Kuzey disiplini yürüyüşü ayakkabısı seçimi neye göre yapılır?


Kuzey disiplini yürüyüşü sırasında 1 saatte yaklaşık 6000 adım atarız. 

Her adım vücut ağırlığının 1 ila 1 buçuk katını kaldırır. Bu da, ayakkabının 12 ila 34 ton taşıması gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, kuzey disiplini yürüyüşü ayakkabısı seçimi çok önemlidir. 

Seçeceğiniz kuzey disiplini yürüyüşü ayakkabısı yüksek veya düşük gövdeye sahip olabilir. Ancak tüm modellerin; hafif, sağlam ve hava alan malzemelerden üretilmiş olması gerekmektedir.
Ayağın incinmesini önlemek için ayakkabıların uç kısmında genellikle dolgu malzemesi bulunur. Bu nedenlei, kuzey disiplini yürüyüşü ayakkabılarının kalıpları biraz küçük olur. Bu nedenle, kendi ayak numaranızdan yarım numara büyük almakta çekinmeyin. 

Ayrıca, ayakkabınızın yürüyüşlerinizi kolaylaştırmak için hafif ve esnek malzemelerden yapılmış olması gerekmektedir. Yer tutuşu yüksek olan ayakkabı tabanı her türlü zeminde rahatça yürümenize yardımcı olur. Son olarak sert yapılı ayakkabılar, ayağınızı darbelere karşı korur. 

Aşağıda, ayakkabınızı seçerken dikkate alabileceğiniz farklı kriterler mevcuttur:

İyi bir ayakkabının özellikleri: ▲ Sayfa başı

Tabanın yapısı

Ayakkabı tabanında, her türlü zeminde rahat yürümeyi sağlayan krampon veya tırtıkların bulunması çok önemlidir. 

- Yollarda, patika yollarda ve parklarda rahat yürümenize engel olmayacak hafif tırtıklı ayakkabılar seçmenizi öneriyoruz.
- Daha engebeli yollarda yürüyecekseniz, yer tutuşu yüksek kramponlu ayakkabılar seçmelisiniz.

Topuk

Ayakkabının topuk kısmı her adımda kullanıldığı için büyük önem taşır. Ne kadar hızlı yürürseniz, ayağın yerle yaptığı açı o kadar artar. İyi bir ayakkabı topuğu adımlarınızı zorlamaz ve rahatça yürümenizi sağlar.

Tabanın ön kısmındaki kıvrım

Ayakkabı tabanının ön kısmındaki kıvrım ayak parmaklarınızın rahat etmesi için önemlidir. Taban ne kadar düzse, parmaklarınızın üst kısmı o kadar fazla ayakkabı gövdesiyle temas eder.

 

Esneklik: ▲ Sayfa başı

Performansı yüksek ayakkabı esnek ayakkabıdır. Sert tabana sahip ayakkabı adımlarınızı zorlaştırır ve ayağınızı yorar. Esnek tabana sahip ayakkabı adımlarınıza eşlik eder ve konforlu bir yürüyüş sunar.

Asfalt yoldan çıktığınız zaman yollar engebeli ve kıvrımlı olabilir. Ayağınızı burkulma ve incinme riskine karşı koruyucu bir ayakkabı alın. 
- Ayağınızın dengesini korumak için Decathlon geniş tabanlı ayakkabı almanızı öneriyor. Bu tür ayakkabılar ayağınızı kavrar ve destekler.
- Ayakkabının gövdesi de ayağınızı sıkıca kavramalıdır. Aynı zamanda, daha fazla konfor için ayakkabının ayağınızın şeklini alması gerekmektedir.

 

Darbe emicilik: ▲ Sayfa başı

Darbe emici özellik, ayakkabının yürüyüş sırasında ayağı darbelere karşı korumasıyla ilgilidir. Ayakkabının darbe emici özelliği ne kadar fazlaysa ayak iskeletinin maruz kaldığı darbeler o kadar azalır. Ancak darbe emicilik özelliği çok yüksek olan ayakkabı ayak hareketlerini zorlar ve ayağı yorar.

Ayakkabı numarası: ▲ Sayfa başı

Yürüyüş sırasında ve sonrasında ayağınızın şişme ihtimali yüksektir. Ayağınıza en uygun ayakkabıyı almak için ayakkabıyı egzersiz sonrasında veya gün sonunda denemenizi öneriyoruz. 

Ayrıca, ayakkabıyı kuzey disiplini yürüyüşü sırasında kullandığınız çoraplarla denemenizde fayda vardır.

Termal konfor: ▲ Sayfa başı

Ayağın ayakkabının içinde terleme yapması çok kötü bir histir. Termal konfor denildiğinde aşağıdaki unsurlar söz konusudur: 

- Bazı malzemler, ayağınızın ayakkabı içerisinde rahat nefes almasını,terin dışarı atılmasını ve ayakkabının içerisine taze hava girmesini sağlar. 
- Ayakkabınız size küçük geliyorsa, ayağınız terleme yapabilir. Doğru ayakkabıyı seçen sporcu bu tür sorunlarla karşılaşmaz.
- Ayakkabınız düşük gövdeye sahipse, havalandırması çok daha rahat olur.