Aralık Ayı Boyunca Tüm Bisikletlerde Kargo Bedava! Kışın Bisiklet Keyfine Devam Et!

Su altı keşif güneş koruma


Su altı keşifte kullanılabilecek güneş koruma ekipmanları.

Su altı keşif, maske, şnorkel ve paletle suyun yüzeyinde su altı yaşamını keşfetmek üzere yapılan bir aktivitedir.
Su altı keşif yaparken, güneş ışınlarına karşı korunmak oldukça önemlidir ve böylelikle bir çok riskin önüne geçilir:

Büyüteç etkisi

En büyük tehlike kişinin sırtında ya da diğer bölgelerinde biriken ve güneş ışınlarını bir büyütecin incelttiği gibi inceltip cildinizi yakan su damlalarıdır. UV ışınlarının verdiği zararı arttırır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki, zararlı UV ışınları 25 metre derinliğe kadar etkisini korumaktadır. Bu da, sualtı keşfi yapanların aktivitenin büyük bir bölümünde, özellikle kalça, sırt ve omuz bölgelerinde, zararlı UV ışınlarına maruz kaldıklarını göstermektedir.

Suyun serinletici etkisi

Bir diğer büyük tehlike de suyun serinletici etkisidir. Vücudun serinlemesini sağlayan deniz suyu maruz kalınan zararlı UV ışınlarının fark edilmesini önler. Güneşe karşı dikkatimiz dağılır ve cildimiz savunmasız kalır. Sonucu ise, yanmış bir sırt...

Decathlon öneriler

İlk olarak, omuzları ve sırtı korumak gerekmektedir. Bunun için de, en etkili koruma bir anti-UV üst, neopren üst ya da neopren shorty ile elde edilebilir (ısı yalıtım özelliği yüksek neopren UV ışınlarına karşı da koruma sağlar).
Suya karşı dayanıklı bri güneş kremi de yararlı olacaktır. Ancak, düzenli olarak sürmeye özen gösterilmelidir çünkü krem suyla temas ettiği zaman etkisini daha hızlı yitirir.

İyi keşifler!