Aralık Ayı Boyunca Tüm Bisikletlerde Kargo Bedava! Kışın Bisiklet Keyfine Devam Et!

Yay seçimi

Yay türleri ^ Sayfa başı

Uzun yay

Uzun yay basit ve çok hafif bir yaydır. Bu yay, klasik tahta ve kiriş bileşenlerinden üretilir ve orta çağdan beri kullanılmaya devam etmektedir. Bu tür yay, turnuvalarda tahta oklarla birlikte kullanılır.

Klasik yay

Klasik yay salonda ya da dışarda, hedefte hobi olarak ve yarışmalarda kullanılabilir. Bu yay olimpiyat yarışmalarında kullanılır. Germe gücü 15 - 70 arası değişir. Esnek kanatların sabitlendiği sert bir gövdeye (sap) sahiptir. Başlangıç seviyesi kullanım için geliştirilen kanatlar ahşaptan, turnuvalar için geliştirilen kanatlar ise magnezyum ya da alüminyumdan üretilir. Klasik yayın üzerine çok sayıda aksesuar takılabilir (okluk, stabilizatör, nişangah…).

Makaralı yay

Makaralı yay, güçlü ve hızlı bir yaydır. Kolların üst kısmında makaralar vardır. Bu makara sistemi yayın kuvvetini arttırır.
Bu yayın bir diğer özelliği de, gerildiği anda bile sunduğu konfordur ve dolayısıyla sarfedilen efor da azaltılmış olur. Hedefe odaklanmak için daha fazla zaman kalır.

Dikkat, sağ ve sol kolunu da kullanabilenler için çift yönlü yaylar mevcuttur!

Yaylara göz at Oklara göz at Hedeflere göz at

Gerilmeye, uzunluğa, kuvvete göre ^ Sayfa başı

Size en uygun yayı seçebilmeniz çok önemlidir. Boyunuza, gücünüze ve atış yapacağınız mesafeye göre, aynı boyda ve aynı aynı güçte bir yay seçmemelisiniz.
Yayın kuvveti önemlidir (# = 0,450kg) ve uzunluğu inch (") ile ölçülür. Yayın uzunluğu sizin yarı ne kadar gerebildiğinize (çekme mesafesi) göre değişir (şekili inceleyiniz).

Gerilme

Bir yayın gerilme seviyesi anca onu deneyerek öğrenilebilir. Yayı elinize alınız ve ardından ok kullanmadan, atış pozisyonu alınız. İp (ok arkalığını takacağınız bölge) ile clicker (ok arkalığının hemen yan kısmı) arasındaki mesafe gerilme seviyesini belirtir. Sonrasında, ipi hemen bırakmamak suretiyle, normal gerginliğine getiriniz.

Uzunluk

Yayınızın ideal uzunluğunu öğrenmek için, aşağıdaki tabloya göz atınız.

Yay uzunluğu Maksimum gerilim Yay gücü
1.37 m ya da 54" 68 cm ya da 27" 12 - 20
1.57 m ya da 62" 71 cm ya da 28" 12 - 24
1.67 m ya da 66" 76 cm ya da 30" 14 - 26
1.72 m ya da 68" 81 cm ya da 32" 16 - 30
1.77 m ya da 70" 86 cm ya da 34" 18 - 32

Kuvvet

Yayın gücü, uzunluğuna göre değişkenlik gösterebilir. Yayın uzunluğu arttıkça kuvveti de artar. Kuvvet, kanadın iç kısmında belirtilir. Klasik ve makaralı yayların çoğunun gücü ayarlanabilme özelliğine sahiptir. Yayınızın kuvvetini, gelişiminize ve fiziki kondisyonunuza göre ayarlayabileceksiniz.

Yaylara göz at Oklara göz at Hedeflere göz at