Dalış - Su Altı Sporları Ürünleri

210 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Dalış ve Su Altı Sporları

Sınırlarınızı zorlayabileceğiniz bir spor mu arıyorsunuz? Yoksa su altı sporlarıyla ilgileniyorsunuz ve daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte size rehber niteliğinde bir yazı... Dünyanın en çok talep gören sporları arasında önemli bir paya sahip olan su sporları; heyecan ve su altı dünyası hakkında merak edilenleri gideriyor. Tıpkı diğer sporlarda olduğu gibi bu sporda da kendinize dikkat etmeniz ve odaklanmanız gerekiyor. Fakat yalnızca bu da yeterli olmuyor. Deniz altında istenmeyen durumlarla karşılaşmamanız için su altı spor ekipmanları konusunda seçimlerinizi doğru yapmanız tavsiye ediliyor. Bunu yapabilmeniz için ise göz ardı etmemeniz gereken bazı noktalar öne çıkıyor. 

Su Altı Ekipmanı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Su altı sporlarında odaklanma ve hazırlıklı olma diğer sporlara göre çok daha önemli olduğu için işinizi şansa bırakmamanız gerekiyor. Bu sebeple de dalış maskeleri, zıpkın ve wetsuit gibi ekipmanların seçimine özen göstermeniz gerekiyor. Bu seçimi yaparken malzemeleri belli bir kalitenin üzerinde olacak şekilde tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü su altında karşılaşabileceğiniz standart olmayan durumlara karşı hazırlıkları olmanız kendinizi daha rahat ve güvenli hissetmenizde rol oynuyor.

Kullanılan giyilebilir ekipmanları satın alırken vücudunuzu ideal bir sıkılıkta sarmasına dikkat etmelisiniz. Bu sıkılığın sizi rahatsız etmemesi ancak suyun sirkülasyonunu da engellemesi gerekiyor. Bununla birlikte amatör veya profesyonel bir sporcu olarak malzeme tercihi yapmanız da işlerinizi kolaylaştırarak daha zevkli bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Bir diğer deniz sporları ekipmanı olan deniz ayakkabıları, su altında kesikleri ve aşınmaları önlemenizi sağlayacağı için bu ürünleri tercih ederken de özellikle tabanının sert olmasına dikkat etmeniz öneriliyor.

Su Altında Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Su altının rahatlatıcı doğası ve merak uyandıran gizemli dünyası, eğlence unsurlarıyla bir araya geldiğinde ortaya çok sayıda kişinin yaptığı sporlar çıkıyor. Peki su altı sporları nelerdir? Su altı dünyasında yapılan sporlar arasında su altı futbolu, su altı hokeyi, su altı buz hokeyi ve su altı ragbisi bulunuyor. Bu sporların zorluğu diğerlerine göre daha az oluyor. Ancak daha fazla heyecan duymak isteyenlerin yaptığı ekstrem su altı sporları da bulunuyor. Bu noktada da dalış öne çıkıyor. Bu spor da kendi içerisinde tüplü veya tüpsüz olma durumuna göre ikiye ayrılıyor. Herhangi bir tüp kullanılmadan gerçekleştirilen dalışlara serbest dalış denirken, tüp kullanılarak yapılan dalışlar ise tüplü dalış (scuba) olarak biliniyor. Bunların haricinde içinde yine bir miktar adrenalin bulunduran sporlar arasında zıpkın balıkçılığı da yer alıyor. Tüm bu sporların ortak noktasında ise suyun rahatlatıcı gücü yer alıyor.

Dalış Ekipmanlarında Kontrol Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dalış konforunuzu ve dalış güvenliğinizi sağlayabilmek için kullandığınız ekipmanlara özen gösterneniz büyük bir önem arz ediyor. Bu sebeple dalış yapmadan önce hem kendi ekipmanlarınızı hem de eşinizin ekipmanlarını gözden geçirerek bir sorun olmadığına emin olmanız gerekiyor. Bununla birlikte tüm ekipmanları nasıl kullanacağınıza da hakim olmalısınız. Aksi taktirde su altında beklenmedik bir durumla karşılaşmanız, panik yapmanıza sebep olarak istenmeyen sonuçların oluşmasına sebep olabiliyor.

Dalış Yapmak İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Tutkuyla seveceğiniz dalış sporunu yapabilmeniz için öncelikli olarak sahip olmanız gereken bazı dalış ekipmanları bulunuyor. Sağlıklı bir şekilde bu sporu yapabilmeniz için bu ürünleri satın alarak kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor.

  • Su altında düşük sıcaklıklarda bile dalış yapabilmenize olanak sağlayan wetsuitler, kullanılması tavsiye edilen ürünler arasında yer alıyor.
  • Dalışın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için bulundurmanız gereken dalış malzemeleri arasında maske yer alıyor. Maskeler sayesinde etrafınızı görmeniz kolaylaşıyor ve böylelikle hem daha güvenli hem de daha sağlıklı bir şekilde sporunuzu yapabiliyorsunuz.
  • Sahip olmanız gereken malzemelerden bir diğeri de şnorkel olarak öne çıkıyor. Bu ekipman hem tüplü hem de tüpsüz dalışlarda kullanılıyor.
  • Dalış esnasında rahat hareket edebilmeniz oldukça büyük bir önem taşıyor. Bunun için ise palet kullanmanız gerekiyor.
  • Regülatör su altında nefes almamızı sağlayan önemli bir ekipmandır. Bu sebeple olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.
  • Havayı depolayıp su altında kullanmamızı sağlayan dalış tüpleri tüplü dalış ekipmanlarının önemli bir parçası oluyor.