kolaylıkla sürebileceği alıştırma pateni olarak bilinen paten çeşitleri piyasada yer alır. Çocuğunuz patene ilk defa başlayacaksa, 3 tekerlekli paten gibi alıştırma patenlerini tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun becerilerini ve seviyesini göz önünde bulundurarak 4 tekerlekli (inline) çocuk patenlerini de tercih edebilirsiniz. Paten sürmek denge gerektiren bir spor olduğundan, paten numarası çocukların ayağına uygun olması gerekir. Çocuğunuzun ayağına fazla büyük gelebilecek bir pateni almaktan kaçınmalısınız. Ayrıca, çocukların gelişim süreci boyunca kullanabilecekleri ayarlanabilir paten seçenekleri de bulunur. Bu patenler, çocukların ölçülerine göre 3-4 boy ayarlanabilir, böylece büyüme süreci boyunca çocukların rahatça sürebileceği patenler olur.

Paten Kullanmaya Başlamadan Önce Yapmanız Gerekenler

Başlanırken ilk olarak ne amaçlı alınacağına karar verilmesi paten ve aksesuarları alınırken kolaylık sağlar. Eğer spor amaçlı kullanmak isterseniz fitness adı verilen türünün alınması tavsiye edilir. Eğer eğlence amaçlı kullanılacak ise daha hareketli ve adrenalin dolu bir deneyim için agresif adı verilen türü kullanmanız önerilir. Fakat yeterince yetkin bir seviyeye gelinmeden agresif patenler kullanılmamalıdır. Paten alırken ayak numaraları da dikkate alınarak alınmalıdır. Normal ayak numarasından 1 veya 2 numara büyüğünün alınması tavsiye edilir. Son olarak ayakkabının kalitesine de dikkat edilmesi gerekir. Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, rahat ve kaliteli bir ürün alınmalıdır.

Önemli Paten Aksesuarları Nelerdir?

Paten kaymak, eğlenceli olduğu kadar sıkça düşüp kalkmaya da müsait bir spordur. Kask, dirsek ve diz korumaları gibi koruma ekipmanlarını takmak, tehlikeleri minimuma indirir. Bu nedenle, paten süren çocukların bu korumalıkları takmaları çok önemlidir. Dünyanın en eğlenceli sporlarından biri olan paten, vücut gelişimine de büyük fayda sağlar. Elbette, her spor gibi patene başlarken de çocukların ebeveyn gözetiminde olmasında büyük fayda var. Çocuklar, güvenli alanlarda paten kaymaya dikkat etmelidir, insanların ve trafiğin yoğun olduğu bölgelerde kesinlikle paten kaymamalıdır. Paten, ayrıca güvenli iç mekanlarda da kullanılabilir. Paten sürerken çocukların korumalıklarını mutlaka takmaları da önemli bir noktadır.