Snowboard kıyafetleri


Kış sezonu boyunca, kayak yapma tutkusu ailece yaşanabilecek bir eğlenceye dönüşür. Ancak, kişiye sunduğu eğlencenin yanında, kayak ya da snowboard yapmayı bilmek yeterli değildir. Bunun yanında, kişinin vücudunu kış mevsiminin kötü hava koşullarına karşı koruması gerekmektedir. Bu kıyafetler, hava durumuna ve kişinin seviyesine göre farklılık göstermektedir.

3 Korum katmanı: ▲ Sayfa başı

Snowboard yaparken, hem hava koşullarına karşı vücudu koruyan hem de teri dışarı atan kıyafetler giymek gerekmektedir. Üst üste giyilebilen ve farklı kullanımlara & farklı hava koşullarına uyum sağlayabilen 3 kıyafet katmanı vardır.

 • Yeni teknolojiler ve kullanılan malzemeler
  Kış sporları yapanlar için (her tür kayak, snowboard, kızak ya da diğer aktiviteler…), hafif, soğuktan koruyan, teri dışarı atan, rahat ve estetik tasarıma sahip, renkli kıyafetler giymek önemlidir. Kış sporları uzmanları ve üreticileri, teknik ve modern malzemelerin önemini anladı ve bu malzemelere ağırlık vermeye başladı: nefes alan, su geçirmeyen, ısı yalıtımı sunan ve farklı vücut yapılarına uyum sağlayan yenilikçi konseptler önem kazanmaya başladı.

  Kış sproları yaparken tamamiyle rahatlığa sahip olmak için, bu alanda giyilmek üzere tasarlanan kıyafetleri kullanmak gerekmektedir.
  Çok kötü havalarda, kuş tüyü ya da dolgu gibi kalın kıyafetler tercih etmek faydalı olacaktır. Bu kıyafetlerin su geçirmezlik seviyeleri düşüktür.
  Nemli havalarda terliyorsanız teri vücuttan polyester ağırlıklı içlikler tercih edebilirsiniz.
  Oluşabilecek kazaları öngörerek sağlam, kolay yıpranmayan ve vücudu koruyan kayak kıyafetlerine yönelebilirsiniz (boşluklu ya da katlanabilir parçalar).

  Wedze için geliştirilen yeni Stratermic ve Novadry teknolojisine sahip malzemeler soğuk havalarda değişen vücut ısıları göz önüne alınarak özel testlerden geçirilerek işlenmiştir. Bu teknolojiye sahip bütün kıyafetler sıcak tutma, hareket serbestliği ve uzun süre dayanıklılık özelliklerine sahiptir. Yanılmadığımızı göreceksiniz!
 • 1. katman: sıcaklık ve nefes alırlık
  Wedze'nin Simple Warm modeli gibi içliklerin görevi hem vücudu sıcak tutmak hem de oluşan teri dışarı atarak vücudu kuru tutmaktır. Hava koşuluna göre hem bir kıyafetin altına hem de tek olarak giyilebilir. Sahip olduğu yapısı sayesinde sıcaklık katkısı da elde edilir.
 • 2. katman: ısı yalıtımı
  Bu katman (dolgu, kuş tüyü, polar gibi kıyafetler…) ısı kaybının önüne geçerek kişinin vücudunu sıcak tutmak için geliştirilir. Bu, soğuğa karşı ısı yalıtımı sağlayan ve montun içinde tutulan havadır. Bu katmanın kalınlığı hava durumuna göre ayarlanabilir.
  Ilık havalarda ince montlar ya da iç montlar kullanılabilir.
  Soğuk havalar için ise %100 kuş tüyü Mide daha uygun olacaktır.
  İkinci katman olarak polar da giyilebilir.
 • 3. katman: koruma
  Mont, kişiyi kötü hava koşullarına (rüzgar, yağmur, kar) karşı korur. Su ve rüzgar geçirmez, su tutmaz ve teri dışarı atar.

 

Kış sezonunun vazgeçilmez ekipmanı olan bere göze hoş gelen tasarımlarda geliştirilir ve asıl önemlisi kişinin kafasını soğuktan korur! Vücut üşümeye el, ayak ve kafadan başlar. Ancak, bere kullanarak bu durumun %50 önüne geçilebilir!
Bereyi başınıza geçirmek için daha ne bekliyorsunuz? Kayak istasyonlarında ya da diğer pistlerde, bere her yerde kullanılabilir. Fun ya da klasik, zevkinizi yansıtır! Bu kış yaşayacağınız tek zorluk seçmek olacak: farklı renklerde elbiselere uyum sağlayan rengarenk bereler, polar, yumuşak, klasik bereler, yün bereler, ponponlu, kar korumalı, bantlı, bereler, özel tasarlanan çocuk bereleri… Seçin seçebilirseniz!

Daha pratik ve etkili:

 • Çok soğuk havada giymek ya da soğuğa karşı hassas olan kişiler için idealdir: polar kaşkol. Montun iç kısmında boyuna sarılarak boyun ya da yüze sarılarak yüz korunabilir.
 • Freeride yapanlar için: Toz kar maskesi kullananları unutmadığımızı göreceksiniz. Çıkarması kolaydır ve yüzü korur. Toz karda kayarken yerden havalanan karların yüzü rahatsız etmesini önler.
 • Çocuklar için: kaskın içine giyilen başlıkları unutmamak lazım! Kask kafayı darbelere karşı korur ama çok soğuk havalarda kafayı yeterli derecede sıcak tutamaz. Bu başlık sayesinde çocuğunuz çok soğuk havalarda mükemmel bir şekilde korunacaktır. Buna gözleri de dahil!

Korumlar: ▲ Sayfa başı

Freestyle, freeride ya da akrobatik figürler yaparak kayılan diğer türlerde snowboardçu kar üzerinde geçirdiği zamanın çoğunu havada geçirebilir! Herkesin bildiği üzere, düşüşün şiddeti nasıl düşüldüğünden daha önemlidir. Dolayısıyla, bilerek yapılan ya da kaza sonucu oluşan düşüşlerin darbelerinin etkisini aza indirmek için kaska ilaveten diğer vücut koruma ekipmanlarını da kullanmanızı öneriyoruz. Dikkat, kendinize aşırı bir şekilde güvenip 25 metrelik kayalıktan atlamanın sizi yenilmez yapmayacağını aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Hiçbir şey dikkatli ve canlı sporun, teknik bilginin yerini tutamaz.

 • Sırt korumaları:
  Bütün sırt korumaları 1621-2 güvenlik standardına uygun olmalıdır. Fakat her şeyden önce, yeleğin üzerinize tam olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Yeleğin bedeni oldukça önemlidir (örneğin, çok büyük sırt koruma kaza anında boynunuza zarar verebilir). Sırt ölçünüzle aynı bedende olmalıdır.
  İkinci olarak, sırt koruma kullanmanıza rağmen kendinizi rahat hissedebilmelisiniz. Ürünü denerken, bunu anlamak için gerekli geniş açılı hareketleri yapabilirsiniz. Farklı koruma seviyeleri bulunmaktadır: darbe emici, basit sünger sırt koruma (model: Defense Back), ya da kaplama kabuklu sırt koruma: birden çok ergonomik plakanın üst üste binmesi ile oluşturulmuştur (model: SBS protect), göbek kayışı ve ayarlanabilen askılarla sabitlenen iki parça koruma.
  Son olarak geriye kalan en son model (SBS Jacket protect) de kaplama kabuğa ve gövde korumaya sahiptir. Yelek şeklinde kullanılır ve vücudu tam kavrar, kaymaz, sabittir.
  Dikkat! Sırt korumanızı denerken snowboard montunuzu da giyiniz. Her şeyinizle snowboard yapmaya hazır olduğunuzu görmek önemlidir.
 • Koruma şortları:
  Kayak veya snowboard yaptıktan sonra yemeğinizi oturarak yiyebileceksiniz! Sünger kalıp koruma parçalarına sahip şortlar baldır, kalça, kuyruk kemiği gibi stratejik noktaları darbelere karşı korur.
  Örneğin, snowboard yapmaya yeni başlayanlar için idealdir. Zamanının çoğunu ayakta durmaya çalışarak geçiren taza snowboardçular ya da freestyle kaymak isteyenler için idealdir.
  Not: sırt koruması kullanıyorsanız, şort ile sırt korumalarının kuyruk kemiğinde üst üste binmeyen uyumlu modelleri tercih etmelisiniz.
  Şort için de aynısı geçerlidir. Şortun pantolonla uyumlu olup olmadığını görmek için şortu denerken üzerine bir snowboard pantolonu giyiniz.