Fitness Kardiyo

159 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Fitness Nedir?

Fitness genellikle ülkemizde vücut geliştirme sporu ile karıştırılan ancak kelime anlamı "fiziksel uygunluk" olan spordur. Daha çok günlük hayatta zindelik ve fiziksel uygunluğu artırmak için yapılan egzersizlerin yer aldığı spor çeşididir. Fitness yaparken ağırlık egzersizleri ile, belirli kas gruplarının ya da bütün kasların, tek tek ya da kas gruplarıyla beraber, aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır..

Kardiyovasküler Egzersizler

Kardiyovasküler egzersizler ya da kısaca bilinen adıyla kardiyo, yüksek kalp ritminde tekrarlayan hareketlerle yapılan egzersizler bütünüdür. Bu tip egzersizlerde kas liflerini geliştirme ana hedef değil dolaylı şekilde ve sınırlı erişilen bir sonuçtur. Kardiyo egzersizlerinin temel hedefi kalp-damar sisteminin performansını artırmak, aerobik ve anaerobik egzersizlerle kasların dayanıklılığını ve kondisyonunu artırmaktır. Önemli kardiyo egzersizlerine örnek olarak yüzme, koşu, bisiklet sürmek, yürüyüş ve ip atlama gibi sporlar gösterilebilir.

Fitness Kardiyo Ağırlık Antrenmanları

Fitness en çok vücut geliştirme (body building) ile karıştırılmaktadır. İkisi arasındaki farkı anlamak ve sporun ona uygun şekilde yapılması çok önemlidir. Fitness yaparken ağırlık egzersizleri ile, belirli kas gruplarının ya da bütün kasların, tek tek ya da kas gruplarıyla beraber, aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün spor dallarında fitnessta kullanılan egzersizler yer alır ya da bir spor dalına özel egzersizler fitness yaparken kullanılabilinir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için yapılan egzersizlerin pek çoğu fitness egzersizleri olarak da kullanılmaktadır.