Snowboard ayakkabı seçimi


Alp disiplinli kayak ayakkabılarının seçimşinde farklı kriterlere dikkat edilmelidir :

Seviyeye göre : ▲ Sayfa başı

Size en uygun ayakkabıyı bulabilmek için seviyenizi tespit etmeniz önemlidir.

  • Başlangıç : Başlangıç seviyesi veya orta seviyedeyseniz, ayak hareketlerinize maksimum uyum, konfor ve çeviklik açısından yumuşak ayakkabı kullanmanızı öneririz.
  • İleri veya Profesyonel : İleri veya profesyonel seviyedeyseniz, ayağınızı sabitleyecek, sert ve kapalı ayakkabılar tercih etmenizi öneririz.
Snowboard ayakkabılarına göz at

Yaş cinsiyete göre: ▲ Sayfa başı

Diğer bilgiler ve öneriler: ▲ Sayfa başı

  • Başlangıçta bağcıkları çok sıkmayın : Bağcık sisteminiz ne olursa olsun (normal ya da bol),başlangıçta çok sıkı bağlamaktan kaçının. Bir kaç iniş hareketinden sonra, ayaklarınız şişmeye başlayacaktır ve bağcıkları çok sıktıysanız, ayaklarınız şişerek rahatsızlık verecektir. Ayrıca çoğunlukla, bağcıkları çok sıktığımız için ayaklarımız üşür. Daha gevşek bir bağlama, ilk piste çıkışlarınızda size rahatlık sağlayacaktır. İlk seferlerden sonra istiyorsanız bağcıklarınızı biraz daha sıkabilirsiniz.
    Aynı şekilde sıkma sistemine de dikkat edin ! Diller, ayağınızı sıkıştırmamalı ve kan dolaşımına engel olmamalıdır. 
  • Çorap seçimine özen gösterin : Bildiğiniz gibi, çoraplar ısıyı tutar. Ancak çok kalın oldukları takdirde, iç hacim azalır ve ayakları sıkıştırır. Sonuç olarak, ayaklarınız üşür. Maksimum konfor için çoraplar ne çok ince ne de çok kalın olmalıdır. Örneğin, Wed'Ze'nin Rns 700 modeli, uygun kalınlıktadır ve kaval kemiği üstünde sürtünmeye karşı koruyan parça bulundurur.
  • İç ayakkabıları giymeden önce ısıtın. Artık bazı snowboard ayakkabısı üreticileri, ürünlerini ısıtılabilir iç ayakkabı ekipmanlarıyla birlikte satıyorlar. Bu iç ayakkabılar maksimum konfor sağlar, ısıtılabilir ve ayağınızla uyum içindedir.
  • Snowboard ayakkabılarınızı iyi koşullar altında muhafaza edin Snowboard yaptığınız bir günün sonunda, iç ayakkabılarınızı ayakkabılarınızdan çıkarın ve gece boyunca havalandırmaya ve kurumaya bırakın. Ancak ayakkabılarınızı kuruması ve havalanması için sıcaklık kaynağının yakınına bırakmamalısınız, ayakkabının formu bozulabilir. Tam olarak kuruduklarında iç ayakkabıları tekrar takabilirsiniz.
    Snowboard ayakkabılarınızı silmek için, sabunlu su kullanın, suyla durulayın ve açık havada kurumaya bırakın.