Bale ve Modern Dans

27 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Bale, Modern Dans

Yüzyıllardır yapılan klasik formu ile geleneksel dansların ilk sırasında olan bale, zarafeti ile oldukça etkileyicidir. Bale denilince akla disiplin, özveri, emek ve sabır isteyen kurallar bütünü gelir. Dansların atası olarak adlandırılan bale ve modern dans, farklı yüzyıllarda ortaya çıkmıştır. Bale eğitimi, küçük yaşlardan itibaren alınmaya başlanır. Fakat modern dans, her yaşta öğrenilebilen bir türdür. Bale daha kurallı iken; modern dans özgürlüğün adımlarıdır.

Bale Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada asilliğin ve dinginliğin sembolü olarak kabul edilen bale, Rönesans döneminde İtalya tarafından dans tarihine armağan edilmiştir. Mim sanatçılarının tiyatro ve halk danslarında kullandıkları küçük adımlar ile ortaya çıkmış olan bale, kibar ve ritmik figürleri içinde barındıran bir danstır. Geleneksel yöntemler ve kendine özgü teknikler ile gerçekleştirilen dansın en güçlü yanı, müziğin ve dekorun hareketler ile uyumlu bir bütünlük sağlamasıdır. Vücudunuzun tüm ağırlığını parmak uçlarına verdiğiniz dans türünde sıkı ve düzenli bir çalışma süreci sizi beklemektedir. Tiyatro öğelerini de içerisinde barındıran balede oyunculuk yeteneği artı puan kazanmanızı sağlar. Klasik müziğin ritmi ile yapılan dansın eğitmenler tarafından belirlenen bir koreografisi ve hikayesi vardır. Zenginlik ve asaletin göstergesi olan bale, pek çok dansçı ile birlikte yapılır.

Bale Yaparken Ne Giyilmelidir?

Balenin olmazsa olmaz bale aksesuarları ve kıyafetleri, dansın zenginliğini ve asilliğini kanıtlar. Abartılı makyajlar ve renk kullanımları, farklı modellerde bale kıyafeti çeşitleri dans ederken fiziksel dengenizi koruyabileceğiniz ürünlerdir. bale kıyafetleri, detayları içeren tasarımlara sahiptir. Yetişkin ve çocuk olarak ikiye ayrılan kıyafetler kolaylıkla bulunur. Bale kıyafetleri tütü etek, bale taytı, bale ayakkabısı, bale çorabı ve pek çok farklı kostümden oluşur. Bale eteği, tütü etek ile karıştırılmaması gereken ve genellikle antremanlarda giyilen bir kıyafettir. Gösterilerde veya çalışmalarınızda giyebileceğiniz bale mayosu, bedeninizi sararak zarif görünmenizi sağlar. Ayrıca mayo, bale çorabının da üzerine giyilerek rahat hareket etmeniz düşünülerek tasarlanmıştır. Bale ayakkabısı ile birlikte giyilen bale çorabı, tamamlayıcı bir giysi olup terletmeyen bir kumaştan yapılmalıdır. Parmak uçlarında yapacağınız dans için tercih edeceğiniz bale ayakkabısının parmak uçlarınızı rahatsız etmeyen bir malzemeden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bale taytı ise kolaylıkla esnemenizi sağlayan ve terlemelerden dolayı sorun yaşamayacağınız bir kumaştan üretilmelidir. Dans ederken kıyafetlerinizin kalitesi ve size sağlayacağı kolaylıklar dansa teşvik eder.

Bale Eğitiminin Çocuk Gelişimine Faydası Nelerdir?

Bale eğitiminin çocuk gelişimine fiziksel ve ruhsal açıdan pek çok etkisi vardır. Olumlu etkileri ile tüm hayatları boyunca başarı ve mutluluk getiren bale, fiziksel olarak omurilik yapısını geliştirir. Bale eğitimini alan çocukların vücutları daha esnek, güçlü ve zarif olduğu gibi kasları da güçlenir. Çocuklarınızın boyu sağlıklı bir şekilde, daha hızlı uzar ve gelişir. Kendi vücudunu tanımasını sağlayan bale, duruş bozukluklarının önüne geçer. Bacak deformasyonu, içe basma ve taban düşüklüğü gibi sorunların iyileşmesini sağlar. Müzik kulağının ve bilgisinin gelişmesini sağlayan bale, çocuklarınıza grup halinde çalışmayı öğretir. Çocuklarınızın eğlenme ve öğrenmeyi bir arada yaşamalarını sağlayan bale, onlara sosyalleşmenin ve sorumluluk almanın keyfini yaşatır. Bale eğitiminin içerisinde sağlıklı ve dengeli beslenme de yer aldığı için planlı ve programlı bir yaşamı öğrenerek bu hayat tarzının getirilerini yaşarlar. Ruhsal faydaları içerisinde yer alan soyut düşünme becerisi, dans sayesinde gelişir. Müziğe göre hareket etme, konsantrasyon, yön bulma becerileri ile çocuklarınızın zihinsel gelişimlerine hız katar. Dünyayı sorgulamayı ve yorumlamayı öğreten bale sayesinde çevrelerinde olan bitenin farkına varırlar.

Baleye Başlamak İçin En Uygun Yaş Nedir?

Baleye olabildiğince erken yaşta başlamak öğrenme hızının artmasına neden olur. Önerilen yaş aralığı 3 ile 11 arasında olduğu için çocuğunuza destek olmak size düşer. Çocuğunuzun dansa ilgisini ve yeteneğini erken yaşta fark etmek size bağlı olduğu için doğru eğitimi almaları da sizinle ilgilidir. Bale eğitimi, uzun ve zorlu bir süreç olduğu için çocuklarınız vücut gelişimlerini tamamladığında başlamalarında fayda vardır. Ayrıca bu uzun süreci sorunsuz geçirebilmeleri için çocuklarınızın ruhsal ve fiziksel yapılarının uygun olduğu yaşta eğitime başlamaları gerekir. Bale kursları 3 ile 4 ve 4 ile 6 yaş aralığında olan çocukları ön hazırlık kursuna alsalar da, gelişimini tamamlamayan çocukların eğitime başlaması önerilmez. İstisnai olarak, yeteneği olan çocuklar belirtilen yaş aralığından önce de bale eğitimine başlayabilir. Eğitmenler tarafından karar verilen başlama yaşı çocuğunuzun potansiyeline göre de farklılık gösterir. Kız ve erkeklerde değişmeyen yaş, çocuğun yeteneği ve gelişimine bağlı olarak değişir.