Koşu ayakkabısı seçimi neye göre yapılır?


Sadece koşmak yeterli değildir : koşu ayakkabısı seçimi, her şeyden önemlidir. Koşu sırasında ayağınızın su toplamasını, burkulmasını ve incinmesini istemiyorsanız doğru ayakkabı seçimine çok dikkat etmelisiniz.

Doğru ayakkabıyı seçmek için önerilerimiz:

Ayakkabı numarasına dikkat edin: ▲ Sayfa başı

Koşu sırasında ayağınız 1 cm'ye kadar öne doğru kayar. Koşu ayakkabısı denerken, ayakkabının ön kısmının ayak parmaklarınızı sıkmadığından emin olun!

Ayağınızın su toplamasını önlemek istiyorsanız koşu ayakkabınızı seçerken ayak parmağınız ve ayakkabının ucu arasında 1 cm olmasına dikkat edin. Dolayısıyla, koşuayakkabınızın, günlük ayakkabınızdan 1 numara büyük olması tercih edilmelidir.

Ayak numaranızdan emin değilseniz, hizmetinize sunduğumuz ayak numarasını ölçme çizelgesini kullanabilirsiniz.

Ayak numarasını ölçme çizelgesiyle ayak numaranızı rahatça ölçebilirsiniz :

 • 1. Ayak numarası ölçme çizelgesini indirin.
 • 2. 2 sayfayı da yazdırın.
 • 3. Doğru noktaları birleştirerek 2 sayfayı bantla birbirine yapıştırın.
 • 4. Çizelgeyi duvara yaslayarak ayağınızı ölçün.
 • 5. Ayak başparmağınızın bulunduğu noktayı işaretleyin.
 • 6. Spor sırasında ve sonrasında ayak doğal olarak şişer. Eğer ayak numaranızı ölçmeden önce spor yapmamışsanız 1 cm eklemekten çekinmeyin.

Kilo ayakkabıda önemlidir: ▲ Sayfa başı

60 kilo olan biriyle 90 kilo olan birinin aynı model ayakkabı seçmesi yanlıştır. 80 kilonun üzerindeyseniz, darbe emici ayakkabılara öncelik verin ve sünger iç tabanları tercih edin. Ayağın ön ve topuk kısmında ekstra darbe emici teknolojilerinin bulunması önemli bir artıdır.

Antreman mı yok profesyonel mi? ▲ Sayfa başı

Antrenman yaparken ve profesyonel olarak yarışlarda koşarken, amacınız aynı değildir. Bu nedenle, koşu ayakkabınızın da farklı olması gerekmektedir.

 • Antrenman
  Antrenman amaçlı veya arada sırada koşanlar için 300 ila 400 gr ayakkabıları öneriyoruz. Bu ayakkabıları asfalt yolda veya doğal arazilerde kullanabilir ve denge, konfor ve darbe emicilik özellikleriyle ön plana çıkar.
 • Profesyonel kullanım
  Profesyonel kullanımda, konfordan çok performansa önem verilir. Dolayısıyla, ağırlığı 150 ila 280 gr olan hafif koşu ayakkabılarınızı seçmenizi öneriyoruz. Koşucunun profesyonellik seviyesiyle ayakkabının hafifliği doğru orantılıdır.

Koşu ayakkabısı ne zaman yenilenmeli? ▲ Sayfa başı

Ayakkabılar, yavaş yavaş aşındığından söz konusu aşınmayı fark etmek her zaman kolay değildir. Ayakkabınızda meydana gelen aşınmaları kolayca fark etmek için orta tabandaki veya tırtıklardaki katlanmaya dikkatlice bakabilirsiniz.

Kalın tabanlı ve ağır koşu ayakkabıları genellikle 1500 ila 2000 km koşu için tasarlanmıştır.
Profesyonel yarışlar için tasarlanmış koşu ayakkabıların, her 300 ila 500 km'de bir yenilenmesi gerekmektedir.