Av Malzemeleri ve Ekipmanları

170 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Avcılık Sporu

Avcılık, insanlığın avcı-toplayıcı topluluklar halinde yaşadığı ilk dönemlerinden beri karınlarını doyurmak ve hayatlarını idame ettirmek için başvurdukları bir yöntemken, günümüzde belirli kurallar çerçevesinde yapılan ve pek çok çeşidi bulunan bir spor türünün genel adıdır.

Avcılık Nedir?

Avcılık, çok çeşitli yöntemlere sahip olan, başlangıçta gıda, giyecek ve barınma amaçlarıyla öldürülen av hayvanlarından yararlanmak üzere yapılırken zamanla bir spora dönüşen aktivitedir. Avcılıkta en önemli iki yöntem tuzak kurma ve birebir avlama yöntemleridir. Bu yöntemlerden en çok tutulanı ise birebir avlanmadır. Zira iz sürme, avı bulma, takip etme, hedefe yaklaşma, nişan alma ve atış gibi pek çok farklı disiplinin birbiri ardına kusursuzca yapılması ilkesine dayandığından daha zorlu ve beceri gerektiren bir avlanma yöntemi olduğundan tercih edilir.

Avcılık, Trap Atışı & Doğa Gözlemciliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Avcılıkta hedefte canlı bir av varken, trap atışında canlı av kullanılmaz. Ayrıca avcılık doğal bir yaşam alanında sürekli bir devinim ve hareketlilik gerektirirken trap atışında daha önceden hazırlama yapılan bir bölgede atış yapılır. Trap atışı güvercin gibi kuş türlerini havada vurmak üzere gelişmiş, ancak daha sonradan uçan diskleri belirli mesafelerden ve belirli aralıklarla vurma üzerine evrilmiştir. Trap atışı günümüzde avcılık sporunun alt dallarından birisi olarak kabul edilir. Doğa gözlemciliği ise avcılıktan farklı olarak hayvanları avlamak yerine onları kendi habitatlarında izlemeyi ve incelemeyi esas alır.

Avcının avlanmanın son aşaması olan atışa kadar hedef karşısında kendini gizleyebilmesi çok önemlidir. Bu nedenle kamuflaj giysilerinizi çok doğru seçmelisiniz. Kamuflaj elbiselerinin çok çeşitli ortamlarda ve durumlarda kullanılması gerektiğinden kaliteli, su geçirmez, dış etkenlere ve mevsimsel değişimlere dayanıklı olmaları şarttır. Doğa gözlemciliği de hedefe nişan alma ve hedefi vurma dışında aynı disiplinleri gerektirdiğinden bu tarz giysiler doğa gözlemcileri için de gereklidir.

Av Sezonları Ne Zamandır?

Avcılık ancak Avcılık ve Atıcılık Federasyonu'nun belirlediği kanun ve kurallar çerçevesinde yapılabilen bir aktivitedir. Bunun dışındaki tüm avcılık faaliyetleri "kaçak avcılık" olarak nitelendirilir ve büyük cezai yaptırımları vardır. Avlanacak hayvan türleri ve ne zaman avlanacakları da Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl toplanan bir komisyon tarafından özel olarak belirlenir. Avcılık belgesi gibi belgelerle kanıtlanmış çeşitli izinleri bulunanlar, bu tarihlerde belirlenen bölgelerde ve belirlenen sayıda avlanma iznine sahip olur. Ülkemizde belirlenen dokuz ayrı bölgede farklı avlar için farklı tarihler verilse de genel olarak av sezonları şöyle sıralanabilir:

Tilki, tavşan ve kaya sansarı gibi avlar için ekimin ortasından ocak ayının başına kadar,

Yaban domuzu ve çakal için ağustosun ortalarından mart ayı başlarına kadar,

Bıldırcın ve üveyik gibi kuşlar için ağustosun sonundan kasım ayının ortasına kadar,

Keklik ve türevleri için ekim ayının ortalarından itibaren ocak ayı başlarına kadar,

Balıklar ve deniz canlıları için eylülün başından mayıs ayı ortasına kadar sezon devam eder.

Ayı, geyik, karaca gibi memelilerin avlanması yasak olup özel izinler gerektirir.

Avcılıkta Kullanılması Gereken Ekipmanlar ve Malzemeler Nelerdir?

Avcılıkta en önemli ekipman tüfek olsa da, diğer yardımcı ekipmanlar da oldukça gereklidir. Avcılık sporunun doğasında çeşitli ve birbirinden farklı özelliklere sahip doğal ortamlarda bulunulması gerektiğinden özellikle kamuflajlı pantolon, mont ve botlar en önemli ekipmanlar arasındadır. Ayrıca yoğun yağmur ve çamur olan mevsim koşullarında yağmurluk ve çizmeler olmazsa olmazlar arasındadır. Bunların dışında özellikle sürek avlarında avcıların çok işine yarayacak avcı sırt çantası da özenle seçilmelidir. Dürbün ve eldiven gibi diğer yardımcı ekipmanlar ile birlikte; kampçılıkta kullanılan bıçak, çadır, fener ve çok amaçlı çakı gibi malzemeler de avcılık ile ilgilenenlerin yanlarında hazır bulundurması gereken malzemeler arasında gösterilebilir. Av yapılacak alanın dışında av tüfeklerinin açık şekilde taşınması kanunen yasak olduğundan ve silahı dış etkenlerden koruma imkanı sağladığından silah taşıma kılıfı da avcılar için önemli malzemelerden biridir. Bere, maske, polar ve kazak gibi avcılar için özel olarak üretilen kıyafetler, hem soğuk, karlı mevsimlerde veya yüksek irtifalarda olası sağlık sorunlarının önüne geçer hem de konfor sağlar. İster avcılık, isterseniz trap atışı ve doğa gözlemciliği yapmak isteyin, Decathlon'da rahatlıkla bulabileceğiniz avcılık ve kamp malzemeleri ile dilediğiniz aktiviteyi en uygun koşullarda gerçekleştirebilirsiniz.