Dağcılık ve Tırmanış

91 Adet Adet

Sıralama:

Tırmanış ve Dağcılık

Tırmanış kaya veya yapay duvar üzerinde dikey yükseliş yapılan bir doğa sporudur. Spor tırmanış, geleneksel tırmanış, uzun duvar, yapay duvar, kısa kaya tırmanışı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Dağcılık, yüksek irtifada yapılan bir doğa sporudur. Bu spor dalında kayalık, kar ve buz zeminde ilerlemek için farklı teknikler kullanılır.

Yeni başlayanlar için tırmanışta gerekli ekipmanlar

Hobi amaçlı kaya tırmanışı yapanların doğada ileri seviye tırmanıcılar tarafından hazırlanmış spor rotalarda kullanmak üzere; kask, tırmanış kemeri, kaya tırmanış ayakkabısı (friction), toz torbası ve magnezyum tozu, dinamik tırmanış ipi (tam ip), ekspres, hms, emniyet aleti gibi ekipmanlara ihtiyacı vardır. Eğer bouldering (kısa kaya tırmanışı) yapmayı planlıyorsanız, şehirlerde bulunan tırmanış salonlarına kaya tırmanış ayakkabınızı ve toz torbanızı alıp direkt tırmanmaya başlayabilirsiniz; eğer şehir içi size göre değilse, doğal kısa kaya bloklarında güvenliğiniz için “crash pad” kullanarak tırmanabilirsiniz.

Dağcılıkta gerekli ekipmanlar

Dağlara adım atmadan önce, doğru malzeme seçimi son derece önemlidir. Sıcak tutan bir polar, su geçirmez ceket, dağcılık pantolonu, dağcılık botu, nefes alan içlikler, eldiven, termal çoraplar, 30 litreden büyük bir çanta, bere, kask, güneş gözlüğü v.b. ekipmanların yanı sıra kişisel malzemelerinizi yanınıza almayı unutmayın. Bunun yanı sıra eğer çadırda kalıp teknik bir rotayı tırmanmayı planlıyorsanız; gittiğiniz iklime ve mevsime uygun bir uyku tulumu ve mata, rota seviyesine uygun kazma ve krampona, sadece rotada kullanmak üzere 10 – 30 litre arası bir zirve çantasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil