Sualtı keşfi güvenlik önerileri


Sualtı keşfinin tadını tam olarak çıkarabilmeniz için bir kaç güvenlik önerisi hazırladık:

Suyun derecesi

Soğuk su, sualtı keşfi yapanların deyim yerindeyse en büyük düşmanıdır. Bu yüzden uygun bir şekilde giyinmek gerekir (insan vücudu suda 25 kat daha hızlı soğur). Neopren kıyafetler, shortyler, , ya da üstler vücudu soğuk suya karşı korumak için idealdir.

Yüzdürücülük

Neopren yüzdürücülük seviyesini artırdığı için güvenlik ekipmanı olarak değerlendirilebilir. Sünger ya da şişme ekipmanlar da (simit, muz vb) yüzdürücülük seviyesini arttırır.

Fiziksel kondisyon

Glisemik indeksi 55'in altındaki şekerli besinlerle doğru bir şekilde besleniniz ve sıvı tüketiniz. Bu şekilde kramp girme riski azaltılabilir. Ayrıca, diğer bütün spor dallarında olduğu gibi, spor sonrası esneme hareketleri yapınız. Bu şekilde bir sonraki günün ağrıları engellenmiş olur.

Güvenlik

Suya girmeden önce her zaman yanınızdakilere nerede yüzeceğinizi bildiriniz ve yalnız yüzmeyiniz. Çok sık yüzüyorsanız, yerinizi belirten bir işaret şamandırası kullanabilirsiniz (zıpkınla sualtı avcılığı modelleri). Bu şekilde tekne ya da diğer deniz araçlarından korunmuş olunur.

Çevre

Son olarak, sizi kucaklayan doğaya saygı gösteriniz. Balıklara yem vermeyiniz ve hiçbir şeye dokunmayınız. Paletleri koyduğunuz yere dikkat ediniz. Çevre sağlığının size bağlı olduğunu unutmayın!