Aralık Ayı Boyunca Tüm Bisikletlerde Kargo Bedava! Kışın Bisiklet Keyfine Devam Et!

Kıyafet Seçimi Neye Göre Yapılır?

Spor yaparken, yelkenli veya açık deniz seyri olsun, kötü hava koşulları da dahil, önemli olan kişinin vücudunun kuru kalmasıdır. 
Spor yaparken giydiğiniz kıyafet, teri dışarı atıp hızlı bir şekilde kuruyarak vücudun üşümesinin önüne geçebilmelidir, aynı zamanda vücudu sıcak tutmalı ve yağmura karşı korumalıdır. Bu tam koruma farklı katmanlar (1, 2, 3) sayesinde elde edilir. Bütün katmanlar teri dışarı atabilen özellikte olmalıdır. Yün ve pamuk kullanıldığı taktirde ter emilir fakat dışarı atılmaz.

Kıyafet Seçimi Neye Göre Yapılır?: ▲ Sayfa başı

Zor koşullarda da olsa, yaptığınız spordan kefiy almak için en önemli unsurlardan birisi vücudunuzu kuru ve sıcak tutmaktır.
Spor yaparken giydiğiniz kıyafet, teri dışarı atıp hızlı bir şekilde kuruyarak vücudun üşümesinin önüne geçebilmelidir, aynı zamanda vücudu sıcak tutmalı ve yağmura karşı korumalıdır.
Bu, çok katmanlı kıyafet sistemidir.
Yün ve pamuk kullanıldığı taktirde ter emilir fakat dışarı atılmaz.

 

1. katman: Teri dışarı atma 

İç kıyafetler, diğer bir deyişle içlikler teri dışarı atan ve en alta giyilen kıyafetlerdir.
Güzel havalarda tek başlarına giyilebilirler. Ayrıca daha fazla koruma için 2. katman ya da 3. katman bir kıyafetle giyilebilir.
Polo tişörtler, şortlar ya da pantolonlar, sentetikten (polyester ya da poliamid örneğin) üretilmişlerse bu kategoriye dahil edilebilirler. Bunların arasından bazıları da güneşe karşı koruma özelliğine de sahiptirler.

2. katman: Isı yalıtımı 
Polar ve yelekler vücut sıcaklığını koruyan ısı yalıtımı katmanının en önemli parçalarıdır. Teri dışarı atma özelliğine de sahiptirler. Bazı yelek ya da polar modelleri rüzgar geçirmez ve su tutmaz.
Kumaşın gramajı arttıkça ısı yalıtım seviyesi de artar.

3. katman: Koruma 

Mont ve tulumlar bu grupta değerlendirilir. Kişiyi, yağmur, rüzgar, deniz suyu gibi dış etkilerden korurlar. Mm ile gösterilen değer ne kadar artarsa montunuz o kadar fazla su geçirmez olacaktır. 
Rahat bir şekilde spor yapabilmek için hepsi nefes alan katmanlardan oluşan kıyafet gruplarını tercih ediniz. RET değeri ne kadar düşükse kıyafetlerinizin nefes alırlık seviyeleri o kadar yüksek demektir.

- RET* 0 - 6: çok iyi
- RET* 6 - 13: iyi
- RET* 13 üzeri: orta.
(*RET: Resistance Evaporative Transfert)

Kaban Seçimi Neye Göre Yapılır?: ▲ Sayfa başı

Kaban, ilk kez İkinci İmparatorluk döneminde üretildi ve güvertede saatlerce hareketsiz kalmak zorunda olan denizcileri soğuğa ve neme karşı korumak için kullanıldı.

Sağ ve sol tarafta, çift düğme sistemi sayesinde rüzgar hangi yönden eserse essin etkili koruma elde edilir. Eğer düğüm sistemi çift değilse, yan düğme kullanılmış demektir çünkü yan düğme sistemi bu kabanları diğerinden ayıran özelliklerden biridir. Denizcilik tekstilinin bir kısmını oluşturmaktadır ve normal aktivitelerde de kullanılabilir.

Ara sıra yapılan yelkencilik için geliştirilen kabanlar, uygulanan özel bir işlem sayesinde tuzlu deniz suyuna karşı etkili bir hale getirilmiştir. Ayrıca, vücut tarafından oluşturulan terin de dışarı atılmasını sağlar (RET<12). Sahip olduğu yapı ve eklenen astar, kabanın ısı yalıtım seviyesini arttırır.

Yağmurluk Seçimi Neye Göre Yapılır?: ▲ Sayfa başı

Denizle sürekli içli dışlı olan kişiler, denizseverler, balıkçılar kötü hava koşullarıyla başa çıkabilmek için her zaman su geçirmeyen kıyafetlere ihtiyaç duyarlar. Denizde giyilen ve bu branş için özel tasarlanan yağmurluklar su geçirmezdir ve genellikle sarı renktediler. Geniş kesim olmalıdırlar çünkü başka bir montun üzerine giyilirler. Tam takım; pantolon, eldiven ve enseyi de kapatan kapüşondan oluşur.

Yağmurluk kumaşı su tutmaz. Bu özelliğin kazandırılması için özel bir işleme tabi tutulur. Su kumaşın üzerinde durmaz, akar gider. Rüzgara karşı koruma sağlar, %100 su geçirmezdir, nefes alır ve çabuk kurur.

Mont Seçimi Neye Göre Yapılır?: ▲ Sayfa başı

Birçok denizcilik aktivitesi bulunmaktadır. Bu yüzden, montu yapılacak spor türüne göre seçmek daha iyi olacaktır. Kısa mesafeli yelkenliden, açık deniz seyrine kadar farklı denizcilik sporlarında giymek üzere farklı özelliklere sahip montlar bulunmaktadır.

Kıyı seyri (açık havada).
Kısa mesafeli seyirdir, kullanıcı genelde akşamı denizde geçirmez, hava çok soğumadan kıyıya döner. Kendisini yağmurdan ve rüzgardan koruyacak su geçirmeyen ve hafif bir monta ihtiyacı vardır.  Bu tür montlarda genelde ağızı da koruyan bir yaka ve kolayca ayarlanabilen kapüşon vardır. Ayrıca bu montlar, herhangi bir denizcilik sporu yapmayan ancak su geçirmeyen ve stili güzel denizcilik montu kullanmak isteyenler tarafından da tercih edilmektedir.

 

Orta mesafeli açık seyri. 
Uzun kıyılarda orta mesafeli açık seyri veya regatta yapanlar bu gruba dahildir (ara sıra kötü havalarda). Kıyıdan çok fazla uzakta olmayacak şekilde yapılan seyirlerdir. Bu gruba dahil olan kullanıcıların vücutları yağmurlu havada dahi kuru kalmalıdır. Bu yüzden su geçirmezlik oldukça önemlidir. Kuru vücut içini su geçirmezliğin yanında,ayrıca mont nefes alan kumaşa sahip olmalıdır. Bu montlara daha geniş bir yaka ve suyun kollardan içeri girmesini (örneğin, yağmurlu havada yelkeni çekerken) önlemek için çift manşon eklenir. Eklenen kapüşonlarda genelde 2 adet ayarlama sistemi bulunmaktadır. 

Açık deniz seyri 
Bu kategorideki kullanıcılar, ileri seviye regatta veya Atlantik Okyanus'unu geçmek gibi açık deniz / okyanus seyri yapan kişilerdir. Her türlü hava koşulunda birkaç günlük seyirler yaparlar. 
Bu aktivitede kullanılan montlar birçok zor testten geçirilir ve ileri su geçirmezlik, nefes alırlık ve su kaydırıcılık seviyesine sahip olmalıdır. Yakalar diğer modellerden daha büyüktür, çift manşonlar ve ısı yalıtım parçası suyun içeri girmemesini sağlar ve vücudu sıcak tutar. Kapüşonlar, 3 adet ayarlama sistemli ve daha kullanışlıdır.