YELKEN TEKNİK BİLGİLER:


Rüzgar almayan bir ürünün artısı nedir?
Rüzgardan korunmak oldukça önemlidir. Hareket halinde veya hareketsiz olsun vücudun sıcak tutulması gerekir. Hissedilen sıcaklığı ölçen 'Windchill' modellere göre : satte 30km ile esen 5°C rüzgarın hissedilen sıcaklığı 0°C olacaktır.
▲ Sayfa başı

Parlak kırmızı veya sarı kapüşonun önemi nedir?
Parlak ve canlı renkler normal renklerden daha fazla görülebilir ve dikkat çeker. Kişinin görüşebilirliğini arttırmak amacıyla abzen bu tarz yöntemlere başvurulabilir. Özellikle tekne üzerindeki kişilerin diğerleri tarafından görülebilmeleri için parlak renkler oldukça önemlidir.
▲ Sayfa başı

Montların üzerine neden fosforlu parçalar yerleştirilir?
Kişinin gece daha rahat görülebilmesi için başvurulan yöntemlerden birisi de yakaya, bileklere, kapüşona veya omuzlara parlak yamalar takmaktır. Bu saydığımız bölümlerden başka yerlere takmak gereksizdir çünkü diğer kısımlar güvenlik yeleği giyince kapanır.
▲ Sayfa başı

Kumaş kaplama ve 3 katman nedir?
3 katmandan oluşan kaplama (yapıştırma) sandviç yapıya sahip kumaş: ince hidrofil (vücut tarafından oluşturulan terin dışarı atılmasını sağlar) kumaşın üzerine, nefes alan (terin dışarı atılmasına katkıda bulunur) membran kaplama ve su kaydırıcı dış kaplama eklenerek elde edilen kumaştır. Çabuk kurur.
▲ Sayfa başı

Su geçirmezlik nedir?
Bu, bir kumaşın suya karşı dayanıklığını ifade eder. Bu dayanıklılık da yapılan belirli testlerle belirlenir. Bir ürünün ortalama su geçirmezlik seviyesi 1000 mm ile 2000 mm arasında değişir. Geliştirdiğimiz ürünlerin su geçirmezlik seviyeleri ise 2000 mm ile 10000 arasındadır. Ürünlerimiz çok kötü hava koşullarına bile dayanıklıdır. Buna örnek olarak 900 ürün ailesini verebiliriz.
▲ Sayfa başı

Su geçirmezlik testi nedir?
Farklı hava koşullarını temsilen, belirli bir miktar su altında gerçekleştirilen testlerdir. Bütün ürünlerimiz 100LT/S/m² - 450LT/S/m² arası değişen su altında 4 saat boyunca test edildikten sonra su geçirmez olarak garanti edilir. Genel bir fikir edinmek için : dünya rekoru, Amerika'da 174LT/S/m² altında dört buçuk saat boyunca elde edilen dayanımdır (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Araştırmaları Kurumu). Ek olarak : Paris'te yağmur yağdığı zaman, ortalama olarak 2LT/S/m² su düşer.
▲ Sayfa başı

Su geçirmez dikişler nedir?
Bunlar, su geçirmez veya ısı ile bastırılmış bantlar sayesinde elde edilen dikişlerdir. Dikişlerin arka kısmına uygulanan bu teknik ile ürünün su geçirmezliği açısından en önemli etkeni oluşturur.
▲ Sayfa başı

Su geçirmeyen ve nefes alan hidrofil membran nedir?
Hidrofil membran teri dışarıya atmak için aşama aşama çalışır. İlk aşamada kumaş dolana kadar su buharını emer, ardından montun iç ve dış kısmı arasındaki basınç farkı sayesinde su buharını dışarıya atar. Hidrofilin en önemli özelliklerinden biriyse leke tutmaması ve dolayısıyla tuzlu sudan arındırmak için yıkama gerektirmemesidir.
▲ Sayfa başı

Hidroliz nedir?
Hidroliz işlemi suyu oluşturan hidrojen ve oksijen elementlerinin birbirinden ayrılması ile sonuçlanan bir işlemdir. Hidroliz işleminin olabilmesi için su ile bir etkileşimde bulunan kimyasalın bir şekilde suyun içine geçmesi gerekir. Ürünlerimizde kullanılan teknoloji sayesinde sudaki tuzdan sudan ayrıştırılır ve ürünün üzerinde kalıcı olmaması, ürünü yıpratmaması sağlanır.
▲ Sayfa başı

Su kaydırıcılık özelliği nedir?
Kumaşa uygulanan özel bir teknik ile ürüne kazandırılan özelliklerden birisidir. Suyun ürünün üzerinde kalmamasını, akıp gitmesini sağlar. Tribord ürünlerinin üzerindeki membran suyun kumaş yüzeyinde kalmamasını sağlar. Kullanıcının hareketi ile bu işlem daha da hızlanır. Ürün daima kuru ve hafif kalır.
▲ Sayfa başı

Ürünün nefes alması ve RET özelliği nedir?
Bir kumaşın hava alması vücut tarafından üretilen terin dışarıya atılabilmesi demektir. Bu özellik RET ölçümü sayesinde ölçülebilir. RET ölçüsü ne kadar düşükse ürününüz o kadar hava alıyor demektir. 6-12 RET: çok hava alır, 12-20 RET: hava alır, 20 üstü RET: hava almaz demektir. 7,2 ila 12 RET ölçüsüne sahip ürünlerimiz çok hava alır.
▲ Sayfa başı

Neden MVTR yerine RET ölçümü kullanıyoruz?
MTVR, kumaştan uzun süre zarfında geçen su buharı miktarını gösterir. Bu ölçümü kullanmıyoruz çünkü bir montun 24 saat içinde dışarıya 20 L su buharı attığını bilmek çok işe yaramaz. Bu ölçüm çok gerçekçi değildir çünkü bu kadar uzun süre içinde doğrusal olarak terlemeyiz. Diğer taraftan su buharını kumaştan geçtiği anda ölçen RET ölçümü daha gerçekçidir. ▲ Sayfa başı