Eliptik Bisiklet

9 Adet Adet

Sıralama:

  • Seçiminiz: (0) Filtreleri kaldır
  • Fiyat

  • Kullanıcı Yorumu

Eliptik Bisiklet Nedir?

Larry D. Miller tarafından icat edilen ve 1990'lı yıllarda hayatımıza giren eliptik bisiklet, adını makine üzerinde yapılan egzersizle elips şeklinin çizilmesinden alır. En işlevsel fitness ekipmanlarından biri olan eliptik bisiklet modelleri sadece spor salonunda değil, evinizde de bulundurabileceğiniz fitness ekipmanlarından biridir. Evinizde yeterli alanınız varsa spor salonuna gitmeden de eliptik bisikletinizle düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Eliptik bisiklet modelleri, çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Alet, ayakta durarak yürüme, koşma ve basamak çıkma gibi hareketlerin yapılmasını sağlar. Yani eliptik bisiklet, koşu bandı, egzersiz bisikleti ve merdiven tırmanma hareketlerini bir araya getirir. Eliptik bisiklet sayesinde eklemlerinizi zorlamadan, hafif ya da yoğun şiddette egzersiz yapabilirsiniz.

Eliptik Bisiklet Hangi Kasları Çalıştırır?

Hem ileri hem geri çalışma özelliğine sahip modelleri bulunan eliptik bisikletler, egzersiz doğru bir şekilde yapıldığında, vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırır. Eliptik bisiklet sayesinde alt ve üst vücut egzersizi yapabilir; quadriceps, göğüs, sırt, triceps, biceps, kalça ve baldır gibi birçok kası aynı anda çalıştırabilirsiniz. Eliptik bisiklette pedal hareketleri uyluğun ön kısmındaki quadricepsleri çalıştırmak için oldukça etkilidir. Eğim artırma özelliği bulunan eliptik bisiklet, hamstring kaslarını da oldukça çalıştırır. Pedallara kuvvet uygulama, gluteus maximus yani kalça kaslarını güçlendirir. Eliptik bisiklet egzersizleri triceps kasları, göğüs ve kol kasları gibi üst vücut kaslarını da belli bir dereceye kadar kuvvetlendirir. Egzersiz boyunca karnınızı sıkarsanız karın kaslarınızı daha da güçlendirebilirsiniz.

Ancak üst vücut kaslarınızı güçlendirmek için eliptik bisiklet egzersizini üst kısmı daha yoğun bir şekilde çalıştıran egzersizlerle desteklemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Eliptik Bisiklet Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eliptik bisiklet kullanırken omuzların geride, kalça, diz ve ayak bileklerinin hizada olması, ağırlığın vücudun iki tarafında eşit dağıtılması, kambur durulmaması ve karın kaslarının sıkı olması önemlidir. Eliptik bisiklet egzersizlerini hem erkek hem kadın sporcular rahatlıkla yapabilir. Kullanımı oldukça basit olan ve birçok hareketin birleşiminin yararlarını sunan eliptik bisiklet, kondisyon kazanmak, kalori yakmak, kilo vermek, fit bir vücuda kavuşmak ve yürüme alışkanlığı edinmek gibi birçok fayda yaratır. Eviniz için satın alacağınız eliptik bisiklet ise tüm bu faydalara ev konforunda kavuşmayı vadeder. Ancak eliptik bisiklet seçerken kullanım amacınıza ve gereksinimlerinize uygun modelleri tercih etmeniz gerekir. Bunun için öncelikle eliptik bisiklet çeşitlerini araştırmalısınız. Bazı modeller kilo vermeye, bazı modeller kondisyon depolamaya yöneliktir. Bu nedenle eliptik bisiklet seçerken önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı doğru belirlemelisiniz.

Eliptik bisiklet seçiminde kilometre sayacı olan modelleri tercih edebilirsiniz. Kilometre sayacına sahip aletler, evde spor yapmak için hazırladığınız çalışma programını takip edebilmenize olanak tanır. Böylece kendinize bir rutin oluşturabilir, ara hedeflerinize ulaştıktan sonra kilometre hedefinizi artırabilirsiniz. Kendinizi farklı zorluk derecelerinde test etmek istiyorsanız vitesli eliptik bisiklet modellerini incelemeye ne dersiniz? Vitesli modellerde vitesi yükselterek pedal çevirmeyi zorlaştırabilirsiniz. Bu vitesli eliptik bisikletler kondisyon kazanmak isteyen ya da uzun zamandır profesyonel olan kullanıcıların beklentilerini karşılar.

Kullanım amacı gibi eliptik bisiklet fiyatları da eliptik bisiklet seçerken dikkate alınması gereken unsurlar arasındadır. Fiyat karşılaştırması yaparken aleti günde ne kadar kullanacağınızı, bisikletin garanti süresini ve bütçenizi göz önüne almalı, basit bir fayda-maliyet analizi yapmalısınız. Eliptik bisiklet fiyatları modele ve fonksiyonlarına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle karşılaştırma yaparken kullanım amacınızı da dikkate almalısınız. Decathlon, her bütçeye hitap eden eliptik bisiklet fiyatları ile tüm sporseverlerden tam not alır. Decathlon güvencesi ile siz de evinizde spor yapmanın rahatlığını yaşamaya hemen başlayın!

Kondisyon Spor Bisikleti

Spor yapmak için spor salonuna gitmeye zaman bulamıyorsanız evinizde spor yapabilirsiniz. Evde düzenli olarak spor yapmak için uygun ortam oluşturarak sporu hayat tarzınız haline getirebilirsiniz. Kondisyon bisikleti de evde kullanabileceğiniz en faydalı spor aletlerinden biridir. Kondisyon bisikleti egzersizleri ile hem kaslarınızı güçlendirebilir hem de kilo verebilir ve formda kalabilirsiniz.

Kondisyon Bisikleti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kondisyon bisikletleri kapalı ve kısıtlı alanlarda kullanılabilecek en verimli spor aletleri arasında yer alır. Farklı boyutlara ve özelliklere sahip kondisyon bisikletleri arasından sizin için en uygun olanı seçerek evde spor yapmanın rahatlığını keşfedebilirsiniz. Kondisyon bisikleti seçerken öncelikle hangi kaslarınızı çalıştırmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Kondisyon bisikletlerinin yatay, dikey ve eliptik olmak üzere üç farklı modeli bulunur. Bu modeller farklı kasları çalıştırır..

Dikey kondisyon bisikletlerinde hareketsiz bir tutunma alanı, oturma kısmı ve pedallar bulunur. Sadece bacak ve karın kaslarınızı çalıştırmak istiyorsanız dikey kondisyon bisikletlerini tercih edebilirsiniz. Yatay kondisyon bisikletlerinde hareketsiz tutunma alanı yaslanmayı sağlayan ve sırtınızı destekleyen oturma alanı ile tamamlanır. Yatay bisikletlerde pedallar oturma hizasından daha ileride bulunur. Yatay kondisyon bisikleti modelleri ile bacak kaslarınızı etkili bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Bisiklet sürme ve yürüme egzersizlerinin yapılabildiği eliptik bisikleti modelleri ise çalışma şekli ile diğer kondisyon bisikletlerinden farklıdır. Eliptik bisiklet egzersizleri kolların ve bacakların birlikte hareketi sonucu tüm vücuda etki eder. Ters pedal çevirme olanağı da sunan eliptik bisikletler farklı kasların çalışmasını sağlar. Oturma kısmı olmayan eliptik bisiklet modellerinde kaslar daha yoğun çalışır.

Kondisyon aleti seçerken harcamak istediğiniz eforu da göz önüne almalısınız. Kondisyon bisikletleri mekanik ve manyetik olmak üzere iki farklı prensiple çalışır. Mekanik çalışma prensibine sahip aletlerde pedallar uygulanan güce göre ritim kazanır. Bu tür bisikletler üst düzey efor sarf etmenizi sağlar ancak zorluk derecesini ayarlamanıza izin vermez. Manyetik kondisyon bisikletlerinde ise zorluk ayarı değiştirilebilir. Böylece kondisyonunuz arttıkça zorluk seviyesini artırarak daha verimli çalışabilirsiniz.

Kondisyon Bisikleti Hangi Kasları Çalıştırır?

Kondisyon bisikletleri modellerine göre farklı kasları çalıştırır. Dikey bisiklet modellerinde üst bacak kasları ve karın kasları aktiftir. Dolayısıyla dikey kondisyon bisikleti egzersizleri yoğun olarak bacak kaslarınıza etki eder. Oturma esnasında yaslanma desteği bulunan yatay kondisyon bisikletlerinde üst bacak kasları çalışır. Dikey ve yatay bisiklet modelleri bölgesel etki alanına sahipken, eliptik kondisyon bisikletlerinin çalıştırdığı bölge daha geniştir. Elle tutunma kısmının da hareketli olduğu eliptik bisiklet ile yapacağınız egzersizler kol kasları, omuzlar, üst vücut kasları, dolaylı olarak karın kasları, kalçalar ve uyluklar, diz arkası ve alt bacak kaslarının çalışmasını sağlar.

Kondisyon Bisikletinin Zayıflamaya Katkısı Nedir?

Kondisyon bisikleti egzersizlerinin vücut direncini artırmak, kan basıncını kontrol altına almak, yüksek tansiyon riskini azaltmak, vücudu şekle sokmak, eklemleri rahatlatmak, endorfin salgısını artırarak stresi azaltmak gibi birçok faydası vardır. Kilo vermeye ve zayıflamaya yardımcı olmak da en bilinen faydalardan biridir. Kondisyon bisikleti egzersizleri ile zayıflama amacınıza uygun olarak yeterli şekilde kalori yakabilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız kondisyon bisikleti egzersizleri fazla kilolarınızdan kurtulmanıza ve zayıflarken forma girmenize destek olur. Kalori yakma hızı ise egzersizlerin zorluk derecesine göre değişir. Ayrıca eliptik bisiklet egzersizlerinde bacak ve kolların koordineli bir şekilde birbirini zorlaması kalori yakmayı hızlandırır. Kondisyon bisikletlerinde hafif eğim kullanmak da daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Ön kısmında fonksiyon ekranı bulunan modeller sayesinde mesafe, hız ve harcanan kalori değerlerinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Evde spor yapmanın keyfini yaşamanıza olanak tanıyan kondisyon bisikletleri, en uygun kondisyon bisikleti fiyatları ile Decathlon'da sizi bekliyor.