Aralık Ayı Boyunca Tüm Bisikletlerde Kargo Bedava! Kışın Bisiklet Keyfine Devam Et!

Ok seçimi

Uzunluk, seçiminiz için belirleyici bir kriterdir. Çok kısa bir ok sizin için tehlikeliyken; çok uzun bir ok, hassaslığı kaybetmenize neden olur.

İdeal ok uzunluğu gerilime bağlı olarak belirlenir. Bir yayın gerilme seviyesi anca onu deneyerek öğrenilebilir. Yayı elinize alınız ve ardından ok kullanmadan atış pozisyonu alınız. İp (ok arkalığını takacağınız bölge,) ile clicker (ok arkalığının hemen yan kısmı,) arasındaki mesafe gerilme seviyesini belirtir. Sonrasında, ipi hemen bırakmamak suretiyle, normal gerginliğine getiriniz.

İdeal ok uzunluğu + 2,5 - 4 cm gerilime cevap verebilmelidir.

Decathlon öneri: kollarınız gelişim aşamasındaysa çok küçük ok seçmemeye çalışınız. Gelişim çağında, kişinin kolu hızlı bir şekilde uzayabilir.

Oklara göz at

Farklı çapta ve kalınlıkta ok modelleri mevcuttur: gerilmeye ve okçunun gücüne göre değişir. 4 farklı tür bulunur.

Alüminyum

Kısa ve orta mesafeler için uygundur. Uzun mesafeler için biraz ağırdır. Alüminyum ok, yeni başlayanlar için idealdir çünkü hafif yapısı sayesinde hatalar giderilir (aza indirilir).

Karbon

Uzun mesafe atışları için çok uygundur. Serttir ve deforme olmaz. Alüminyum oklara göre çok daha hafiftir. Çapı küçüktür. Hedef üzerinde alüminyum oklardan daha iyi sonuç verir.

Karbon / Alüminyum

Bu oklar, en iyi ama aynı zamanda en pahalı oklardır. İki farklı malzemeden elde edilen tek bileşen, iki malzemenin de özelliklerini içerir: hafiflik, bütün mesafelere uyumluluk, sertlik...

Tahta

Tahta oklar, az kullanılır ve özellikle «long bow» yayıyla (uzun yay) birlikte kullanılır.

Gerekli ekipmanlar ▲ Sayfa başı

Okçuluk malzemelerinizi almayı unutmayın; parmaklarınızı korumak için parmaklık, ön kolunuzu korumak için bileklik, gözleri korumak için nişangah ve ok yatağı. Aksesurlara göz at